• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...nije problem fotkati već je problem moj aparat koji svake baterije potroši nakon max 20 - 30 snimaka...i to i one punjive i one obične...
...eh, zato tako rijetko i objavljujem fotke :(
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Znam kako to izgleda pre 10-tak godina imao sam i ja takav fotoaparat koji je jeo baterije ko blesav a tad nije bilo punjivih baterija pa se morale starno kupovati nove baterije :evil:

Sad imam Praktica Luxmedia 12-z5 12 mp 5x zoom ima bateriju koja se vadi i stavlja na punjac ali moze da se slika kad se napuni baterija preko 400 slika ali kad se ne koristi onda se baterija skoro cela sama isprazni za 2 dana.

Prosli fotoaparat sto sam imao je Samsung M100 3x zoom i on se punio preko punjaca kao mobilni i mogu ti reci da je bio pravio jako dobre fotke nego sam ga ja menjao jel sam hteo jaci zoom :oops:

Da se vratim na temu :mrgreen:

Imam ja neku tresnju kojoj ce sad za 20-tak dana plodovi da budu zreli (bar tako je bilo prosle godine) nemam pojma koja je sorta.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...evo, danas snaša i ja nabrali prvu korpu ovogodišnjih ranih trešanja...neke sitne trešnje, sortu ne znam, imam to jedno stablo, sad je staro oko 15 godina...90% pojedu ptice, a tu jednu korpu nosim tek toliko da se malo pohvalim na tržnici...
...kvaliteta im je nikakva u usporedbi s kasnijim sortama koje imam, al za ovu jednu korpu dobit ću i do 300 kn :)

Jesu planule trešnje na placu :D vjerovatno se radi o cca 5-6 kg kolko vam vremena trebalo da naberete tak sitnih tršanja ? Ja sam jednom na svojoj krupnijoj probao jednu mjericu( kantica cca 1,5 kg) brat onak sa peteljkama pa to traje za popi...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...2 sata za korpu...320 kn :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
J

jure1959

Guest
Pozdrav po prvi puta, trebam savjet oko trešnje, listovi žute a plodovi se suše. Neznam koje je sorte trešnja pa možda možete prepoznati po slikama. Prskali smo teldorom protiv monilije, ali nevidimo nikakve promjene.

Hvala!
 

Prilozi

  • IMG0163A.jpg
    IMG0163A.jpg
    60.3 KB · Pregleda: 168
  • IMG0164A.jpg
    IMG0164A.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 157
  • IMG0165A.jpg
    IMG0165A.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 154
  • IMG0166A.jpg
    IMG0166A.jpg
    80.8 KB · Pregleda: 171
C

crv-u-kamenu

Guest
Posjedujem manju šumu i u njoj puno mladih divljih trešnjica.Razmišljao sam da kalemim neku pitomu sortu direkt na te sijance u šumi.Dali bi to bilo uredu?
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Kako povecat krupnocu ploda trešnje ?

pozz
imam pitanje imam cca 100 stabala tresnje ,krupnoce ploda 7-8 grama,koje nisu prerodile jednostavno su takve.ali ta sorta je inace krupnija
dal postoji kakva mpgucnost uz neke dodatke da plod naraste za 2-3 grama, jer ove imam problem prodat a vec da imaju 10 tak grama to bi bilo ok

malo sam citao o regulatorima rasta pa nisam nista konkretno naso.
pa ako neko ima iskustva s tim molio bih ga za savjet.

hvala
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
pozz
imam pitanje imam cca 100 stabala tresnje ,krupnoce ploda 7-8 grama,koje nisu prerodile jednostavno su takve.
dal postoji kakva mpgucnost uz neke dodatke da plod naraste za 2-3 grama, jer ove imam problem prodat a vec da imaju 10 tak grama to bi bilo ok

malo sam citao o regulatorima rasta pa nisam nista konkretno naso.
pa ako neko ima iskustva s tim molio bih ga za savjet.

hvala

Što se tiče biostimulatora (fitohormona) ima posebna podtema na portalu o gnojidbi; http://www.gnojidba.info/category/biostimulatori/. Za sada je uvodni općeniti dio o pojedinim vrstama fitohormona, a uskoro slijedi prikaz pojedinih preparata i rezultati iz prakse.

