• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Netreba mi kiper za nista drugo, ali jedan mi treba za cilindar za dizanje ralice, tak da mi onda ostaje samo jedan slobodan, a za zakretanje za 2 cilindra mi trebaju 2, znači trebam razvod. Gdje si kupovao cilindre (nove ili rabljene) i koja cijena? Nebude preširoka zbog traktora ali neznam, ima situacija gdje je usko (neki klanjac, sip sa strane..). A i npr po seoskoj (uskoj) cesti, jedan trag nebude dosta a kad pem drugu stranu više od pola ralice mi pe po čistoj cesti.. zbog tog se jedino dvoumim dali da ju uzim. Koliko bi 335cm pokrivalo širine na 30 stupnjeva? Oko 290cm?
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Ako ti je taj slobodan ventil dvoradna komanda, nema potrebe za jos jednim razvodom.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

iblagaj kaže:
Netreba mi kiper za nista drugo, ali jedan mi treba za cilindar za dizanje ralice, tak da mi onda ostaje samo jedan slobodan, a za zakretanje za 2 cilindra mi trebaju 2, znači trebam razvod. Gdje si kupovao cilindre (nove ili rabljene) i koja cijena? Nebude preširoka zbog traktora ali neznam, ima situacija gdje je usko (neki klanjac, sip sa strane..). A i npr po seoskoj (uskoj) cesti, jedan trag nebude dosta a kad pem drugu stranu više od pola ralice mi pe po čistoj cesti.. zbog tog se jedino dvoumim dali da ju uzim. Koliko bi 335cm pokrivalo širine na 30 stupnjeva? Oko 290cm?

Ako staviš točno 30 stupnjeva, ukupna širina će ti biti 285 cm.
Cilindre sam nabavio stare od hedera od Zmaja, pa sam ih dao kompletno popraviti i to je to.
Novi su skupi (jednoradni su od 100E na više); najbolje da nabaviš nešto rabljeno negdje, pogledaj po oglasniku ili pitaj lokalne "mahere".
Da li imaš dva para izvoda (4 cijevi) ili jedan par (2 cijevi)? Trebaju ti 2 para...
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Jedan par..
Koliko bi to približno morala biti dužina dok je rastegnut ili skupljen cilindar?
Na koliko stupjeva ti imaš svoju na rusu zakošenu dok raličiš?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

iblagaj kaže:
Jedan par..
Koliko bi to približno morala biti dužina dok je rastegnut ili skupljen cilindar?
Na koliko stupjeva ti imaš svoju na rusu zakošenu dok raličiš?

Ne može to približno, moji imaju hod 19 cm, al sam rezao višak na klipnjačama (da dobijem optimalan omjer, pravio nove piksne te napravio geometrijski nacrt i konstruirao najpovoljniju točku te tako dobio zaokret u oba smjera za 32 stupnja. To se ne radi napamet. Nabavi par jednoradnih cilindara sa hodom od nekih 30-ak cm, ali da ne budu predugi sveukupno, pa ti mogu pomoći oko pozicija, al treba mi slika i nekoliko mjera, no o tome ćemo onda, prvo nabavi cilindre jer bez njih ne možeš dalje skoro ništa raditi na nosivoj konstrukciji.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

cilindri koji bi odgovarali ovoj namjeni takodje mogu da se nadju na nekoj staroj hebl bini iliti utovarnoj rampi sa kamiona
jednoradni , masivni sa debelom klipnjacom i odgovarajucim dimenzijama , pluger pa ih lako mozes sjeckati na odredjene mjere
jedan od izvora materijala :roll:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Slažem se. Savoris, kako napreduješ s izradom svoje ralice? Koliko ima snijega kod tebe?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

a malo ga je majku mu , prekjucer je palo nekih 20tak cm i zatim nista vise , previse je suv tako da ni ne pravi neke probleme da se mora cistiti , jutros kada sam ustao vidio sam da je palo jos nekih 3-5cm i nema potrebe za ciscenjem
mnogo je hladno ne ide vise po danu od -4 -3 tako da je saobracaj u upotrebljivom stanju
javljali su za vikend neku kombinaciju kise i snijega , mozes misliti koje ce biti posledice toga pri ovim temperaturama :lol:

vecinu sam sada radio sa turbinom jer je snijeg idealan za nje , bacam ga u tri lijepe majcine , cini mi se da ga mogu vratiti na nebo odakle je i dosao :lol:
uslovi za ciscenje su malo zeznuti , ispod ovako suvog snijega je led , za sada nisam stavljao lance iako sam se cisteci jedan put doveo u kriticnu situaciju , nije bilo svejedno bocno sam proklizao :shock: iskustvo je rijesilo stvar ;)

ralica za vladimirca se radi onako kako si mi ti sugerisao :idea:
sirina 175 , sigurnosni sistem prevrtanje komplet daske , visina ose prevrtanja 120mm od tla , dvije opruge one sto sam ti pokazao slike , sistem podizanja prednje vitlo , sistem zakosavanja za sada manuelni posto nemam dovoljno izvoda a ne poduplava mi se
uradio sam sve pripreme i sve slozio od materijala na kamaru , sutra nadam se ako je budem radio da cu biti pri kraju sa njom

mada sam razmisljao malo o sistemu zakosavanja i trebalo bi mi i dopunsko misljenje , tvoje i svih ostalih naravno ;)
vise puta sam udarao prednjim dijelom kasike ( znaci onim isturenim kada je kasika zakrenuta ) i postoje neke cudne sile i tu
e sad , ako su cilindri za zakretanje jednake zapremine moglo bi da se stavi izmedju njih ili dva sigurnosna ventila ili jedan dupli ''ako postoji'' sigurnosni ventil , i podesiti ih na recimo primjera radi nekih 50tak bara

primjer : ides guras snijeg i udaras samo jednim krajom kasike u prepreku koja je vislja od zasitnog mehanizma noza (NASAO SAM IH MNOGO PORED PUTA, stubovi ,ivicnjaci , cijevi , slomljeni saobracajni znakovi......)
u tom slucaju stvorit ce se u jednom cilindru veci pritisak nego u drugom ali nemoze biti veci od onih 50 bara posto ce sigurnosni ventil da se otvori i ''prelije'' ulje u onaj drugi neoptereceni i ralica ce da se sama zakrene i prodje prepreku , posle toga naravno ti moras komandom vratiti kasiku u zeljeni polozaj
dal' si razumio ovo moje mudrovanje ? :scratch
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Jesam. Dobra ideja, i u ovakvim slučajevima kad čistiš nepoznati teren sa mogućim preprekama, bez toga je i dosta teško raditi... Praktički stalno moraš imat nogu na kuplungu... Dobro je što ti je podizanje izvedeno sa vitlom, tako ralica ima slobodan hod prema gore; nije ograničena cilindrom i zato će ti više poskočiti ako zatreba... Što se tiče ventila konkretno nisam ga nikad koristio, no znam o čemu se radi i kako funkcionira. U svakom slučaju, ako ga imaš ili možeš nabaviti, stavi ga, pomoći će kod takvih situacija...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

taj sistem prinudnog zakretanja sam mislio ugraditi na kasiku koju cu tek praviti za rusa , za vladimirca i sirine njegove kasike nema potreba , ipak on na snijegu nema snage da napravi zlo a i ima opruzni sistem prevrtanja

za rusa vec treba jer on nezna sta je to prepreka :mrgreen:
na njega ce vjerovatno ici nesto kao sto si ti pravio samo sa ''V'' verzijom , ili sa dva krila sa dvije strane koja ce se moci kretati kao ''v' kasika , znaci osnovna daska da bude recimo 200cm + dva dodatka sa strana po nekih 25-30cm koja mogu skidati i stavljati

evo razlike u polozajima , nacrtano na brzaka
na desnoj strani je to sa krilima sto kazem i ima vise mogucnosti a mozda je i jednostavnije za napraviti posto bi noz mogao lako da se napravi iz 4 dijela
82548349.jpg
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Slažem se s idejom; ja bi recimo uzeo ovaj prvi stupac u kojem si nacrtao V ralicu jer smatram da će biti bolja...pogotovo zato što si rekao da imaš i skučenih prostora koje čistiš gdje nemaš druge mogućnosti. Poradit ću na nacrtu u slobodno vrijeme, samo mi reci koja bi bila ukupna širina koju misliš imati naprijed?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: traktorske ralice

