• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zeli su si preveliki zalogaj , potrošil su gotovo zadnja slova abeede , kak budu nazvali sljedeči izum ?

ajmo mi organizirati mali kviz
kaj je falilo dvotkatnim dizel motorima ?- potrošnja , eklogija , -NE (biiiiiiiiip) krivi odgovor
kaj je falilo tomos apn6 motorima ?- anlaser (biiiip ) krivi odgovor


kad bude netko promjeil P-v dijagram , a koji je osnova rada motora onda je po pronalazk .
I onda to možemo revidirati kao progres ...do tad se držite provjerene stare jednostavnosti , štedite živce , muke , servise ....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Pa strato je napredak, priznal ti to ili ne.
Zaboravimo ekologiju, ali X-Torq ima stvarno nižu potrošnju i dobar moment.

Željko, FS36/40/44 su američke proizvodnje i samo je Stihlov znak gore. To su bili jedni od najgorih modela koje su imali u prodaji.
 
Posljednje uređivanje:

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
A ima i 4mix. S njim potrosim manje goriva na skoro duplo vecu snagu od stare jonsered zujalice i ima veci moment na manjim okretajima, a trajnost cemo vidjet. Dok su druge strane kinezi koriste motore koji postizu maksimalnu snagu iznad 10000 o/min.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Govorimo o jednostavnim motorima, a 4-mix to nije. Ima bregastu osovinu s plasticnim zupčanikom, podizače ventila, klackalice...dok strato motor svega toga nema.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
A čuj, meni je napredak u odnosu na stari☺. Iako Stihl sam uzeo samo zato jer Husqvarna nije imala ekvivalentni model.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Nakon 139 sati provjera a po potrebi i štelanje, tako kažu upute za F 130

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koja je svrha momenta ili snage ..ili bilo čega na polovici okretaja kad je rezni alat projektiran za nazvini broj okretaja

koja je svrha bilo kakvog momenta na 1/2 gasa ..ekvivalento tome je učinak...znači pola učinka
to je isto kao da imaš stroj od 5 konja a ti koristiš pola te mogučnosti ..ostalo je samo startna cjena i teret na leđima , glupost


A ima i 4mix. S njim potrosim manje goriva na skoro duplo vecu snagu od stare jonsered zujalice i ima veci moment na manjim okretajima, a trajnost cemo vidjet. Dok su druge strane kinezi koriste motore koji postizu maksimalnu snagu iznad 10000 o/min.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
a koji to mogu maksimalnu snagu postiči na npr. 1/3 okretaja ?
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Ne postize ni jedan,nisam to ni mislio.
Ako se dobro sjecam podataka husqy/stihl postizu maksimalnu snagu izmedju 7000 i 8000 o, dok recimo motor koji koristi fuxtec to postize izmedju 11000 i 12000.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
svaki motor postiže maksimalnu snagu na maksimalnom okretajima ..
motor od formule 1 postiže maksimalnu snagu na 18 000 okretaja , ne znači zato da je lošiji od motora stojadina koji to rai na 5 hiljada ili kinez na 10000 hiljada .
Tko u sezone krene s motorem koji postiže 19500 okertaja taj sigurno šprica šampanjcem u toj sezoni ..itd.

svi mi mislimo da smo kupili najbolje i najbolje uložili novac , ali nisamo , zajdničko svima nama je da smo novac potrošili .

Ja bi još uvjek voli vidjeti na maraton testu kosca s sklepanom kosom na jednoj strani i trimer na drugoj , uložio bi na kosca s ručnom kosom .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Željko, FS36/40/44 su američke proizvodnje i samo je Stihlov znak gore. To su bili jedni od najgorih modela koje su imali u prodaji.

Najgori ??? pa ti su najviše izdržali i najlaganiji i najprikladniji za rad nikad me nije boljela kičma kak od ovog čuda kaj ima ručke kak rogovi i sama cijev je teža od onih starčeka .:x:
Puknuti kosac kosi (sa kosom) a trimer ne kosi nego trga i još zagađuje .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,664
Kakva su iskustva sa ovim trimerom iz Lidl a (koji je u najavi za 04.08.). Ako ga tko koristi duže vremena ?:icon_pray:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Je li ko od forumaša koristio leđne trimere, koje su prednosti i mane u odnosu na klasične sa bicikl drškom?

Šta je bolji izbor za rad na jako nagetom terenu, leđni ili neki mali klasični?

Nekako mi svi imaju preveliku masu (10-12 kg minimalno), da li je zbog načina nošenja podnošljivije od običnog koji je oko 5-7 kg?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Je. Leđni su lakši za nošenje, baš po nagnutim terenima. Opterećuju kičmu s prave strane.
Tež i su zbog leđnog nosača i dugačke i debele sajle.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,664
Ja sam imao Alpinu F41, 1,5 KW, ne sjećam se koliko je bila teška. Osnovna razlika između nje i ovih sa ručkama (na rogove) je da sa leđnom uvijek moraš biti malo pognut i na rukama držati prednji dio sa glavom i ručke za komande (dosta umara). Dok ove sa rogovima i obavezno sa duplim ramenicama (su najbolje), što se tiče raspoređenosti tereta i upravljivosti. Može se lijepo namjestiti da u radu rukovaoc stoji uspravno (da kralješnica ne pati). Dok ova treća varijanta koja ima ručku za gas na osnovnoj dršci (nije baš zgodna), uvijek jedna ruka naprijed druga nazad.:8):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Škarpe je najlakše kositi s leđnom, pa zatim s "jednoručnom", dok je z bicikl ručkama to najmanje praktično. Bar je takvo moje iskustvo.
 

nesa07

Član
Tu od
6 Lip 2012
Poruka
67
kaj je falilo tomos apn6 motorima ?- anlaser (biiiip ) krivi odgovor
apn6 i slicni, nije im falilo nista a ni danas im ne fali nista, a rade jbg, greska konstruktora.

svi mi mislimo da smo kupili najbolje i najbolje uložili novac , ali nisamo , zajdničko svima nama je da smo novac potrošili .
svaka ti je na mestu (ka Njegoseva), koliko god da je jeftino ili skupo uvek si potrosio a ne ustedeo, pa ceo zivot je takav.


Pre kupovine trimera savet od jednog majstora (da kazem prijatelja) koji je radio u Husqvarninom servisu neko vreme,
kada je izbor izmedju Husqvarne i Sthila u klasi 1.8-2-2.2ks je da to bude Husqvarna (kod nas nije bilo u ponudi FS350 vec FS450 koji za moje potrebe nije) iz razloga jer su nesto kvalitetniji od Sthila, laksi za opravku a i delovi su povoljniji i da periferne delovo kod Husqvarne prave kooperanti a da kljucne delove kontrolise Husqvarna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Ja neke od vas stvarno ne kužim. Doma imate samo jednu sortu (naravno takvu su samo onda proizveli i nikad više) i ta je najbolja,
Ostale pljujete, ajd ovi koji su probali, ali oni kaj su samo pročitali li čuli .......

Nije badava uzrečica jednog forumaša:
Ne kudi konja kojega jahal nisi...


Ja osobno imam Štila, najjeftinijeg koji se taj moment dal kupiti (cca 1100 kuniča). Milosti neke nemam prema njemu, ne odmaram ga, ne kosim s pol gasa (on čak ma onaj položaj u kojem se može zablokirati gas gde valjda ima največi moment, to je ujedno i ful gas), ne točim punog, ni ne praznim rezervar po zimi, na ono kaj ostane na prolječe nastavljam dalje, samo nadotočim.... Imam ga cca 6-7-8 let i sve u svemu zadovoljan sam, svječicu sam vadil samo jednom kad su nakon godnu dana riknule membrane i nakon stavljanja novih, da pokucam u drvo, još uvjek ide.
Ne velim da dela neznam kolko ali godišnje potroši 5- 10 rezervara goriva.

Šogi je zel Kavasakija i preporodil se, drugi jedan sused s istim takvim nikak na zelenu granu.....
Jedan pak ima Huskija i kune se da je to stroj, je samo kaj ju godišnje jednom ili dvaput zapali.....
Ima i onih kineziča za par sto kuna i ljudi su s tim zadovoljni.

Ko treba strojčinu za raditi platil bu ju pošteno i otplatil u kratko vreme, a najpametnije mu se malo prepeljati i videti kaj komunalci na leđima nose.
To su ljudi s iskustvom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Stvarno puno komplikacija. Čim netko manje kosi,tim više filozofira. Ja imam jedno 15 godina star FS 55,promijenjena sviječica,ona pumpica za gorivo,par glava za flaksu,i to je to. Ta pumpica je opet pukla,ali pali i radi tako već godinu i pol,jedino kaj mi je benzinom zasrala filtar zraka,koji je mijenjan jednom,nekad davno,samo ga svake dvije godine ga ostružem s nožem. Kosi se kojekaj,uglavnom do debljine dok počne nekontrolirano flaksu izvlačiti,većinom međe,uvratine i škarpe,pokositi tri grunta od sve skupa ral trave svaki mjesec su joj ko odmor. Godišnje potroši...ne znam,znal sam dnevno roknuti 3 litre,možda i više,mešunga,i tako tjedan dana za redom dok se sva polja nisu pokosila. Pa još jedno tri puta tak do kraja sezone.
Ne sviđa mi se kaj ima onu običnu ručku,i moram biti jako pogrbljen s njom,i kaj nekad teže pali,pitam se zašto?
Ako sutra rikne,mogu ju samo oprati minivašem,i objesiti na zid u dnevnoj sobi,stvarno je zaslužila.
 

Najnoviji postovi

Na vrh