Međutim, krupnoća ploda je genetsko svojstvo neke vrste/sorte i moguće je masu ploda povećati do određene granice.
Tvoje pitanje je sa 7-8 grama, povećati za 2-3 grama, a to je u prosjeku povećanje preko 30%, a to u biologiji baš i nije mala brojka :roll:.

Ne znam koliko su stare trešnje i koja je veličina nasada, ali moj savjet je da precjepiš trešnje s kojima nisi zadovoljan (obiđi malo širu okolicu i pronađi dva-tri drva trešanja krupnijeg ploda i kasnije sa njih uzmi plemke). Rezultat vrlo uspiješan jer tako imaš biotip neke sorte, koja je upravo u uvjetima tvoje lokacije dala krupne plodove.
:fball:
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
stare su jedno 6-7 god visine 4,5 m
mislim da trebaju biti plodovi krupnije,imale su dosta vode ,zagnjojio sam ih ok
pocet cu polako prebacivat necu od jednom sve prevrtat.
ali bih htio ipak pokusat s nekim simulatorima

hvala na azurnosti bobo :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
69.99 kn/kg trešanja u Billi :) Tko to kupi odmah ga treba uhapsiti, taj to nije zaradio ha ha
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ovaj prokleti bumbar mi radi velike stete na plodovima tresanja, sve sam provao sta znam nikako da ga se rjesim, pitam okolo agronome nema niko pojma, ali vidim da u nekih ljudi na tresnjama nema istih ali nitko nece da kaze s cim da ga potjeram.
dali itko zna s cim i kako da ga se rjesim.
hvala

evo ga ,o njemu je rjec
k4bhmu.jpg
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
jako je slična po izgledu cvjetojedu(rutava buba),jedino je ova zelene boje,ali isti oblik,noge,tijelo
ja se sa njom borim zamkama
u plave posude staviti obične vode i dodati aromu nekog cvijeta(đurđica,jorgovan,...)
upadaju kao ludi
inače koliko znam kemija im ne može ništa
probaj ne košta ništa

 

Demas

Novi član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
10
to je zlatna mara.probajte pitat u poljoapoteci neke fermone za suzbijanje
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ovaj prokleti bumbar mi radi velike stete na plodovima tresanja, sve sam provao sta znam nikako da ga se rjesim, pitam okolo agronome nema niko pojma, ali vidim da u nekih ljudi na tresnjama nema istih ali nitko nece da kaze s cim da ga potjeram.
dali itko zna s cim i kako da ga se rjesim.
hvala

evo ga ,o njemu je rjec
k4bhmu.jpg

Idemo redom:
1. Suzbijaju se feromonskim lovkama, tipa Csalomon VARb3k (pokusi su kod nas rađeni u Ravnim Kotarima).
2. Evo slike lovke:

(ona plava gore)
3. Gdje ima za kupiti? Nemam pojma (kao i sve ostalu u HRV :partyman:), ali dipl.ing. Josip Ražov sa Sveučilišta u Zadru radio je istraživanja, pa njega pitati gdje je kupio lovke.
A njegova adresa? Nemam direktnu, ali zovi u tajništvo Odjela za poljodjeljstvo, Sveučilišta u Zadru (023/200-697) i traži kontakt od Josipa.

Ista lovka suzbija i ružičara/rutavu bubu; a kako ti je Deavu rekao način za lov rutave bube, vjerovatno ćeš tako uloviti i zlatnu maru.
:partyman:

Sve riješeno.

p.s. Ima i adresa proizvođača u Mađarskoj, pa pitaj tko je uvoznik za HRV (csalomon.orders@julia-nki.hu)
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
hvala vam ljudi,sta da vam drugo kazem
sve cu isprovat i izkontaktirat pa vam javim sta i kako
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
kupio u colica 5 kom,da vidimo kako to radi pa ako bude dobro lako kupimo jos.
javim dal to radi ,nadam se da hoce :)
hvala na pomoci
 

Najnoviji postovi

Na vrh