• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Najveća greška u toj prici je previse masti u prenosi,tako da neboj se vjerovatno je dobro podmazan zbog samog skladištenja.
A kada podmazem grije se,kada deo masti izleti na količinu koja odgovara samom kucistu prestaje grijanje a i dalje je podmazana.
Netreba trpati masti mazalicom u prenos dok nepocne da neprima vise unutra.
Mast se grije negrije se nista drugo,ok prenosi toplinu kad se ugrije,zato kazem nemojte preterivat.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Sam si napisao razlog zašto na stihlu nema masti,zato jer su zupčanici na sa bolim dosjedom i rastjeraju mast :icon_eyes:
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za Scarlet

Provjeri što si napisao???

Zar nisi dobio upute za uporabu???

Ako nisi
 

Prilozi

  • stihl 4.jpg
    stihl 4.jpg
    16.3 KB · Pregleda: 56

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Rzinekop,
previdio sam da sam to napisao,jer to je rutina poslije svakog odradjenog posla.Ciscenje cetkom rezne glave i glave prenosa sa vanjske strane,na to sam mislio!Dobio sam uputstvo,ali ne naidjoh na ovu tvoju sliku,bas cu jos jednom prelistati!U svakom slucaju hvala za sliku,bice od pomoci ove informacije!
Nemojte me pogresno shavtiti ali me samo to grijanje buni,da poslije sat dva bude tako vrela glava.Moracu kad naletim ovde na komunalce,rade sa Stihl masinama,traziti da vidim koliko je vrela glava...jer oni kad krenu ne staju citav dan.
Vjerovatno sam paranoik,bez potrebe:(sweat):
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ne sekiraj se, samo maži... ja svoju nisam niti oprao, a kamoli podmazao 15 godina, pa eno je radi...

stihl je to, stari moj...
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Skineš šaraf staviš mazalicu (cicu) i svako toliko dvi pumpade i vozi miško

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335

Prilozi

  • stihl 32c.jpg
    stihl 32c.jpg
    19 KB · Pregleda: 34

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
E jesam druze prolupao,ima i to strana 32!I fino i na prvoj stranici pise podmazivanje prijenosnika:icon_lol:
Sinoc sam ja njemu konacno napravio mjesto na zidu!Kupio dva veca L drzaca za policu,uvrnuo,zalijepio zastitu gumiranu,ko bombona leglo!Jes da je malo krivo,al tako se meni sve otme!Jos cu morati i zabdrugi trimer isto odraditi!
Ovako to izgleda
https://ibb.co/kMRmYL
 
Posljednje uređivanje:

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Ljudi kako lagerujete masine preko zime?Pije li vodu ono da radi dok se ne ugasi?Ja to nikad nisam radio,ali ove zime planiram!
A dodje na forum i poslije 300 stranica nista
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Ja radim, kad stignem, dok ne potroši sve gorivo i sama se ne ugasi.
Kad se ugasi, uključim čok i još par put potegnem, da se nakratko upali i ugasi.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Mijenjao sam Al-cijev glavnog vratila na Stihl FS450 jer je sad već bila dosta napukla kod glave/kutnog prijenosa. Zanimljivo je da sam trebao uzeti drugačiju cijev od one originalne jer je sad Stihl za FS450 predvidio čeličnu "puškicu" - ojačanje kod spoja na glavu trimera FS450 (shvatili su razlog reklamacija). Kod slabijih modela to nije problem...
Ono što je zanimljivo je da višak masti iz kutnog prijenosa ode kroz ležaj prema priključku glave i kroz ležaj u Al-cijev tj plastičnu distancu vratila.
To znači da treba periodički dopuniti mast, ali ne nikako tlačiti jer tu nisu klizni već kugličasti ležajevi (zato i nije postavljena mazalica).

Glava za nit na profi Stihlu (iznad 300 broja) je široka i to je odlična stvar za košnju jer najveću brzinu ima nit na obodu koja i kosi, a prema osi vrtnje je brzina manja i taj dio niti ne treba kositi jer ne radi dobro. To su konstrukcijski po meni odlično riješili (slično kako radi rotacijska disk kosilica traktora koja ima zaštitu da ne kosi središnjim dijelom).

U uputama nisam našao ove igrarije za zimu sa gorivom. Kad se koristi malodimno ili sintetsko ulje (plavo, zeleno) za mješavinu - po meni nema potrebe za takvim stvarima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj sa sinteskim ili polusuintetskim ne treba to odraditi? Ja motorku ponekad ispraznim, a ponekad ne. Ovisno o zimi, često put se i po zimi vužge.

A kaj je s 4-taktnim motorima (šišalice trave, Brigs motor). Jel i njih poželjno isprazniti do kraja, dok ne crknu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Problem je u isparavanju lakih frakcija benzina i u tome da se membrane skrute od kemije u gorivu i ulju. Zato bi bilo bolje "osušiti" rasplinjač.
 

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Vizy
Kod mene na fs-350 je nova stilova glava autocut 46-2
http://www.unikomerc-uvoz.hr/proizvod/glava-za-kosnju-autocut 46-2
i stekao sam dojam da je presiroka i da ne odmota dovoljnu duzinu niti,tako da sam rezervnu kupio malo uzu!Trazio sam one stare glave sto su dolazile na trimerima prije,kazu ova je sad zamjena za tu i vise se ne proizvode!
A sto se tice rezne niti,ovde kod mene ovi iz preduzeca komunalnog,kod sviju je skinut noz za rezanje niti,i bas sam ih pitao,kazu samo smeta!Oni zakljucili da bolje samara kad je duza rezna nit!ne znam i meni ima logike da je kraca nit jaca na vrhu koji je najbitniji,ali iz dosadasnjeg iskustva bolje mi se pokazalo kad je m alo duza,tj na drugom trimeru mi je dublji stitnik glave i samim tim silk se vise odmota!
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
U uputama nisam našao ove igrarije za zimu sa gorivom. Kad se koristi malodimno ili sintetsko ulje (plavo, zeleno) za mješavinu - po meni nema potrebe za takvim stvarima.

Kako ne, strana 38 uputa
https://www.stihlusa.com/WebContent/CMSFileLibrary/instructionmanuals/STIHL_FS_300350400450480.pdf

Upute su na engleskom, pošto na stranicama našeg uvoznika nije moguće doći do stihl uputa u pdfu.
Išao sam baš pogledati za tvoj model, jer sam bio siguran da se za moj model 130R to navodi (i u HR i EN) uputama, a neda mi se sad prepisivati iz HR uputa.

For periods of about 3 months or longer
:
Drain and clean the fuel tank in a
well ventilated area.
:
Dispose fuel properly in accordance
with local environmental
requirements.
:
Run engine until carburetor is dry –
this helps prevent carburetor
diaphragms sticking together.
:
Remove, clean and inspect the
cutting tool.
:
Thoroughly clean the machine – pay
special attention to the cylinder fins
and air filter.
:
Store the machine in a dry, high or
locked location – out of the reach of
children and other unauthorized
persons.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Benzin je tvar koja pomalo razara/razgrađuje i ulje i neke polimere (kao otapalo...).
Ako su teže razgradiva ulja - mješavina može duže stajati, a da ima i dalje svojstva podmazivanja. Od boljih polimera tj. teže razgradivi/ostarivi dijelovi karburatora od benzina isto duže traju... Sušenjem od benzina ili vađenje van membrana pomaže od propadanja/gubljenja svojstava gibljivosti, ali ako je loš materijal - ništa joj neće pomoći od bržeg propadanja kod rada.
Kod 4-taktnih motora isto benzin "ostari" ulje tj. ulje izgubi podmaziva svojsta i treba ga mijenjati u određenom terminu (u mjenjaču ulje ostaje podmazivo jako dugo - tamo su problemi samo nečistoće).
Inače sad tek moj trimer počinje pravu sezonu čišćenja malčer-nožem većinom kupine i grmlja i rezanja - prorjeđivanja mlade šume kružnom pilom.

Nit bez rezača noža će normalno biti duža. Što je veći promjer - veća je obodna brzina na kraju niti. Veća brzina - bolje rezanje.
Samo treba brzo micati glavu trimera (mlatiti) da se brzo kosi, jer snage imam i previše za taj posao.
Za žestok i dugotrajan posao je Stihl FS iznad 300 po meni idealan stroj.
 
Posljednje uređivanje:

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Malcer noz je nesto najbolje sto je napravljeno kao dodatak trimeru!Iz takvih nemogucih situacija me cupao,pogotovo kupine,da sam bio u cudu,kako...Ali ne ostaje nista,do zemlje melje sve redom.Cak i obicnu travu fino sisa,samo pokretima lijevo desno,bez uranjanja odozgo!Samo paziti na kamen,to zna biti zeznuto!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ja ostavim u rezervaru kaj ostane i na prolječe palim i tako več godinama
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Muha,
imam neugodno iskustvo s ostavljanjem male količine goriva u rezervoaru kroz zimu.
Na proljeće kosilica (Brigsov motor) nije htjela upaliti. Kad je dobila friško gorivo, upalila bez problema. Vjerojatno je bil problem kaj ga je bilo malo pa je jako izhlapelo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh