E ovo vrijedi isprobati
Uzgoj trešanja u hidroponima
Prednosti hidroponskog uzgoja biljaka u usporedbi s konvencionalnim uzgojem biljaka su brojne jer hidroponski uzgoj biljaka omogućava brzu promjenu uzgoja biljaka na određenom prostoru i u kojem nije potreban plodored.
Tehnike hidroponskog uzgoja
Prema korištenju hranjive otopine hidroponski sustavi uzgoja biljka dijele se na:
-otvorene – jednom korištena hranjiva otopina ne koristi se ponovno u sustavu nego se odvodi u kanale za isparavanje ili se koristi za fertirigaciju kultura koje se proizvode na tlu
-zatvorene – višak hranjive otopine se otpušta kroz sustav za sterilizaciju, dopunjava novom hranjivom otopinom i opet iskorištava.
Danas je poznato više načina hidroponskog uzgoja biljaka. Jedan od načina uzgoja biljaka u hidroponimaje i sustav „kap po kap“.Ovim načinom biljke se hranjivom otopinom opskrbljuju kapanjem u određenimvremenskim razmacima. Kapanje hranjive otopine u zadanim ciklusima biljke opskrbljuje hranom, vodom i kisikom. Korijenje biljaka u hidroponskom uzgoju se uobičajeno smješta u perlit, izolacijska vlakna ili mješavinu minerala s drugim organskim materijalima.
Ovaj se sustav koristi i za uzgoj trešanja u hidroponima u Nizozemskoj, u zaštićenom (staklenik) i na otvorenom prostoru. U razgovoru s uzgajivačem trešanja u hidroponima doznali smo da je nekada bio jedan od većih uzgajivača povrća u Nizozemskoj. Uvozom jeftinijeg povrća iz drugih dijelova svijeta,gdje je i proizvodnja jeftinija, našao se pred bankrotom. S velikim iskustvom u dugogodišnjoj proizvodnji povrća u zaštićenim prostorima osmislio je uzgoj trešanja u hidroponima, među prvima u svijetu. Naime, on je u kontejnerima, volumena cca 0,20 m3 (sl. 1),koje je punio smjesom treseta i ostalih organskih supstrata, sadio trešnje cijepljene na slabo bujnoj podlozi Gisela 3, Gisela 5, Gisela 6, Colt.
U hidroponskom uzgoju trešanja najčešće se koristi Gisela 5, koja je selekcionirana na Sveučilištu Justus Libig u Gissenu (Njemačka) križanjem Prunus cerasus X Prunus canescens. Tolerantna je na asfiksiju korijena. Dobro se razmnožava zelenim reznicama i u uvjetima „in vitro“. Slabo razvija korijenove izdanke i teško se učvršćuje u tlu. Sorte trešanja cijepljene na Giselu 5 slabije su bujnosti, ranije dolaze u rod i dobre su rodnosti.
http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=813&refID=15022010