• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

B

Bobo

Guest
Kako sam iz price skuzio da nisi razradjivao trimer?!?

Zar stihl prodaje razradjene strojeve? A ako ga nisi razradjivao, ne znam sto bih rekao o tom trgovcu koji ti je prodao trimer...


Kako kazem, zakljucio sam iz price da si direktno iz trgovine isao kositi, a to se ne radi dok motor ne razradi, tako da potrosi u leru 2-3 rezervoara goriva.

kad se novi stroj opterecuje odmah, to mu znatno skracuje vijek trajanja...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne znam za Stihl, pogotova za ovaj cetverotaktni, ali meni su za Husqvarnu u servisu, u kojemu mi se ipak cini da ljudi znaju, rekli ovako: stroj ne treba nesto posebno razradjivati, samo jedno petnaestak minuta na prazno, sto su mi u servisu napravili i prvih pet litara goriva napraviti sa malo vise ulja (umjesto decilitar ulja u pet litara, staviti decilitar ulja u 4 litre goriva; dakle umjesto 2% napraviti 2.5 posto).
Takodjer mi serviser rece da dvotaktni motori (a vjerujem i ovaj cetverotaktni) koji rade na mjesavinu se ne ponasaju kao klasicni motori jer cim ima goriva ima i ulja tako da nema potrebe za nekim posebnim razradjivanjem t.j. da im ne smeta da se vrte i brze.
 
B

Bobo

Guest
Ne pratim tehnologiju bas i ne znam na koji princip to sada ide, ali znam da smo stihl motornu pilu kupljenu prije par godina (noviji model) MORALI razradjivati s 3 rezervoara u praznom hodu... Tako pise i u uputama od motorke :scratch

Trimar smo takodjer morali razradjivat s tri famozna rezervoara, samo sto mi u papirima od trimera pise da treba 4% mjesavina biti. Nekad radimo s 4%, a kad nestane sipam od motorne pile 2% i ne znam u cemu je rijec, posto trimer uredno radi vec godinama...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Greška je ostavit trimer na razradi da radi 2-3 sata u leru, jer nema dovoljno hlađenje i stalno je pod visokom temperaturom. Dakle, po meni bolje lagani rad.

Nevalja pravit prejaku mješavinu (5-6% recimo), jer ulje ima višu temperaturu izgaranja nego gorivo, pa opet dolazi do većeg grijanja. I nevalja zbog začađivanja čela klipa i slično.
 
B

Bobo

Guest
Ak treba, ja poskeniram upute...

A sto se hladjenja tice, svejedno mu radio u leru ili lakse poslove, posto su to motori s prisilnim hladjenjem i kod njih nema samo tako pregrijavanja.

ne znam, ja sam samo pitao je li on na ikoji nacin razradjivao svoj STIHL, jer kako se iz teksta moze zakljuciti da je odmah iz trgovine isao kositi neku ozbiljniju travu, a kako pise da mu ruke poslije posla ne vibriraju, da se zakljuciti da je radio neki duzi period...
 
T

turpija

Guest
Ne, nisam nista razdadjivao, kao sto je Smiljan spomenuo, u trgovini su mi upalili stroj (da uopce vide da radi :D ) i malo ga ostavili da radi.
Kad sam ga ja koristio, to je bilo uglavnom s nožem, u dosta visokoj travi/korovu, nikakvo razrađivanje, 3 tanka u leru i te fore ... odmah iz "kutije" je dobio tretman da zna sta ga kasnije čeka :lol:
I evo bas sam malo prelistao upute od trimera, nisam nasao nista o razrađivanju, osim:
"Novi uređaj, tek pristigao iz tvornice, do trećeg punjenja rezervoara gorivom ne pogoniti neopterećen u podrućju visokog broja okretaja, kako za vrijeme faze uhodavanja ne bi nastupila dodatna opterećenja. Za vrijeme faze uhodavanja pokretni dijelovi se moraju uigrati jedni s drugima - u mehanizmu postoji veliki otpor trenja. Motor postiže svoju maksimalnu snagu nakon vremena, provedenog u radu od 5 do 15 punjenja rezervoara gorivom."
Iz ovoga se da zaključiti da nije potrebno nikakvo razrađivanje, već samo oprez na početku.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
evo danas malo kosim s trimerom pa stavim par slika da vididte moju umjetnost:_
AMA agi 350
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nego, ima li tko iskustva sa obradom zemlje sa ovakvom stvari? Jeli to moze zamjeniti motiku za okopavanje oko mladih vockica?

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Broj artikla 63-430 na
Obrisan neispravan link.

ili 523. stranica kataloga Obrisan neispravan link.

Produkt se zove terracut
TERRACUT –die Fräse für den Freischneider
– Forsteinsatz: Bodenverwundung. Fördert natürliche
Verjüngung
– Garteneinsatz: Schnelles Entfernen des Graswuchses
Reinigen und Ausflocken des Bodens zur
Anwendung unter Bäumen und Sträuchern
TERRACUT durchtrennt die Wurzel. Dadurch wachstumshemmend.
Auflockerung des Bodens. Leichter
Anbau und keine Belastung des Freischneidermotors.
Nr. 63-430/20 mm € 36,90
Nr. 63-430/25 mm € 36,90
 
B

Bobo

Guest
Vidio sam da STIHL za svoje trimere nudi noz u obliku jednog radnog tijela kao od rotodrljace i na sajmu u novom sadu sam takav noz vidio i na djelu... Dobro to usitni, ali mi je ipak motika nekako draza od ovog cuda...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam od prijatelja posudio male kopačice koji se montiraju na trimer. Prvo se skine kompletna "glava" (skine se sve i vidi se sajla ili kardan) i na to se "natakne" dotični uređaj...samo što su moje kosilice bile slabe za taj priključak, pa se i nije baš iskazao, prijatelj kaže da ide na 350 i dalje...hebiga. On okopava vinograd sa njim(mala površina)
 
J

jeronimo

Guest
Evo moje ljute zvijeri i njenog terena :

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Ovo je samo mali dio koji sam kosio jučer i danas ujutro, imam još posla 5-6 dana :?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
fiuuu....

daj čovječe,pa brže bi to išlo sa kosilicom onom na kotače,a još brže sa onom na kojoj se voziš..

gledao sam neki dan u pevecu,MTD 11ks 7700 kn...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
obicnu kosilicu nebi mogao gurati. pogledaj koje je to brdo ;)
a i sumnjam da je brza od flakserice..
 
V

Vujo

Guest
pa namašeš se sa tim svaka čast!!!!
imaš ti samohodne kosilice koje imaju pogon ili MUTA ha ha ha !!! :lol:
 
J

jeronimo

Guest
Eh vi iz ravnice , svako brdo vam je strašna planina :D :D . Sve se to moj pokojni otac 60-tih, 70-tih kosio sa dvotaktnom samohodnom IRUS kosilicom evo ovakvom
Obrisan neispravan link.
pa kasnije s Laverdom diesel.
Pa je jedno vrijeme bilo zapušteno evo opet sam očistio i državam koliko mogu.
Planiram uzet samohodnu rotacionu nešto ovakvo :
Obrisan neispravan link.
ili
Obrisan neispravan link.
ili
Obrisan neispravan link.
Ako netko ima iskustva s takvim kosilicama neka napiše svoja iskustva.
Možda uzmem i kakvu strižnu - ima ih pun oglasnik.
Evo nešto sam se o svemu tome raspričao i na ovim forumima :
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

poz :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
abrkili kaže:
fiuuu....

daj čovječe,pa brže bi to išlo sa kosilicom onom na kotače,a još brže sa onom na kojoj se voziš..

gledao sam neki dan u pevecu,MTD 11ks 7700 kn...
Da, ali za ovo sto covjek kosi bi morao imti malo vise konja.

jeronimo kaže:
Eh vi iz ravnice , svako brdo vam je strašna planina :D :D . Sve se to moj pokojni otac 60-tih, 70-tih kosio sa dvotaktnom samohodnom IRUS kosilicom
A mnogi su to i na ruke, narocito tada, kosili.
 
J

jeronimo

Guest
Smiljan kaže : A mnogi su to i na ruke, narocito tada, kosili.

O da i te kako , naslušao sam se tih priča. Išlo se uvečer kad padne mrak u livadu ( sjenokošu ) pa se spavalo do negdje pola 4 ujutro pa onda opleti kositi na ruke tamo negdje do 11 dok ne zaprži sunce. Samo bilo je tada ljudi , radilo se uz pjesmu i šalu a ovo danas... Nažalost Hrvatsku je poharala bijela kuga a još nam se crnije piše :( .
 
B

Bobo

Guest
Decki dragi... Kosim 2.5 ha povrsine od cega je 1.5 ha vocnjak. SVE sa ovakvom samohodnom VIKING kosilicom:

Obrisan neispravan link.

Ne znam za ostale proizvode, ali VIKING se toliko kvari da 5 dana rijetko sastavi bez ikakvog kvara. Ove godine sam samo ja s njom radio i od kvarova je imala: Puknut remen, pukla sajla od pogona, natezac remena od pogona, "suknjica" (stitnik noza od tkanine) se izderala, motor je jedno jutro bilo jako tesko za pokrenuti (Spagu sam mogao potegnuti nekih 5 cm i ni mrdac vise) Kad sam ju napokon "nagovorio" bacala je benzin na auspuh i tako izbacala cijeli rezervoar :shock: Uz sve to svaki dan u motor moram nasipati ulje, jer ga trosi dosta. Motor je na kosilici vec jednom kompletan mijenjan, ali opet problemi s njom...

Taj covjek ja imao i MTD kosilicu na kojoj se vozis (onaj mali traktor) i imala je dva noza te se u travi imalo visljoj gusila, a ako se niej gusila onda se stopala. naudobna je i njemu koji je trecina mene, a cim je imalo grbavo ne moze nisko kositi...

Decki dragi, Trimer je za samohodne kosilice bilo kojeg tipa ZAKON i on za brdo ne zna, nema puno pokretnih djelova koji se mogu pokvariti, i ne gusi se u bilo kakvoj travi, a napravi vrlo uredan posao.

Imam i obicnu samohodnu STIGA kosilicu, koja se ne kvari, ali opet cim je trava malko vislja, prvo visoka kosnja, pa tek onda niska...

Ako nemate vremena stalno hodati sa kosilicom ili se stalno voziti na njoj, onda je trimer zakon, pogotovo ak oniste redovni kosaci, te se trava ponekad otme kontroli.
 

Najnoviji postovi

Na vrh