• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prošle godine sam takve i sve slične takvim poubijao na stotine, zapravo nisam ja ništa radio oni su sami :) Naime razvukao sam izrealsku (koju drugu ;) ) malč foliju i sutradan našao brdo buba mrtvih, nisam znao o ćemu se radi, dok nisam vidio da oni samoinicijativno sleću na foliju i ispeku se, oni oprže nožice i onda se prebace na oklop (krilca) i sprže se totalno. Kad sam pogledao foliju iz par kutaka činilo se kao voda :) Tako da klopka od daevu je najjeftinije riješenje, vole bube vodu ali...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nije fora voda , nego miris je privuče koji dodajemo u vodu
a kako je buba doslovno glupava ne zna da izađe van i udavi se
a vole plavu boju
meni na slici je bijela posuda,nisam primjetio nekakve razlike lovile su se i u bijele kako i u plave,sad jel to samo kod mene...
inače ja sa tom bubom imam problema u kruškama za vrijeme cvijetanja
možete je hvatati i rukama,neće bježati bez problema se hvata i kad je uhvatite ona se pravi da je mrtva
i onda stisak šake i to je to
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Imam jedno pitanje da ako ste ljubazni da mi pomognete ;)

Naime prošle godine sam bacio koštice trešnji u kut dvorišta i nedavno sam uočio da su izrasle mladice trešnji na moje iznenađenje :shock:, sva sreća da nisam do sada išao taj dio kositi.
Znači pitanje je mogu li te male trešnje ostaviti, presaditi na bolje mjesto pa će normalno izrasti i dati plod ili će rasti neka divlja trešnja pa da to odmah riješim u korjenu?

Unaprijed hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...moj savjet bi ti bio da počupaš korov oko tih samoniklih trešnjica, okopaš oko njih i nekoliko puta ih još dobro zaliješ. A onda, početkom kolovoza, da svaku od njih na nekih 5 - 10 cm od zemlje okuliraš na spavajući pup, pupovima sa neke kvalitetne plemenite trešnje. Ne znaš li to raditi imaš još 2 tjedna fore da nađeš nekoga tko zna.
U svakom slučaju, 2 - 3 dana prije okuliranja svake večeri vrlo obilno ih zalij (20 -ak litara vode po sadnici) radi lakšeg odvajanja kore i boljeg primitka plemenitih pupova.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
e ovako,na tresnjama negdje imam po 2 mladice a trebao bi imat 3 ,uzgojni oblik je vaza,e sad dal postoji neka tehnika da isprovociram izbijanje jos mladica treba mi jos 1,nekim zarezivanjem ili nesto drugo
posadene su ovo proljece
hvala
 
L

Luka KR

Guest
Nemam iskustva, ali eto znam tko ima ;)

http://www.og-ruzic.hr/proiz_i_kapac.html

Mislim da ti oni mogu puno pomoći, pošto već 01. travnja imaju trešnju za prodaju. Ako misliš da je to biznis...
Ispričavam se što ovako upadam sa citatom starog posta.

I ja sam dosta čitao o tom uzgoju trešnje u plasteniku, prije nekoliko godina se dosta pisalo o tome. Sad je nekako zamrlo, čak ni ova web stranica više ne radi.

Zna li tko što je s time? Da li se posao na kraju isplatio?

I još jedno pitanje, kad sam već tu. Postoji li neka sustavna literatura (knjiga, studija...) koja se bavi uzgojem trešanja i općenito sezonskog voća (višnje, kupine, maline, šipak) u plastenicima / staklenicima?

Hvala lijepa i još jednom pozdrav svima!
 
D

Deirdre

Guest
http://prntscr.com/j90g5

ovo zadnje sa linka,e jbg ja kilometrima i kilometrima udaljen od smetlista pa onda nazalost nemogu da sadim tresnje :mrgreen:

hehe salu na stranu,nego recite mi jel se moze cjepit tresnja na visnju ? imam puno mladih grana koje nicu okolo stare visnje pa ih planiram presadit i na njih cjepit tresnju ako je to moguce ?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...moguće je, moj punac ih je više nakalemio na višnju...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ova treba pogledati, stubaste sadnice trešanja. Sadnja 7 000 sadnica po hektaru i rod od oko 70 t. Zasad se nalazi u Italiji, Verona na 900 m nadmorske visine.

Link:

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bV7srY7KLJ0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ovo su strasni podaci,samo treba vidjet kolika je investicija po hektaru
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Mogu samo da pretpostavim, ali uloženo je brdo para. Treba uzeti u obzir da je samo jedna sadnica sigurno 7-8 evra, plus protiv gradna, KPK, rasprskivači itd. Sigrno oko 100 000 evra po hektaru:shock::shock:. Ali isto tako i prinos je 70 t puta 2-3 evra. Matematike ima, samo postavlja se pitanje ko ima toliko i kako to sve izdržati do punog roda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
potpis,u igri je min cifra 100 000 eura :( ,za vecinu nas prevelika brojka u igri
nista drzim se dalje raseljke :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
P

pauk

Guest
Gisela 5 i armatura da
Da imaju trešnje bliži i dalji
Doduše giseli 5 koliko je bujna ukoliko se uzmu nizozemske sadnice ni ne treba baš armatura :)


isto isprika na quotanju starog posta

Kontam, koliko mogu ocekivati da mi hrustovka cijepljena na gisela 5 podlozi potegne u visinu?

Trebao bi nekog tko ima iskustva s tom podlogom, jer preko interneta nalazim oprecne informacije (te max do 3 metra, te 50 % od "divljaka" i sl)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo jedan dobar prilog o trešnjama i povijanju grana sa PVC vrećama. Takođe ovo sa kesama može se primjeniti kod ostalih voćnih vrsta.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=flPS1HxD09g[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
podloga magriva, to je nasa raseljka jesam u pravu ili ?

spanski zbunj to je spanjolska vaza ? koja je razlika izmedu nje i obicne vaze
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
podloga magriva, to je nasa raseljka jesam u pravu ili ?

Trebalo bi da jeste, kod nas još narod zove i divlja višnja. Otkucaj na googlu Lat. naziv Prunus mahaleb i biće ti sve jasno, pogotovo kad pogledaš slike.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Prunus mahaleb da to je u nas raseljka

a reci mi dal znas razliku izmedu spanjolske vaze i obicne vaze
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
... ne režem ništa na taj način pa tako da nisam baš stručan u tome, samo vitko vreteno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh