• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
imam IMT 539 i na njemu su gume 11.2-28 rekord yugoslavia,gume su otprilike istrošene do pola pa razmišljam o kupnji novih ak bu penez
e sad,može li mi netko od znalaca objasnit koju mjeru označava oznaka 11.2 a koju 28,dali su to mjere visine i širine izražene u colama,koliko bi to bilo u mm
koja je prva veličina poslije 11.2-28,možda bi uzeo broj veče,vidim da se dosta raspravljalo o tome u ovoj temi ,jedni su za a drugi protiv pa sam sad totalno zbunjen,ja osobno mislim da su veče bolje za transport i oranje a i po nekoj logici se manje troše.jasno mi je da veče umanjuju snagu traktora, e sad kolika je to razlika u veličini i dali se to uopče primijeti u radu
eh da ,kolika bi bila razlika u cijeni i dali se to uopče isplati
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
imam IMT 539 i na njemu su gume 11.2-28 rekord yugoslavia,gume su otprilike istrošene do pola pa razmišljam o kupnji novih ak bu penez
e sad,može li mi netko od znalaca objasnit koju mjeru označava oznaka 11.2 a koju 28,dali su to mjere visine i širine izražene u colama,koliko bi to bilo u mm
koja je prva veličina poslije 11.2-28,možda bi uzeo broj veče,vidim da se dosta raspravljalo o tome u ovoj temi ,jedni su za a drugi protiv pa sam sad totalno zbunjen,ja osobno mislim da su veče bolje za transport i oranje a i po nekoj logici se manje troše.jasno mi je da veče umanjuju snagu traktora, e sad kolika je to razlika u veličini i dali se to uopče primijeti u radu
eh da ,kolika bi bila razlika u cijeni i dali se to uopče isplati

11.2 je sirina gume iduca sira je 12.4 i moja preporuka.
28 je colaza ili ti vanjski promjer felge ili unutarnji promjer gume i taj broj je kod tebe 28 i taj mora uvjek biti kad kupujes gumu,jedino da mjenjas felge.
Razlika u sirini izmedu te dvije je oko 3cm i par cm u visini.
Prije su gume imale srednji broj koji oznacava visinu gume i mjeri se tak da je taj broj postotak od sirine.
Recimo 175/65/14 i 65 je 65% od sirine od prvog broja.
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
fala oficir,sad mije je sve puno jasnije
ali ako je tvornički za imt 539 predviđena 11.2,a kad se stavi 12.4 koja je višlja par cm kako ti kažeš dal bi onda traktor visio malo prema naprijed za tih par cm
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
traktor ti bude pozadi viši za pola od tih par cm jer pola visine ide gore, a samo pola dole od osovine to se nebo ni primetilo
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ako i staviš veče iza to se nebude niti primjetilo jer jako je mala razlika.
ja sam napisal prije oficira ali valjda nije poslalo poruku pošto ju nevidim...ali nema veze,glavno da si doznal kaj te zanimalo..
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
hvala dečki,mislim da bum onda kupil ove veće ak nebude prevelika razlika u cijeni
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
hvala dečki,mislim da bum onda kupil ove veće ak nebude prevelika razlika u cijeni

Da uzmi vece 12.4 i nebus pogrjesil nego bus zadovoljan,kod nas kupuju trayal on je jeftiniji i mitas koji je malo skuplji.
Ak su i prednje lose uzmi nove 6.50/16 sa 3 crte i traktor ti bude pic pic i super bu isel,a u sumi bus odma osjetil razliku!
Da ne velim da bu i puno ljepse izgledal!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da uzmi vece 12.4 i nebus pogrjesil nego bus zadovoljan,kod nas kupuju trayal on je jeftiniji i mitas koji je malo skuplji.
Ak su i prednje lose uzmi nove 6.50/16 sa 3 crte i traktor ti bude pic pic i super bu isel,a u sumi bus odma osjetil razliku!
Da ne velim da bu i puno ljepse izgledal!

Razlika između trajala i mitasa trajal jeftiniji i duže traje mitas puno bolji u blatu na 560 sam imal trajal kao nove stavil sam mitas po blatu ide puno bolje rjeđe su rifne pa se blato ne prima za gumu :icon_pidu:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Razlika između trajala i mitasa trajal jeftiniji i duže traje mitas puno bolji u blatu na 560 sam imal trajal kao nove stavil sam mitas po blatu ide puno bolje rjeđe su rifne pa se blato ne prima za gumu :icon_pidu:

Da ja na zetoru imam barum,a njega je sad nasljedil mitas i u pravu si u blatu je super nikad ripne nisu pune uvjek zbaca blato lako,dok na 533 imam trayal i uvjek ostaje zamuljen treba mu veca brzina da bi shital blato,al pogle mitas ima ravne ripne dok trayal ima u szavinute na krajevima i u sredini.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da ja na zetoru imam barum,a njega je sad nasljedil mitas i u pravu si u blatu je super nikad ripne nisu pune uvjek zbaca blato lako,dok na 533 imam trayal i uvjek ostaje zamuljen treba mu veca brzina da bi shital blato,al pogle mitas ima ravne ripne dok trayal ima u szavinute na krajevima i u sredini.

Točno tak ima nekaj u tome gledaj kolko su skuplje sa čistačima da čovjek ne povjeruje :mur:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Točno tak ima nekaj u tome gledaj kolko su skuplje sa čistačima da čovjek ne povjeruje :mur:

Malo sam gledal ponude razlicitih vrsta i modela i ima recimo jedna marka program pogonskih guma za razne namjene za sumu,za ratarstvn pa za brze traktore pa za transport....
Cjene su boli glava i fakat pre skupo,a mi bi htjeli gumu za rve uvjete a takve nema,i jos da je jeftina.
Al istina je da su nekad gume bile kvalitetnije i duze su trajale.
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
pozz

E to neznam, napisao sam za stare torpede td 45 da su s 12.4, a onda su kasnije stavljane 13.6 gume, a napred imaju 6.00-16

ja imam torpedo 45 ,89 god i gore su bile 13.6-28 kad je kupljen a sad imam 14.9 :icon_super: a razlika u sirini guma i nije tako velika nego u visini ...lp
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
ja imam torpedo 45 ,89 god i gore su bile 13.6-28 kad je kupljen a sad imam 14.9 :icon_super: a razlika u sirini guma i nije tako velika nego u visini ...lp

Meni nisu vjerovali, a kad gazda dođe onda je to to! El traktor brži?? :eek::
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
pozz

Meni nisu vjerovali, a kad gazda dođe onda je to to! El traktor brži?? :eek::

naravno ,t-45 ima sporije brzine pa mu ova 14.9 koja je visa za 6 cm dobro dođe ....imam i imt 540 kojeg ne koristim puno ali je brzi od torpeda i to dosta...ali kad treba nesto izvlacit u sumi zelenko je zakon.... lp
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
naravno ,t-45 ima sporije brzine pa mu ova 14.9 koja je visa za 6 cm dobro dođe ....imam i imt 540 kojeg ne koristim puno ali je brzi od torpeda i to dosta...ali kad treba nesto izvlacit u sumi zelenko je zakon.... lp

Ima mi susjed takvoga, al jako malo radi s njim..Više stoji nego radi, al dobro, a na 540 koje imate gume??
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
a jel tko kupovao traktorske gume u Sloveniji,iz mog kraja puno ljudi ide u Sloveniju po gume za auto,i ja sam išel prije par godina,sad neznam kakva je situacija sa traktorskim gumama.ali ako se isplati kupovati gume za auto neznam zašto bi bilo drugačije sa traktorskim
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
pozz

a jel tko kupovao traktorske gume u Sloveniji,iz mog kraja puno ljudi ide u Sloveniju po gume za auto,i ja sam išel prije par godina,sad neznam kakva je situacija sa traktorskim gumama.ali ako se isplati kupovati gume za auto neznam zašto bi bilo drugačije sa traktorskim

a neznam dal se isplati jer traktorske ispod 1000 kn sigurno nemas..a sve iznat te cifre se placa carina:(wait):
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
a neznam dal se isplati jer traktorske ispod 1000 kn sigurno nemas..a sve iznat te cifre se placa carina:(wait):

neplača se carina nego naš pdv 25, a njihov porez dobiješ natrag, a naš ti zaračunaju. Ja sam u bosni gledao gume, 1200 i neš kn, šta je samo po sebi povoljno za razliku kod nas, dobijem povrat njihovog poreza nazad, i ispadne manje od 1000 kn, a naš pdv neplačaš jel ne prelazi 1000 kn po osobi..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
neplača se carina nego naš pdv 25, a njihov porez dobiješ natrag, a naš ti zaračunaju. Ja sam u bosni gledao gume, 1200 i neš kn, šta je samo po sebi povoljno za razliku kod nas, dobijem povrat njihovog poreza nazad, i ispadne manje od 1000 kn, a naš pdv neplačaš jel ne prelazi 1000 kn po osobi..

Koja marka,dimenzija za koji traktor daj malo preciznije?:(:
 

Najnoviji postovi

Na vrh