• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

enkei

Novi član
Tu od
21 Pro 2007
Poruka
4
Pozdrav ljudi. Jel netko zna zasto mi se nit u glavi lijepi, nit je original stihlova?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne znam odgovor na problem, ali sam cuo da Stihl flaks i nije nesto posebno dobar.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
enkei kaže:
Pozdrav ljudi. Jel netko zna zasto mi se nit u glavi lijepi, nit je original stihlova?

Meni se isto lijepi na Alpini.
Glava je original Alpina, nit pak nije.
Valjda velike temperature. Ipak se to vrti do 8-9000.
 
B

Bobo

Guest
Patrik kaže:
enkei kaže:
Pozdrav ljudi. Jel netko zna zasto mi se nit u glavi lijepi, nit je original stihlova?

Meni se isto lijepi na Alpini.
Glava je original Alpina, nit pak nije.
Valjda velike temperature. Ipak se to vrti do 8-9000.


Struna se cesto lijepi u glavi trimera, a to je najvise poradi lose namotane strune i lose kvalitete iste...

Sa svojim trimerom sam sahranio jednu glavu, a druga je na dobrom putu da se dogodine mijenja i jako jako rijetko mi se zalijepi, no dogodi se.

Takodjer radim honorarno na odrzavanju vece zelene povrsine PARTNER trimerom a strunu sam imao neku narandzastu, koja se uopce nije lijepila, ali je bila na PARTNER glavu zivo zlo za namotati. Sad su kupili neku bijelu, i ona se puno lakse namotava, uopce se ne lijepi, a jako se sporo trosi. S tom bijelom sam vrlo zadovoljan.

Susjed, pak, isprobava stalno s drugacijim nitima i nasao je neku ultra jeftinu koja u sredini ima zicu, i ta mu se najvise svidjela, jer je dosta fleksibilna, a opet dosta tvrda. Takodjer se nije lijepila, a potrosnja zanemariva, posto se radi o zici u sredini. Vise je nema u prodaji :(

Da se vratim na problematiku... Pokusati kvalitetnije namotati strunu u glavu i ne bi trebalo biti problema cak niti s najlosijom strunom, ali sto kvalitetnija, sanse su manje...

Jooj, jesam svega napisao, ne mogu se ni sam snaci ;)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Imao sam papir na kome je pisalo kako se pravilno namata, ali sam ga spalio :scratch .
Sada imali ko to ili da mi malo bolje objasni.
 
B

Bobo

Guest
Gledas samo da se ne "ispreplicu" i da ne ostaje puno "zraka" izmedju niti.

Dakle, sto gusce i uredno da se namota i ne bi trebalo biti problema.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ja koristim kockaste niti, tako da je to malo teže da se ne isprepletu.
Samo problem je u tome kad se nit zalijepi, nemožeš glavom udriti u tlo pa da se on sama produži, nego ja to moram ručno.
Zato sam i kupio ove kockaste niti 3mm, s njima dereš 1-2 sat bez potrebe da je produžiš.
 
B

Bobo

Guest
Sve zavisi od onog sto kosis...

ja u 2 sata 2-3 puta namotavam glavu... kad budem isao kositi sad za koji dan, poslikat cu ti sto kosim... tamo ima svega, samo ne trave ;)

Uglavnom, za travu mi se najbolje pokazala zvjezdasta nit, a za kojekakav drac obicna okrugla radi svoj posao. Postoji i sesterokutna nit, koja kosta jednako koliko i okrugla, a nisam primjetio neku ozbiljniju razliku izmedju jedne i druge...
 
V

Vujo

Guest
glava na trimeru se pretjerano grije ako nije podmazana specijalnom mašču a to treba podmazivati prije svake veče košnje vjerojatno se i flaks zato ljepi
 
B

Bobo

Guest
Ima i tu istine! Ali, zar se ne bi glava prije pocela topiti od niti? :scratch

Na nasem SOLO trimeru je bio obicni vijak na glavi kroz koji se glava podmazuje, kojeg sam ja zamijenio mazalicom, i glavu cesce podmazujem litijskom mascu. Stari i brat uopce nisu glavu podmazivali, ali od kako sam mazalicu "ugradio" to vise ni njima ne predstavlja problem ;)

