• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam radijalne Mitasice (češke). Gume nemaju velike ripne ali se jako "urezuju" u travnu površinu. No nizbrdo, bez uključenog pogona ide po travi ko na sanjkama.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Po toj logici, bolje su dijagonalne jer se manje deformiraju i tvrdje ripne se onda više usijecaju u podlogu i samim time se dobije bolji grip nizbrdo. U oranju na ravnom radijalke daju bolji grip jer više "hvataju" i tako pružaju veću vučnu silu?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Imam radijalne Mitasice (češke). Gume nemaju velike ripne ali se jako "urezuju" u travnu površinu. No nizbrdo, bez uključenog pogona ide po travi ko na sanjkama.
Isto ko i moje Taurus. Na ravnom i uzbrdo super ali nizbrdo na travi nema šanse stati, bez prednjeg pogona traktor samo plovi.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
361
Ja sam na zetoru imal dijagonalne gume i kupio sam radijalne mitas rd01 i mogu reći da je to preporod udobnije, bolje grabe, čiste se od blata. Radil sam i na brdovitom terenu i nisam primjetil nikakve nedostake pumpam ih na 2 bara i to je to. Jedino me po šumi strah da se ne rasijeku bočno , ali vjerovatno gdje bi radijalna nadrapala pitanje kako bi se i dijagonalna provela treba paziti kakva god da je . Uglavnom da kupujem gume, radijalne obavezno jedino da imam više traktora onda bi recimo za malčiranje i sl.uzel dijagonalne jer su jeftinije i manje nježnije pa ko i j....
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Moze pitanje da potvdim znanje....
Na koliko se pumpaju gume 7.50x16 na Tomi Vinkovicu?
Okladica u pitanju
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nudi mi se 12.4 28 petlas dijagonalna 2000 kn i petlas radijalna 2800 kn. Koja će bolje držat traktor na nizbrdici po travi?
Puno nađi na njuškalu oblak gume taurus dobiješ za manje .
A petlas gume su mi svi trgovci govorili da imaju reklamacije s pucanjem
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Gume 10x15 sa prikolice za gnoj 4T su loše, imam doma nekakve solidne 225/75-15 od terenca, jel pametno to stavljat gore? Nemaju oznaku C.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ovo su oznake na njoj, na balonkama se ne vidi više ništa, jedva sam našao dimenzije
 

Prilozi

  • 20190628_192142.jpg
    20190628_192142.jpg
    107.9 KB · Pregleda: 20

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Ako je nosivost jedne gume 850kg x 2 kotača =1700 kg. Težina koju se prevozi raspoređuje se pola kotači na prikolici pola traktor, što bi značilo 1700kg x 2= 3400kg iliti 3.4 tone. Treba u obzir uzeti plus težinu prikolice. Ovo je izračun ako je prikolica sa jednom osovinom.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Zbrajam ovo kaj piše na gumi i ispada 7 platni.
Na kiperici imam 16 cola od kombija C oznake i imaju 8 platni
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fergomil,
nisam siguran da si u pravu. Računica bi štimala kad bi osovina prikolice bila toliko udaljena od sredine tereta koliko je udaljena kuka.
Obično na osovinu otpadne oko 3/4 (ili više) težine tereta.
S ovim gumama ja ne bih tovaril puno više od 2,5 t, iako mogu one i više. Naime nosivost gume pada s brzinom vožnje, a podaci navedeni na gumi su predviđeni za automobilske brzine. Preciznije je na gumi moguće pronaći oznaku za koju je najveću brzinu predviđena i kod te brzine treba zadovoljiti navedenu nosivost.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Slažem se sa Vama "iwahno" da ta računica nije baš točna, za točno bi trebalo vidjeti na kojoj je udaljenosti težište tereta kao i težište težine prikolice od pojedinih osovina. No orijentaciono ako u obzir uzmemo samo težinu tereta bez prikolice, može se reći da je to otprilike točno.
I ja se slažem sa Vama da nebi se smjelo tovariti preko 2,5 tona kako što kažete iako kad netko kaže nešto maximalno onda je tu uzet i faktor sigurnosti koji može biti dosta velik.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemoj me persirat. Forum je to. Bum pomislil da sam star ko Metuzalem. Kad smo na ti, osjećam se mlajši. ;)
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Baš me zanima de bude našel vulkanizera koji mu bude tu gumu namontiral na felgu od balonke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh