• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

B

Bobo

Guest
Re: gume za zetor 4320

Dakle, dijagonalna guma ima armaturu isprepletenu po DIJAGONALI gazne povrsine u 2 smjera i kad te gume ne napumpas dovoljno, armatuda se lomi i kida gumu ili izvana ili iznutra, ovisno je li u gumi prenizak ili previsok tlak...

Obrisan neispravan link.

A radijalna pak ima armaturu slozenu RADIJALNO i ona se pri promjeni tlaka teze lomi, i gazni sloj je bolje rasporedjen sto se tice kontakta s povrsinom. ovo se ponajvise ocituje udobnijom voznjom na tvrdim podlogama, i boljim vucnim svojstvima na mekanim podlogama.

Obrisan neispravan link.


BTW: Sve slike nadjene preko google-a

POGLEDAJ

Cini mi se da sam u ovoj temi bez veze opominjao Marka355... iduci puta malo vise truda pri koristenju Google-a i rezultati su tu...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: gume za zetor 4320

aha, sad mi je malo jasnije, na imt-u su dijagonalne onda 100%!!!!
kak sad dok budem kupoval nove gume na imt 14.9-28, kak budem znal koje su dijagonalne, a koje radijalne (mislim da piše na svakoj, al nisam siguran :scratch )
ubiti ja ne mogu znati koja je koja kad ih pogledam izvana ili se ima za primjetiti neka očita razlika :scratch :scratch :oops:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: gume za zetor 4320

Na svakoj gumi piše RADIAL..
Lako ju primjetiš po malim izbočinama na sebi..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: gume za zetor 4320

marko hurlimann xa86 kaže:
Na svakoj gumi piše RADIAL..
Lako ju primjetiš po malim izbočinama na sebi..

da imaš pravo, da piše radial, to znam, a ovo za izbočine sastrane se nisa sjetio, ok, to je to, sad mi je donekle potpuno jasno!!! :D
 
B

Bobo

Guest
Re: gume za zetor 4320

ŠANANA kaže:
aha, sad mi je malo jasnije, na imt-u su dijagonalne onda 100%!!!!
kak sad dok budem kupoval nove gume na imt 14.9-28, kak budem znal koje su dijagonalne, a koje radijalne (mislim da piše na svakoj, al nisam siguran :scratch )
ubiti ja ne mogu znati koja je koja kad ih pogledam izvana ili se ima za primjetiti neka očita razlika :scratch :scratch :oops:


Kad smo vec zabrazdili u off-topic:

Dijegonalne ti imaju oznake u incima, dakle 12.4-28, dok radijalne imaju u metrickim oznakama mjere, kao na autima 165/70 R13, recimo kao to na Yugu imas...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
tako je bobo, svaka čast, pa zato i imaju noviji traktori oznake npr 420/75 R 34
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: gume za zetor 4320

Bobo kaže:
ŠANANA kaže:
aha, sad mi je malo jasnije, na imt-u su dijagonalne onda 100%!!!!
kak sad dok budem kupoval nove gume na imt 14.9-28, kak budem znal koje su dijagonalne, a koje radijalne (mislim da piše na svakoj, al nisam siguran :scratch )
ubiti ja ne mogu znati koja je koja kad ih pogledam izvana ili se ima za primjetiti neka očita razlika :scratch :scratch :oops:


Kad smo vec zabrazdili u off-topic:

Dijegonalne ti imaju oznake u incima, dakle 12.4-28, dok radijalne imaju u metrickim oznakama mjere, kao na autima 165/70 R13, recimo kao to na Yugu imas...
Za radijalne gume koristi se i stara oznaka, samo ima R umjesto crtice, R radijalne gume...

Šanana za tvoj 565 bi bile 14.9 R28
 
B

Bobo

Guest
Nisam znao da postoje radijalne gume oznacene incnim oznakama...

Eto, zahvaljujem na ispravku!
 
E

encho

Guest
Zetor 4718

Momci na mom zetoru su došle gume 12,4/32 i sada kada već imam više iskustva s traktorom pošto mi je ovo prvi,mislim da bi mi trebale manje tj niže gume,neko mi govori da uzmem 12,4/28 a neko opet kaže da uzmem 14,9/28-ovdje bi morao i felge mijenjati,a radim u brdovitim njivama,koje bi po vašem mišljenju bile najidealnije za moga zetora da bi bio stabilniji,brzina me ne zanima,Hvala...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
12,4-32 ( 12,4/11-32 ) su ti visoke oko 1370mm.
14,9-28 ( 14,9/13-28 ) su ti visoke oko 1370mm.
12,4-28 ( 12,4/11-28 ) su ti visoke oko 1270mm.

Znači, ako zamijeniš 12,4-32 za 14,9-28, traktor će ti biti jednako visok kao i sad. Ja nebi mijenjal ove 32" jer bolje vuku nego 12,4-28", a traktor bi bil stabilniji ako ga otraga raširiš za razliku širine guma 14,9 -12,4, dakle za 5 cm na svaku stranu.
Osim toga, ovo ti je jeftinije nego kupovati nove felge i gume.
 
Posljednje uređivanje:
X

xtz

Guest
Hvala na ispravku nisam znao da su 12.4/32 i 14.9/28 gume iste visine
 
L

ler

Guest
george

Momci na mom zetoru su došle gume 12,4/32 i sada kada već imam više iskustva s traktorom pošto mi je ovo prvi,mislim da bi mi trebale manje tj niže gume,neko mi govori da uzmem 12,4/28 a neko opet kaže da uzmem 14,9/28-ovdje bi morao i felge mijenjati,a radim u brdovitim njivama,koje bi po vašem mišljenju bile najidealnije za moga zetora da bi bio stabilniji,brzina me ne zanima,Hvala...

na zetoru odnosno felgama mijenjaš samo gume i felge srca felge ostaju ista felgu i gume možeš staviti i od ursusa c335 12,9 28 nemoj stavljati 14,9 28 jer imam osobnog iskustva traktoru je teže još ako si u brdovitom terenu traktor je stabilni ali slabi :scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Koje gume u paru (prednje i zadnje) idu ta fendt 106 LS, po tractordata i konedata idu 16,9x34 nazad i 24x ... naprijed, trenutno kod mene nazad 16.9x34 a naprijed 20x...., bivsi vlasnik tvrdi da tako ide, sad nisam siguran, treabo bih kupovati prednje gume a nisam siguran koje, u slucaju da su 24 morao bih mijenjati i felge. Ako neko ima fendt 106 dobro bi mi dosao savjet.
Vjerovatno postoji mogucnost da se izracuna, ali to bi bilo izvodivo sam sa tehnickom knjizicom traktora ili da ga dignem sve 4 tocka u zrak pa da racunam. Ili mozda po skliskom terenu ili snijegu mozda bi neki od tockova klizali ukoliko je ne sinhronzovan prijenos.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Koji je najlaksi nacin da se sa sigurnoscu odredi koje gume prednje i zadnje u kompletu idu ta traktor sa DW da se sinhronizira pogon.Naravno da je najlakse sa knjizicom stroja, ali ja je nemam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Koji je najlaksi nacin da se sa sigurnoscu odredi koje gume prednje i zadnje u kompletu idu ta traktor sa DW da se sinhronizira pogon.Naravno da je najlakse sa knjizicom stroja, ali ja je nemam.
Digni traktor bočno (tak da je jedna strana u zraku, a druga kotačima na tlu). Uključi prednji pogon i okreni zadnji kotač 5 ili 10 puta. Istovremeno prebroji broj okretaja prednjeg kotača. Iz toga izračunaš potrebne opsege kotača, a ti podaci za pojedine gume se nalaze u tablicama proizvođača guma (Continental, Mitas).
Koliko se sjećam, prednje gume na takvom Fendtu su oko 12,4-20 ili 11,2-20 ili pak 10,5-20.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Gledam oglase na tractorpool, i svi fendtovi 106 imaju u paru gume zadnje 16,9x 34 i prednje ....x24, kod mene dosle prednje felge 20, sa kojom sirinom gume na felgi 20 da idem da bih dobio isti opseg kao sa 11,2x24.
ovo sa izracunavanje prijeđenog puta prednjih i zadnjih tockova cu sigurno uraditi, hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh