• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski viličari

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Puno fala na trudu. Malo sam razmišljal kako bi se mogao koristiti elektro razvodnik, ali nisam siguran da li ga je uopće moguće koristiti za ovu svrhu (manipulacija iz košare). Na viličaru budem za sada koristil samo funkciju dizanja i spuštanja za što mi treba jedan izvod i jedno crijevo. Dizanje i spuštanje na Zetoru se vrši iz traktora sa malom (srednjom) polugom (to pišem radi sebe). Poluga prema natrag-cilindar se puni uljem i viličar se diže. Poluga prema napred-cilindar se prazni i viličar se spušta. Kako bi se tu koristio elektro razvodnik nije mi jasno jer se za smjer kretanja ulja mora u traktoru fizički pomaknuti poluga napred ili nazad što znači da mora netko biti i u traktoru?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ne mora, može se ulje "ukrasti" direkt sa pumpe ili se ta ručica u traktoru može zablokirati..... Mana je kaj sa ovim elektro sigurnosni trpi, s klasičnim bi to bilo drugačije.....
Ali ti daje sigurnost ako te operater koji upravlja ručicama ne sluša pa ti možeš prekinuti njegove komande čim nekaj krene lošim putem ;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Nažalost prigušnice više ni jedne, sve sam ih podijelil. Ostal je samo još koji nepovratni ventil i ventil maksimalnog pritiska.
Protok možeš smanjiti i ugradnjom ovakvog ventila.
View attachment 48066

Elektro razvodnik još uvijek imam i njega ti mogu pokloniti ako ti treba.
Nije u nekom vizualno ljepom stanju, ali je ispravan, skinut sa prednjeg utovarivača

Da li takav ventil mora biti jednosmjerni sa slobodnim povratom ili može biti i dvosmjerni s obzirom da se viličar priključuje na samo jedno crijevo/izvod? Vidim da ih ima u Trgoagenciji, ali samo dvosmjernih.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Tebi treba dvosmjerni jer kroz isto crijevo napajaš cilindar i po njemu ti je i povrat ulja.
Jednosmjerni kod tebe ne igra
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Danas nabavio ventil i redukcije. Namontirao i isprobao. Ventil mora biti samo malo otvoren i onda viličar radi sporo odnosno onako kako bu bi trebalo. Trošak ili ti investicija 140 kn.
Puno vam fala na savjetima.
 

Prilozi

  • ventil1.jpg
    ventil1.jpg
    60.7 KB · Pregleda: 29
  • ventil2.jpg
    ventil2.jpg
    51.1 KB · Pregleda: 29

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Još nagib ubaciti i onda se more svašta delati, a i preciznije 🛠️🛠️

Se ne bude ve ulje grijalo malo bolje? Pošto je tak prigušeni ventil
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ne cirkulira tud ulje stalno da bi se grijalo , nego se koristi ko obični kiper izlaz ako dobro vidim. A pretpostavljam da bude to kolega par put dignuo a ne cijeli dan dizao i spuštao.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Taj ventil ima neku težinu (+ vibracije), a nosi ga brza spojka. Kak se bu to s vremenom odrazilo na brzu spojku? Ili možda pušem na hladno?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Za nagib mi opet treba hidraulična poluga, a za nju 2 priključka, onda još i posmak lijevo-desno i tome onda nema kraja. Nebude se to puno koristilo tak da, kak veli kolega Jocc, nebu se ni ulje stiglo ugrijati. Nadolijal sam cca 5 litara preko maksimuma i to je to. Traktor ne mislim mijenjati tak da se budem služil sa postojećom kombinacijom.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Taj ventil ima neku težinu (+ vibracije), a nosi ga brza spojka. Kak se bu to s vremenom odrazilo na brzu spojku? Ili možda pušem na hladno?
To je i meni palo na pamet. Budem priključival samo kad se bude dizalo da se smanji rizik.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ili ubaciti komad crijeva između ventila i brze spojke da se smanji pritisak na brzu spojku.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Danas završeni stabilizatori na viličaru radi sigurnosti. Koristio sam ga jedanput sa zaštitnom košarom. Vezala se sajla na topolu da se može povući vitlom prilikom rušenja. Viličar je bio spušten na zemlju, ali je baš tu bilo malo neravan teren. Kada je viličar bio dignut na cca 4 metra počeo se naginjati. Usrao se ovaj u košari, ali i ja u kabini. Dodatni problem je bio što se iz kabine ne vidi košara kada je podignuta više od 3m.
Zato da više nema rizika i stresa napravio sam stabilizatore uz obavezno postavljanje viličara na ravan teren.
Prvo korištenje je bilo stresno, ali je ipak na kraju dobro završilo.
 

Prilozi

  • viličar-stabilizatori.jpg
    viličar-stabilizatori.jpg
    92.5 KB · Pregleda: 54

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Cini mi se da budu pre slabi, spogati ce se pod tereto i premale su stope, ak je mekano tlo propasti ce....
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Kategorija 2 . Cijevi su od debljeg mesa (5 mm). Bitno je da se u početku ne dozvoli naginjanje, a za to bude dovoljno čvrsto. Pod stope se uvije mogu staviti podloške (daske, fosni....), a u konačnici mogu se i proširiti ako bude potrebno. To bude ok. Možda bi bilo ok i bez toga samo da teren bude ravan, ali ovako bude puno sigurnije. Tereta se nebu prevelikog dizalo na veliku visinu (maks 120-130 kg, ovisno o težini operatera).
 

ooljasi

Novi član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
10
Pozdrav svima. Kupio bih si vilicar za dizanje ljesnjaka, gnojiva i sl., za rad oko kuce i to... Kako se ne kuzim bas u to, moze mi netko dati preporuku, pregledati njuskalo, mozda netko ima od vas, sto da kupim. Traktor je vocar MF 3435. Hvala unaprijed.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Najprije odluči koji?
Imaš onakav kakav je prikazao forumaš ljeskakc na #332 ili ovakav
IMG_20220118_160759.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Ne znam od kuda si, ali često ih ima u Čiću na otpadu, Eko-obrada, van Velike Gorice prema Sisku
 

Najnoviji postovi

Na vrh