• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
2,7mm je optimalno za taj motor.
Može isti 6-kutni, a 4-kutni mi se ne sviđa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Recite mi koju debljinu niti uzet. Preporučena je 2,4 a da li ja nešto gubim ili dobijam ako stavim 2,7 ili pak 3,00.
Da li da uymem one kvadratne i šestougaone, a video sam i neku sa tri boje.
Da li uzimati samo stihlove niti ili može i Husqvarnine ili pak od nekog trećeg manje poznatog. Ne bih uzeo od manje poznatog ali kažu mi i da kod njih može da se naleti na dobru stim što je rizik.
Savjeti ti budu kojekakvi.
Tak sam i ja pročital na forumu da je super stvar imati mazalicu pa sam ju ugradil i shvatil da baš i nije tak.
Tak i s tim flaksom. Jednom paše deblji, drugom tanji, plosnati, višekutni.... nekom taj dere ušice..... Ja mislim da sam flaks tak malo košta da bolje uzeti par vrsta i isprobati sa kojom si najzadovoljniji i to koristiti.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
743
Najbitnije od svega po meni je da je flaks uvijek vani u punoj dužini. Tako ima najviše snage i za nepreveliku travu nije potreban full gas.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,601
Ja sam na OM-u 3,3 ks kosio sa 2,7mm i bilo je ok, s time da ja uvijek flaks tjeram bez štitnika pa ga ispustim uvijek malo duži nego je to graničnik na štitniku, sa ovim sada 3,8ks kosim sa 3mm i isto tako, ok mi je, dobio sam neki oregon dvobojni 3,3mm za probu ali još nisam stigao do njega, inače glava je od 3-4mm tak da...svakom je drugačije najbolje pa bih se složio sa ovim što @MUHA veli, najbolje sam isprobaj par vrsta i sam odluči šta ti paše najbolje, imaš ova mala pakiranja po 10-15 metara što nije neki novac pa se zabavljaj, tako je uvjeren sam najbolje
 

Rade79

Član
Tu od
18 Kol 2023
Poruka
78
Ja sa ove forume samo čitao, nikad bio na njima. Baš mi se svđelo, svašta saznaš ili sam naišao na forum đe ima ljudi. Muhin predlog da kupim prvo malo pakovanje pa ako paše onda da nastavim mi je mudar.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
To ti je najbolji savjet koji si mogao dobiti
Ali evo da ti malo pojasnim razlike
Ako kosiš samo čistu travu,da nije jako debela(drvena)da ne kosiš vinograd,voćnjak,onda ti je tanji četvrtasti flaks(2,4 mm),ima mani otpor i reže travu kao maslac,i trimeru je lakše
Ako ima šiblja kupine i drvenasti tvari,onda deblji,2,7 do3 mm isto četvrtasti,jer će ti tanji pucati
Ako radiš oko voćki ,vinograd i osjetljive stabljike,onda obavezno okrugli,jer će ti četvrtasti skidati koru i smanjit gas

Tako da ako radiš različite poslove ide i različiti flaks,kad se ispraksiraš vidjet ćeš koji ti najviše odgovara,nemora biti najskuplji u trgovini,ali nemoj niti najjeftiniji
I kao što je kolega Muha već napisao za početak kupi manja pakovanja i isprobavaj,jer nema univerzalnog pravila
 

Rade79

Član
Tu od
18 Kol 2023
Poruka
78
36 ari je kosa livade, to su stari govorili, to je otprilike koliko prosečan kosač može pokosit za dan. E sad, dnevnica kosača nikad nije bila veća od dnevnice majstora. Dnevnica majstora je oko 70e,lošiji 50-60 a možda oni vrhunski uzmu i 100e ali teško.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Eto, da usporedim koliko su (ne) točni kataloški podatci u odnosu prema stvarnima.
Husqvarna 335RX ima podatak o masi od 6,3kg.
Izvagana je 7,5kg, sa štitnikom, glavom i skoro praznim spremnikom goriva. S punim spremnikom bi bilo ~8kg.
20240420_100037.jpg

Stihl FS461, sa štitnikom, glavom i punim spremnikom goriva važe 10,5kg.
Kataloški podatak je 8,9kg.
20240420_100846.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,029
U katalogu piše zvijezdica koja kaže bez rezne opreme i goriva.


Makni štitnik, rezni alat, podlošku i mast..


Pa ćeš vidjeti da su u pravu..
 

Rade79

Član
Tu od
18 Kol 2023
Poruka
78
Ali proizvpđač navodi kg bez štitnika, reznog alata i goriva.
Znaš, meni je komšo u CG rekao kad sam mu pričao da oću da uzmem trimer da imanje malo sredim da koji god uzmem trebaće mi guzice 😀
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Svima je jasno da proizvođač koristi marketinški trik i gleda da stroj olakša kod vaganja.
Kasnije kad ti namečeš još na sebe one naramenice, cipele s visokim sarama i kapicama, kaciga, mrežica, antifoni, debele hlače, rukavice...... tu kilažu ne računa niko od nas , a nije daleko od stroja s kojim upravljamo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh