• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Bas sam htio napisati zasto se nisi okrenuo prema naprijed...

U rikverc su vucna svojstva manja nego naprijed...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: traktorske ralice

Bobo kaže:
Bas sam htio napisati zasto se nisi okrenuo prema naprijed...

U rikverc su vucna svojstva manja nego naprijed...
Krivo Bobo. Po snijegu ide bolje rikverc, jer gume ne propadaju.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Tu se s tobom ne bih slozio... Vozio sam po snijegu svega i svacega, i lakse je zadnjim kotacima gurati teret uzbrdo, nego ga vuci, bez obzira na podlogu...

Spreman sam se kladiti u janje da bi naprijed uzisao na mijestu gdje u rikverc ne bi, sa prednjiom vucom ili bez nje bez obzira na podlogu.

naravno, ne pricam o nekoj strmini velikoj, ali ono... Evo, u ovom konkretnom slucaju sa MF-om.
 
Z

zrine892

Guest
Re: traktorske ralice

bobo u pravu....dokazano sa štetom :( :(
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: traktorske ralice

Ako nema traktor prednje vuče onda prema naprijed ide bolje, a traktor po snijegu bez prednje vuče u rikverc gotovo da ne može.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: traktorske ralice

Ivan_MF kaže:
DF&Torpedo
Šta se tiće puzanja na brijeg to smo več obrazložili , dok si ti išao išao si PRVI po snjegu znači dok nije bilo zagaženo , a dok sam ja išao bilo je skroz zagaženo i smrznuto i nema traktora koji bi gore išao bez lanaca .... znači ČISTI LED i jaka strmina , nema šanse ;)
Nemoj lagat sad, znam da te je sram tu na forumu :lol: :lol: , obrazložili smo da svi mogu gore a ti nemožeš. Pa ja sam išao 17 puta ove zime gore.
I ne samo ja i N.P., i Marko_18 je bio gore... :blackeye
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: traktorske ralice

da ... marko_18 je bil gore pješke :lol: :blackeye

Već sam 100 puta rekao , ako je snjeg zagažen i smrznut NEMA ŠANSE da ideš gore!! :mrgreen:

Dok si išo ti i N.P gore vani je bilo oko nule i tlo nije bilo smrznuto! A dok sam ja išo(tjedan dana poslje tebe) bilo je -5 i klizalište i nemaju se kotači za šta lovit :mrgreen: ;)

Evo dok padne novi snjeg (ako padne) odmah idemo na Prkos ... da vidimo ko bude izašel :mrgreen: I naravno snima se! ;)
 
G

GROF

Guest
Re: traktorske ralice

pozdrav forumašima, traktoristima!!!

ralice su vam odlične., pogotovo one koje vi sami izradite u kućnoj radinosti..., a posebna pohvala forumašu; zjockoo., /ako sam dobro napisal/., tvoja ralica je prvorazredna., svaka čast. da delaš ralice za traktore "tomu vinkovića" imal bi kupaca u liki i okolici puno..., a ko zna kroz život...
bog grof
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Hvala Grofe, eto, trudio sam se, a da vidite koliko je prvo bilo mjerenja, izrade nacrta, proračuna hodova i opterećenja...bila je sva iscrtana prije nego što sam išta kupio od materijala...
Znate, da sigurno znam da bi mi prošle takve stvari na tržištu počeo bi ih raditi jer sam napravio nacrte u mjerilu 1:10 za razne strojeve, a najviše za prednje utovarivače, ralice i prednju hidrauliku...
Jednostavno me to zanima...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Evo mojih izuma...ne mogu se ne priključiti raspravi pošto sam "doktorirao" ralice i utovarivače i prednje hidraulike. Sve na slikama su isključivo moje ideje (ralica i prednja hidraulika), idejna riješenja i izrada. Koristim ju za ravnanje terena (zemlja, šljunak, krčenje drva i snijeg kad ga ima). Zakreće se 30 stupnjeva u oba smjera silom od 1200 kg, mogu dignit donji dio do skoro 1 metar visine, široka je 230 cm, visoka 85, ima 450 kg i lomi sve pred sobom :D :D To mi je treća verzija. Što mislite?

Inače, još malo i bit ću službeno "inženjer elektrotehnike" iako sve dalje mislim da sam trebao biti inženjer strojarstva... :mrgreen:

Prilikom izrade:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Sada u upotrebi:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.


Ako će netko od vas izrađivati tako nešto slobodno pitajte jer def. znam koješta o tome i rado ću pomoći :mrgreen:

Kako bi u par rijeci trebala izgledati ralica za malog IMT539 sa kopcanjem na zadnju hidrauliku?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Ovisi što želiš gurat s njom... U principu trebala bi biti lakša od ove za 250 kg . znači imala bi oko 150, ova ima lim 7 mm, ta ne mora imati više od 2 - 3 mm, dakako, ovisi što bi radila i slabiju konstrukciju iz U profila do 12 cm, klin 22 - 25 mm i priključne klinove s obzirom na promjer rupa na polugama IMT-a.
Važno je da li želiš da se zaokreće u stranu ili ne itd.
Napiši što bi trebala raditi
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: traktorske ralice

Ocistiti snijeg u duljini 150 m po umjereno zakosenom terenu (visinske razlike nekoliko metara na tih 150m), u jednom ili dva prolaza (a ako treba i vise), toliko da auto moze proci
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Onda trebaš najlaganiju konstrukciju sa zakretanjem u stranu od 30 stupnjeva, ako možeš i više još je bolje jer je manji otpor, manje od 30 nije dobro jer će više nakupljat. Ralica ti mora biti osigurana oprugama da se ne slomi ako naiđeš na neku krutu prepreku tipa rubnik ili šaht. Zakretanje može biti ručno pomoću klinova ili hidraulično - dovoljan je jedan slabiji cilindar, no ako ćeš malo koristiti dobri su ti samo klinovi.
Evo, skicirao sam ti tlocrt, ako ćeš ju praviti mogu ti nacrtati i nacrt i bokocrt; sad mi se neda jer je već dosta kasno.

Obrisan neispravan link.

Pozdrav
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Onda trebaš najlaganiju konstrukciju sa zakretanjem u stranu od 30 stupnjeva, ako možeš i više još je bolje jer je manji otpor, manje od 30 nije dobro jer će više nakupljat. Ralica ti mora biti osigurana oprugama da se ne slomi ako naiđeš na neku krutu prepreku tipa rubnik ili šaht. Zakretanje može biti ručno pomoću klinova ili hidraulično - dovoljan je jedan slabiji cilindar, no ako ćeš malo koristiti dobri su ti samo klinovi.
Evo, skicirao sam ti tlocrt, ako ćeš ju praviti mogu ti nacrtati i nacrt i bokocrt; sad mi se neda jer je već dosta kasno.


Pozdrav

BRAVO majstore. Pa ovo je toliko dobro da ne mogu vjerovati. Ako ti nije problem gorespomenuti nacrt i bokocrt, vjerujem da ne zanima samo mene. Naravno, kad stignes. Za ovakve stvari se isplati cekati koliko treba. Respect. :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Ništa strašno dečki, to sam nacrtao za 10 minuta. (prirodno sam puknut na crtanje i konstrukcije :mrgreen: :blackeye )
Nacrtam navečer, nemam sad vremena.
Pozdrav :D
 
M

maksica6

Guest
Re: traktorske ralice

Super su ti ralice moze i bokocrt te debljina materijala hvala.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Može i proračun hodova i sve dimenzije, samo za direkt izradu, u mjerilu 1:10, ali uz uvjet da se i vi ljudi malo angažirate; da mi nađete kupca za ovu ralicu koju prodajem (ili za prednju hidrauliku - može se lako prilagoditi na bilo koji traktor) - cijenu sam spustio na 1700 Eura, i to je već predaleko, no mislim da je realno s obzirom na jačinu konstrukcije i mogućnosti ralice.
Nakon toga možemo se koješta dogovoriti. :mrgreen: :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: traktorske ralice

Nemas pojma koliko bih voli kad bih mogao naci kupca za tvoju ralicu. Toliko je to sve dobro da bih najradje sam kupio, ali onda bih ti morao ukrasti traktor.
Jedino sto mogu reci je hvala i nadati se da ces brzo naci kupca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh