• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Nastavak na onu raspravu između mene i zjocka..

Što mislite što bi se događalo kad bi stavio cilindre za zakretanje na ovakvom sistemu kao što je na slici ispod..
Znači i oni bi se morali gibati kao i ruke za podizanje.. Nisam siguran kad bi dizao ralicu dali bi to napinjalo cilindre odnosno dali bi se mijenjala potreba za njihovom dužinom prilikom dizanja i spuštanja..??
:scratch
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Iblagaj - nije problem montirati ovu žutu naprijed na traktor. Nemoj ništa po njoj rezati, samo odšarafi gredu, tj. cijelu konzolu iza daske, pa tamo na rupe s kojima štelaš nagib same daske zašarafi prilagođenu podiznu konstrukciju za prednji kraj traktora i to je sve. Tako ćeš na brz način uz malo preinaka moći koristiti obje izvedbe te ralice.
Ona druga veća daska je od buldožera gusjeničara, s tim ćeš se namučit zbog težine, lomit će ti asfalt i sve pred sobom...osobno mislim da je to prejaka ralica za čišćenje snijega bez zaštite na nožu...

Cilindri ne moraju nužno biti pomični; sve ovisi o nosačima za podizanje; ako su A nosači onda moraš stavljat duple zglobove, a ako su H onda ne al će bit duža naprijed. Cilindri se neće zatezati ako napraviš dobar proračun paralelnog gibanja poluga, a inače će ti kočiti podizanje.
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Da točno to sam i ja zamislio (u vezi žute)..
A el imaš kakvu dobru zamisao kak ju proširiti, tj da bude čvrsta...?

U vezi velike ralice..mislio sam stavit A nosače-ruke..tak da mi nebude predaleko naprijed..
sad kaj bi trebalo točno napraviti u vezi tih razmjera s cilindrima? Misliš da je razmak u visini između ruka na prihvatu traktora isti kao i na ralici-pa isto tako da cilindri budu u istom razmaku od ruka, ili si mislio na nešto drugo..
I da trebat će napraviti nešto slično križevima kardana na pregibima..

ralica3.jpg

ralp.jpg
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Da, poluge moraju biti jednake i na jednakom razmaku. Zglobovi nisu problem, imaš puno primjera toga, važno je samo da bude dvostruki.
Na ovoj žutoj poreži poklopce na donjem L profilu te ga produži sa istim takvim, a s prednje strane naravno dodaj lim jednake zakrivljenosti te sve to dobro zavari. Bilo bi dobro i kod gornjeg kraja staviti potporu kao što i jest na originalnom dijelu. Ako misliš još to koristiti kao stražnju ralicu, ta proširenja napravi sa prirubnicama i rupama, tako da ne variš nego da ih drže vijci.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

evo slika ralice našeg člana traktorist222

9bdde22a.jpg

d4c97677.jpg

bc9cfdbe.jpg

d8048380.jpg

d41f672e.jpg

4256d439.jpg

65858902.jpg

09132468.jpg

ff0078f6.jpg

de26492a.jpg


odmah da te pitam, čemu ovo ukrućenje iza na polugama??? :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Ukrucenje na plougama je zato da ulje ODMAH ide do ralice, da ne mora cekati da se poluge podignu. na taj nacin dobivas puno brzi odziv hidraulika.

Ukrucenje poluga ne bi trebalo biti spojeno za TOP link kopcanje, vec tamo na klin ispod, al psoto dize ralicu od 150Kg naprijed, ne smeta ni ovako.


Ideja je OK, samo da nije ralica pre uska ili mi se samo cini?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: traktorske ralice

@traktorista: najjednostavnije bi bilo da si nađeš hidraulični razvodnik, povrat ulja staviš na čep, hidraulik stalno tjera ulje (kipa) a razvodnikom upravljaš ralicom.

I jel me geometrija izdala ili tvoj ''nož'' se ponaša kao skija? To zbog zapinjanja ili?
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Bobo,ralica je široka taman za širinu traktora tak da tragovi kotača ne idu izvan traga ralice. Ne kužim kak bi onda točno ukručenje moralo biti spojeno?
Petre, na koji čep misliš?
Kakav je to razvodnik?
Što se noža tiče ja ralicu ne moram držati u zraku,zato sam dolje zavario taj "vinklin" tako da ralica po makadamu samo klizi i ne diže pjesak te ne oštečuje put. Na asvaltu čisti do kraja. ralica je zaobljena pa pritsak snjega na ralicu gura ralicu prema dolje. Sve odlično funkcionira smo me muči ta hidraulika. Kad sam postavljao tu ralicu mislio sam da ču morati stavljti lance na traktor da bez njih to neče funkcionirati, ali ide sve bez brige. U hidrauliku se ništa ne kužim zato mi nemojte zamjeriti na postavljenim pitanjima.
Šanana, HVALA TI još jednom na pomči sa slikama.Ak ideš prema Zagorju javi se imaš litru gemišta.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