Savo, jel nebi moglo nešto kao što imaš na rotokosilici za osigurač pa da zakrene ralicu u kontra stranu?
Ovo sa cilindrima mislim da bi bilo presporo, ili bi morao biti veliki protok ulja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

he ,he dobra ideja s cil . kao amotrizerima ..probaj naci šok ventil sa hidromotora , nemaš puno posla s cjevarenjem .
VLP40DI3801.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

ajmo redom
zjocko
za rusa kasika je u planu da bude gotova do sledece sezone , za sada sakupljam informacije i slobodno raspravljajte na tu temu posto jos nista cvrsto nisam odlucio
jedina cvrsta odluka je da pravim PROkasiku

petar
sistem kosilice nije los ali kada ides po putu (tucaniku) morao bi stalni ici naprijed nazad posto bi sigurnosni mehanizam stalno odradjivao , opet zavisno od podesenosti
ovaj sistem sa ventilom ni ne treba da bude brz posto on nije primarni , bitno je da odradi koliko bilo
mnogo faktora utice na to :precnik cilindara , protoci crijeva i ventila ...... ali ideja mi se ne cini losom
na vladimircu sam stavio opruge i neznam dal' cu biti zadovoljan jer se kasika brzo vraca u zadnji polozaj pa se bojim da nece doci do pucanja necega ili deformisanja , razmisljam da nekako nabudzim jedan amortizer od auta :scratch

puknuti
imas li mozda semu tih sok ventila , kako rade oni
znaci nama bi trebao ventil koji bi samo otvarao se izmedju dva cilindra da se ulje ''pretace'' ne bi bilo viska ulja da ide prema razvodniku

evo jucer sam radio na kasiki za vladeka , uradio sam vecinu danas se nadam da cu zavrsiti i ofarbati
slike su prilicno jadne , zlaba kamera (telefon) i anjak svjetlosti , jebi ga :oops:
image0045n.jpg

image0046u.jpg

image0047.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

šok ventil (tako to zovu kad je spojen na hidromotr jer kad npr. razvodnik naglo zatvori preuzima na sebe inarciju ako je teški teret na hid. motoru ) su ustvari dva sigurnosna u jednom kučištu .On je obično vijcima prišvrčen direkt na hid. motor ..a ima ih i za cijevnu ugradnju .Kontam u Rumi ga sigurno ufatiš za koju marku ;)
H_VLP130DIL3402D.gif

edit. u teoriji bi mogao staviti i dupli kočioni , dakle on se podesi i stalno drži taj prednapon (u barima ) bez obzira na opterečenje , kad mu je teško popusti :mrgreen:
H_0VCDEL1202.gif

prednost mu je u oba cilindra "čuva2 neki pritisak pa ti posluži da drži konstrukciju napetom pa ti je klepeče u luftovoma bolcni i tak ..kontaš
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Bit će to super Savoris. Jedino bih predložio da ove nosive cijevi što idu pod traktor povežeš priječnom cijevi na dva mjesta, da se dobije čvrstina; i moglo bi par trokuta u uglove, da bolje izdrži bočna opterećenja. Inače, sve 5.
Što se tiče ovog vraćanja daske s oprugama; napravi sa svake strane jedan naslon na koji će se daska osloniti, i nebi bilo loše da je gore komad gume, da ti ne lupa jako kod povratka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

a puknuti svaka ti dala za ovu informaciju , aufatiti cu ja njega negdje
ovaj sa prve slike je idealan
kocioni , razmislit cu :scratch

zjocko naravno da ce biti ojacanja protiv cudnih sila ;)
za sada nisam uradio oslonce da prihvate kasiku nazad , naravno da ce biti i gumeni prihvat samo cekam da idem u rumu pa cu tamo nesto kupiti malo originalnije
opruge su mi dovoljne tenzije danas sam probao
problem je sto je cijela ralica previse laka , morat cu nesto dodati majku mu :blackeye
razmisljam da u onu cijev nosecu naspem pijeska ili nesto slicno , jos ako uspijem sa rudnika nabaviti olovnog ''pijeska'' to bi bilo idealno :roll:

image0050m.jpg

image0048.jpg
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: traktorske ralice

Savo postoje ti orginal propusni ventili koji se ugrađuju na ralice na njima se i štela pritisak propuštanja a on ti mora biti malo veči od pritiska na traktoru jer bi ti se znalo desiti da imaš tolki teret na ralici da bi ti prije propustio ventil nego okrenulo ralicu,a u slučaju udarca se postižu tolki tlakovi da znaju pucati stjenke cilindra tako da če ti sigurno prebaciti ulje iz jednog cilindra u drugi.Postoje i ventili koji imaju petu cijev na njima se ulje ne pretače iz cilindra u cilindar nego se ulje vrača u rezervar.
http://www.rikoribnica.com/slo/images/proizvodi/pv/plug-pv-06-v.jpg
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: traktorske ralice

evo jedne hidraulicne zadnje sirina od 2m do 3.5m


 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Takvu su kod nas prije koristili za čišćenje sela...i mogu ti reći da je to bilo jako loše...previše je "šetala" u obje strane, a i traktor je slab kad je ispred na dubokom snijegu...
Ralica mora biti naprijed...
 

Najnoviji postovi

Na vrh