• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Energija zamašne mase (inercija) noža raste s kvadratom brzine vrtnje. Nož se ponaša kao zamašnjak, pa pri 8000 o/min ima 16x veću energiju nego kad se vrti pri 2000 o/min. Iako ima samo dva ili tri pera, pri 8000 o/min se ponaša kao list cirkulara sa zubima, odnosno "kao obruč", pa zato nemre zagrabiti puno. Da i naleti na neki beton, samo bude površinski odskočil, dok pri maloj brzini može zagrabiti veći komad, pa ako ga nemre odsjeći, bude naglo stal, pa to uzrokuje trzaj.
Osim toga ima i efekt žiroskopa, koji ga sprečava "da se pomakne".
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,622
@ZJ Ne znam koja je rupa, nisam mjerio, ali ide platna sa unutra nazubrana pa onda tek šalica da se može zategnuti kak spada, poslikam tu kad dođem kući
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Onda su riješili problem.
Prije je bila "ona plava" šalica riješena tak da je išla na nož,pa izvana nazubljena šajba, pa matica...
20171009_201815.jpg
...ali to nije valjalo:
20171009_202416.jpg

Sebi sam to riješil postavljanjem Stihlove šalice...
20171009_201942.jpg
...i više se nikad nije otpustilo:
20171009_202639.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Isto to sam napravil i na električnom Lidl - kinezu:
20240329_081506.jpg
...samo tu sam ugradil, uz šalicu (M10), i Stihlovu potisnu pločicu, jer je originalna bila predebela, pa je šalica zijevala.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,267
Kako misliš otpustilo?

Ja 5 noževa ubio s tim plavim šalicama i nikad nikakvih problema... Kupio 5-6 šalica i kad se potroši zamijenim...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Imal si sreću; kad se otpusti, nož više nije ravan i nemreš ga stegnuti.
Idući put kupi ovakvu metalnu, pa budeš videl da je bolje ;)
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,267
Al ne kužim?

Šalica ništa ne radi. Podloška i matica drže nož.

Šalica je tu samo kao odstojnik da se sačuva matica.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,267
Ma dupe ti pojede šalicu 🤣. Pa ne steže ona ništa. Obični komad lima.

Matica i podloška stežu.
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
188
Al ne kužim?

Šalica ništa ne radi. Podloška i matica drže nož.

Šalica je tu samo kao odstojnik da se sačuva matica.
Tako je i kod mene na villageru. Prvo ona velika podloska sta ide do samog prijenosa, noz, mala podloska, salica, matica. Vanjski rub salice ne dira noz, ima lufta 2-3mm
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Griješiš. Pogledaj sliku gore.
Ma dupe ti pojede šalicu 🤣. Pa ne steže ona ništa. Obični komad lima.

Matica i podloška stežu.
U tom i je problem, jer su još dvije "pukotine" između donje šajbe i noža, od ovog plavog "g...na".
Ako postaviš metalnu šalicu, šajbica s ozubljenjem stišće nož neposredno i onda on nemre prokliziti.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,267
Udarao sam i u betonske stupove i u kamenje i u drveće.

I s 535 i 335.

Sa 335 sam 4 noža minimalno sjebao. Znači zabio mi se u metalnu šipku od međe.

S 535 sam jedan nož potrošio do kraja. Da ne znam s čim je više kosio.

Nikad, nikad i nikad ni problema ni kvarova..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Ima još jedna stvar koju je Stihl tu bolje riješil: ta donja šajbica nije tak debela i kruta, već je većeg promjera (oko 80mm), a konstruirana je i kao tanjurasta opruga, te vrši stalni pritisak na nož, pa ak se i matica malo otpusti, nož se nemre olabaviti. Na Husqvarni kad se to jednom dogodi, više ju nemreš stegnuti da se ne otpušta.

Ne moraš vjerovati, a imal si sreće da ti se nije dogodilo.
Još pred 10-tak g. član @vizy je spomenul taj problem, te je radije kupil rabljenog FS450 (ak se dobro sjećam) nego novu Husqvarnu. Ni ja mu nisam vjeroval, kak niti ti sad meni, sve dok mi se to nije dogodilo...
...a onda sam stvar popravil na gore opisani način.
Ima još jedna razlika: Stihl koristi šarafe s manjim korakom navoja, pa su oni bolje samokočni uz gore opisani razlog, pa se njima to zato ne događa.
Tebi se možda nije dogodilo zato jer si divljački stezal maticu na vretenu.

Da ne misliš da imam nekaj protiv Huskvarne, zapamti da imam obje marke (jer sam odustal od prodaje H335) i dobro znam razlike, prednosti i mane jednog i drugog.

Ono kaj ne valja - ne valja, i to budem rekel, s namjerom da bu "škola koju sam sam platil" nekome pomogla.

Ni na Stihlu mi se neke stvari ne sviđaju, bilo to nekome drago ili ne ;)
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,267
Pa stežeš nož koji ti može nogu odsjeći. Nekako mi je logično da je bolje da on pusti znoj od stezanja nego moja noga ako se odšarafi..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Postoji moment kojim se stežu šarafi i dobro ga je ne prekoračiti.
Ne zato jer se to netko sjetil, već radi prevelikog naprezanja materijala, koji može dovesti do zamora i loma.
A ako pukne šaraf...onda buš sigurno ostal bez noge... ovak zaj... samo nož.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,622
Onda su riješili problem.
Prije je bila "ona plava" šalica riješena tak da je išla na nož,pa izvana nazubljena šajba, pa matica...
Mooožda je to i ovdje tako zamišljeno, nemam pojma, ja sam stavio onak kak sam usliko i dobro je.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Nisi ju mogel drugačije (krivo) niti postaviti.
Viš da su mi ukrali (kopirali) ideju, bez patenta 🤭:ROFLMAO:

Nadam se da su i nevjernom @zoran89 poslali takvu u paketu, a ne ovo plavo g..no ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh