• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tresači višanja, šljiva i ostalo

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

batad kaže:
Zahvaljujem na dogovorima i sve O.k.
Moj je prvi voćnjak 5x2 a drugi 3.5 ha 4x2,5 i mislim da je tu moja pogreška, treba veći razmak.
To sa koljenom i krčenjem kvačila i koljena je i moj problem jer za prvo je razlog TD 4506 a za drugo moja godina prizvodnje.

ha čuj stariji sam od svog traktora 7-8 godina a ja sam negdje na polovini svog puta
a i koljeno je loše, kvačilo je ok samo nevoli kad palim kardan, brzine voli, ko da je sinhroniziran

5x2 i 4x2,5 :shock:
ko vas to nagovori da mu m... j...
meni ovaj moj 4,6x3,1 pregust i muku mučim
zašto 5x2, jel to hadrović nagovorio pa da nakon 5-6 g sječete svaku drugu.
na kojoj su podlozi?
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Nije Hadrović jer sam njega na vrijeme skužio da je lupež ali ove druge nisam a bili su od struke što bi se reklo ili im je bilo u cilju da prodaju što više sadnica.
Višnja je Oblačinska na vlastitom korijenu što je eventualno druga pogreška ali tako je.
Ovo sa svakom drugom i nije loša ideja s tim što bih mogao presaditi na mjesta na kojim mi nedostaju ili su jako loše jer ih na voćnjaku imaju da liče na tatu i sina. Neke stoje mislim kako su posađene dok su se druge pravilno razvile i tu dolazimo do treće pogreške-loš sadni materijal.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

ma čuj nije hadrović loš, samo je lud,mene prevario nije
meni je prodao višnje pod oblačinku, a izgleda je nekakva cigančica, kalemljena na divlju trešnju
e da ste vidjeli te sadnice, rijetko koja preko 50-60 cm visine, ja mu ih več tjeo nabit u ...
al poslušao msam ga i sad imam čudo
tri godine stare visoke preko 4m 4,6x3,1 sađene traktor u redu jedva prolazi a između dvije višnje nemožeš uopče proći ni pješice
kad sam ih posadio kaže reži na 60 (ako ima šta rezati ) i pusti 3-4 gornje grane da rastu
druge godine ostavi jednu najbolju i skrati na 1,2-1,4m (mislim usebi koga zajebavaš, pa trebale su kod tebe narasti tolko)
al sam opet poslušao i sad imam to što imam čudo od višnje (al če sad bit orezivanja :scratch )
 
K

kiseli

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Zahvaljujem ilegalac .Ja sam na (VK) lokaciji.
 
L

lanjski

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

več je neko spominjao da treba imati dobre kočnice, netreba.
Ja kočnice nisam ni koristio, več sporohodne brzine i lagano prvom sporom i na kvačilu lagano nategnem i 10 sekundi dosta.
Ja sam o tome pisao.
Za ove visnje u ovoj starosti mozda i ne treba ali porasce one pa cu da te pitam :)
Sala naravno,svakako da se ovakva stabla lakse tresu, visnja i inace nije robusna vocka, ali ako se trese sljiva stara recimo 40 godina, precnika debla 30 cm, visine ko zna kolike, sila koja povlaci traktor nazad je neuporedivo veca od sile kojom to visnje koje si ti tresao rade.
Moze i na pola kvacila naravno, napisah vec, ali treba malo spretnosti jer se veca stabla moraju vise nategnuti da bi efekat tresenja bio dobar.
A to oko kvacila, to se moze nastelovati da bolje odvaja drugu lamelu i da ne krci kad ukljucujes kardan.

A etrel, nije zabranjen?
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Je, Ethrel je zabranjen i kod nas i u Srbiji ali ga Orahovica uredno distribuira svojim kooperantima a bilo ga je i za kupiti u Agronomu, Poljani .......... i mislim da nije stara zaliha.
 
F

FELDER

Guest
tresač,berač ili kako već

Što je žena ružnija,to su moje šanse veće.ha,ha
Što je više HOMEMADE,to ja više zarađujem....HOMEMADEMAJSTORI samo udrite po švajs aparatima...:gitarist:
 
V

Vjerni983

Guest
Imaš kakav video da vidimo kak to funkcionira??:gitarist:
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Nemam nikakav, nisam snimao, jbg kad je bila sezona kupljenja šljiva nisam se setio da snimim.
 