Ne petljaj po hidraulici samo si budeš zakoplicirao život
Ako ne misliš improvizirati treba ti novih djelova za 2000 i kusur kuna ..pa ako imaš daj ih .
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Bobo,nije to ukručenje zbog toga da se ralica digne. Ralica se bez toga uopče neče diči.Kad nema tog ukručenja stanem na poluge da ih opteretim sa svojom težinom i počne se dizat ralica. Ko da radi na principu vage. Zato sam postavio to ukručenje, ali sad kad dignem ralicu moram pazit do kud se diže jer inač mi u getribi počne nešto lupat.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Inace, ukrucenje bi u biti trebalo biti na onom klinu ispod, ali posto ralica nije teska, moze ostati ovako kako je, nece biti problema.

Inace, "kuglicu" stavis u polozaj FAST, a s one dvije "kockice" podizes i spustas ralicu. Ako imas ukrucenje, onda ce raditi i s "kuglicom".

Ono sto krece lupati unutra ti je zupcanik koji tjera pumpu. Pumpa nema kud tjerati ulje i optereti se kao kad dizes neki tezi prikljucak i onda zupcanik krece lupati. Nista strasno...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

@traktorist , najbolje ti je da odradis nesto kao sto je odradio bobin komsija na ursuzu
posto se ne razumijes u hidrauliku svako prckanje po njoj moze ti donijeti samo probleme

provedes lijepo sajlu ili lanac sa zadnjih poluga do prednje strane i eto ti dizanje i spustanje koje je savrseno jer ti radi na sistemu koji vec dobro poznajes-zadnje poluge ;)

a nasao sam slike koje je bobo okacio od svoga komsije

evo ti sistem podizanja mnogo jednostavniji i mnooooogo jeftiniji nego hidraulika , a radi ;)
Bobo kaže:
A ovo je pak "ralica" koju je susjed na selu napravio samo za prvu pomoc, da razgrne neki tucanik po dvoristu i da malo poravna dvoriste... Ralica trenutno ima zadatak da razgrce sve zivo i nezivo, pa cak i snijeg. na slikama se vidi sistem podizanja preko nekog lanca i poluga (sve spojeno na zadnji hidraulik) no sad se podize preko hidraulicnog cilindra preko izvoda za kipanje...

Neispravan link obrisan!

Neispravan link obrisan!

Vrlo jednostavno zakosivanje ralice u lijevu ili desnu stranu
Neispravan link obrisan!
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: traktorske ralice

e jbg savo ne rade svi ko ja i ti preko koca i konopca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: sala
inace sistem je dobar na ovom ursusu,da mi nije tomo zglobni ugradio bih isto
ali kad je covjek vec nabavio cilindar i sve ostalo onda ce i taj razvodnik napraviti...................
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

ma nisam neki poznavalac imt hidraulike ali znam da NIKADA ni na jednom trakoru koji sam vozio (IMT) nisam mogao da odrzim klip prikolice u jednom staticnom polozaju , a kako bobo rece zamisli klip manje litraze :lol: to je patnja

inace zaboravih reci za onu uporu na zadnjim polugama od traktorista , zar nije bilo bolje da je blokirao poluge u gornjem polozaju , znaci samo da se na vracaju dole :scratch

martix pa sta te sprecava sto je tomo zglobni :roll:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,482
Re: traktorske ralice

Bobo kaže:
Inace, ukrucenje bi u biti trebalo biti na onom klinu ispod, ali posto ralica nije teska, moze ostati ovako kako je, nece biti problema.

Ukručenje bi trebalo biti obavezno ispod jer zato hidraulik ne radi kako treba.

Ono sto krece lupati unutra ti je zupcanik koji tjera pumpu. Pumpa nema kud tjerati ulje i optereti se kao kad dizes neki tezi prikljucak i onda zupcanik krece lupati. Nista strasno...

Unutra ne lupa zučanik jer je pumpa gonjena preko ozubljenih osovina nego lupaju takozvani kameni.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Koliko si ti siguran da kamenje lupa?

Ne znam bas da oni mogu toliko lupanje proizvesti, jer se ne "vozaju" nekom velikom brzinom...
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Dečki nabavil bum ja i taj sklopnik ak košta 500-600 kn kak Bobo veli, samo dal bu to sigurno dobro funkcioniralo?
Da ne kupim pa opet nevalja.
p.s. Bobo gdje si točno vidio da ima to za kupiti i dali se to da negdje napraviti? Razgovaral sam sa susjedom o ovome na forumu i on veli da neki njegov frend s posla si je to dal napraviti u radioni AGM Paneksa u Čakovcu.
 
Na vrh