I

Ivan Jurišek

Guest
I ovo radi

Excentar od kosilice i radi...:gitarist:[YT]http://www.youtube.com/watch?v=URjncRCfBwc[/YT]
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nije loše.
meni se sviđa ideja od kosijerca, samo da stavi pola sajlu pa nekakvu kariku pa gurtna
dokazao sam si da je najbrže i najednostavnije staviti gurtnu oko debla
onaj moj strojčić uredno odradio cca 800 višanja

samo jedno pitanje ,jel imaš lanac između kardana i onog trokuta što vuće sajlu, nevidim na filmu, ako nemaš stavi ga i uopče nemoraš gasit kardan

ps. možda malo nisko vežeš sajlu, bar 20-30cm višlje
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
nije loše.
meni se sviđa ideja od kosijerca, samo da stavi pola sajlu pa nekakvu kariku pa gurtna
dokazao sam si da je najbrže i najednostavnije staviti gurtnu oko debla
onaj moj strojčić uredno odradio cca 800 višanja

samo jedno pitanje ,jel imaš lanac između kardana i onog trokuta što vuće sajlu, nevidim na filmu, ako nemaš stavi ga i uopče nemoraš gasit kardan

ps. možda malo nisko vežeš sajlu, bar 20-30cm višlje

Ako sam dobro vidio, kod njega je ekscntar dirktno na vratilu, nece to biti dobro za lezaj vratila, ipak mislim da taj lezaj nije predviđen za takva opterecenja.
 
I

Ivan Jurišek

Guest
tresač za šljive

Dolje na bloku diferencijala imaš 4 šarafa.Izreži ploču dužu da možeš staviti ekscentar sa ležajevima. U produžetku kardanskog vratila namjesti isti u centar.Probuši rupe stavi šarafe, stegni ih i rokaj.Isprobano najbolji sistem jer nema vibracija u odnosu na sve ostalo što je dalje od kučišta. To je to za ovaj princip.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
sezona lova prošla
ajmo smišljati za iduću godinu strojeve
što se tiće tresaća moj je dobar(je da se raspada) ali... možda možemo i bolje
raspada mi se vjerojatno od zamora materijala:finga:ali zadovoljan sam
prve godine je odradio oko 800 višanja, a lani je odradio te iste višnje i još oko 850 šljiva, a to je malo veći zalogaj jer su niže i starije

stupanj otrešenosti je i do 100%, a oštečivanje stabala je isključivo greškom vozača, i mislim da je bilo svega 2 teže oštečene

e sad me pati druga stvar, napravio bih nešto slično ali da ne nateže stablo i da mi ne razjebe traktor
kako bi se ovo moglo kotkuće napraviti
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Ggv1BHxqaNI&feature=related[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Fncvnvt1-Z8&feature=related[/YT]


dakle imam ideju uzeti hidromotor napravit reduktor i ekscentar isto kao na starom tresaču, samo bih stavio "klipnjaču" i kruto rudo umjesto gurtne, tako da trese u obadva smjera

tresač bih objesio na "vješala " kao na videu i spojio s kiper ventilom na dajcu

malo smo si tako raspravljali i prigovor je da bi se "tresao" tresač a ne drvo
ako si uzmemo da prosječan čovjek može strest šljivu a ima 80kg , može je zdrmati 5-10 puta i onda se umori:rolleyess:
zašto nebi stroj (koji bi na kraju mogao imati i 50 kg), koji ima frekvenciju trešenja kakvu čovjek može samo sanjati, a da negovorim o izdržljivosti koju čovjek nema a stroj ...:prayer:

razumijem skeptike koji kažu da neće radit jer kad su vidjeli kako traktor od 2t skaće, nije im jasno kako će 50kg stresti vočku
ali topla voda je več smišljena a mi samo "krademo"
uostalom sthilov tresač radi na istom principu a ima desetak kila
tu je štos samo sa silama akcije i reakcije:weedman:

bezimenaxk.png
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

ako sam dobro shvatio to bi ovako trebalo izgledat:-
-1 lanac na kojem vjesi na "vješalu"
-2 "ruda " tresača sa hvataljkom
-3 "šasija " cijelog stroja koja nosi hidromotor s reduktorom, a ujedno je i klizač za rudo
-4 hidromotor s reduktorom i ekscentrom
-5 klipnjača

dakle da čujem sad jel ima kakvih ideja:rolleyess:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
brijem da tu nema reduktora ni "radilice" ..samo ekcentrično postavljen teret na vrtalo motora ..ili na pomočnu osovinu da ne ubijaš motor
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Imam ja na cd-u snimak jednog tresača koji je na istom principu kao što je ilegalac zamislio samo te vibracije pravi hidraulika, nije komplikovan za napraviti a može ga vući ferga jer netreba neka snaga za njegovo opsluživanje, prebacicu taj snimak sa cd-a na you tube pa ću okačiti da vidite mašinu.
 
Na vrh