Brat je jednom prilikom krivo namontirao glavu za kosnju strunom, i glava se od silnog trenja pocela topiti odozgor, te se deformirala tako da sad moze oko vijka skupljati travu... No malo paznje i glava se nece grijati
 

enkei

Novi član
Tu od
21 Pro 2007
Poruka
4
Evo mene opet, za par dana bi moral pokositi jednu povrsinu gdje ima dosta kupine i korova pa sam mislio pokosit s nozem i sad me zanima jel to dugacije od niti i jel moram na nesto posebno paziti?
Pozdrav
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Nepaziš na ništa, osim malo veća kamenja, ostalo samo dereš....
ja koristim nož samo za veliku travu i gdje su mala drvca, mi kažemo glog...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ne smiješ ga samo pregusto namotati, uzmi u prosjeku oko 1,8-2m po namotaju (koliko raširim ruke +10-ak cm)..govorim za flaks 2,7mm na ŠTILOVKI :mrgreen: 120....ja koristim četvrtasti flaks jer mi se pokazao najbolji,,,
što se tiče rada sa noževima..nema ništa posebno, samo trebaš paziti na otkos i naravno veće kamenje u granju-travi...
ja skidam štitnik kad radim sa nožem, bolja mi je preglednost i ne petlja mi se granje i trnje na štitnik i trimer....uz to OBAVEZNO štitnik za glavu, kožne rukavice, gojzerice...i malo jače radne hlače....
by d way...malo pripazi na gas kad radiš sa nožem...manji je otpor zraka i ne treba mu puno gasa kao kad radiš sa flaksom...
 
A

atomizer

Guest
mišljenja sam da litijeva mast adekvatno ne podmazuje glavu jer se taj dio grije i ona jednostavno nestane.mislim da je bolja lis mosep mast.ja kosim okruglom niti koja je armirana i jako je dobra.ima je u svakom stihl dučanu i ne lijepi se na namotima na glavi.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Postoji li kakva flaks, ali da je napravljen od sajle, nači od čelika, uvijek sam si to mislio dali to postoji, mislim,nemoraš mijenjati flaks svaki put.
 
B

Bobo

Guest
Sto se litijeve masti tice, dobra je ona, s obzirom da svako malo podmazuju i brat i stari, jer im je tako jednostavnije, nego da odvrcu onaj vijak sto je tamo bio, pa tiskaj mast iz tube (koja je takodjer litijeva mast, samo crvene boje) pa zavrci vijak... Ovako samo nataknu pumpu na mazalicu, jednom stisnu i za cijeli dan garantiram da je i vise nego dosta...

A Patrik, sajla na trimeru bas i nije dobar izbor, jer se nailaskom na prepreka savija pa se ispravlja u pravi polozaj, tu bi se sajla na pregibu stalno grijala dok ne bi pukla, a sad zamisli sto komad sajle radi kad se zavrti na preko 10 000 okretaja...
 
A

Alen

Guest
Bobo ma kakav ti je to SOLO trimer?!?
Nisam to nikad vidio a ni čuo....
 
B

Bobo

Guest
SOLO je austrijska firma koja je prva na svijetu napravila trimer kao takav, pa u tom poslu imaju najduzu tradiciju...

Moj trimer je oznake 127, a bio je i 131, koji ima one "rogove", a to mi se ne svidja, posto je trimar s ovakvom ruckom puno upravljiviji i vibracije su puno manje.

Uz njega je dosla sajba s 4 noza, a dokupili smo puluautiomatsku glavu za flaks. Original glava je sahranjena, a sad imamo neku zamjensku, koja je takodjer u dosta losem stanju, no kosit ce jos koju godinu dok se skroz ne raspadne ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
stavljao sam umjesto niti u trimer i čeličnu sajlu, koja je obložena sa plastikom-gumom....ima 8 čeličnih niti u sebi...
kad sam počeo sa tim kositi, razletilo se sve u prvih 2-3min košnje i to sam kosio najobičniju travu...
 
T

turpija

Guest
Evo da se i ja mogu pohvaliti novom zvjerkom, Stihl FS310 :D
nakon poduzeg odmjeranja koji model uzeti ipak sam se odlucio na nesto ozbiljni stroj, u razmatranju su bili FS90 FS130 i FS310. 130-ku sam vrlo brzo izbacio zato sto je 10% jeftinija od 310, koja je opet puno ozbiljnija (ima vrlo koristan antivibracijski sistem, bolji pojas u paketu i izgleda deblju osovinu). 90-ka se cinila kao optimalna solucija, ali kako sam namjeravao upustiti se u pokoju šikaricu i šumarak, jednostavno nisam želio pomišljati na opciju da se prisjećam krivog odabira modela u startu, i rekoh, pošto sam imao novce, kupit ću jednom i da valja.

A onda par dojmova i doživljaja ...
zvuk motora je fora, nekako moćnije zvuči od klasičnih (starijih) trimera, valjda ovaj 4-taktni hibrid nesta znaci ;)
prvo sam se borio sa pojasom, a onda sam ga prokužio i može se fino namjestiti optimalni položaj, i kad se trimer zakači nema nikakvog umora i prevelikog opterećenja u rukama, a ni leđa se ne umaraju, jedino je malo nezgodno na velikim strminama zato što moram puno mahati po vertikali, inače na ravnome samo klizi ;)
prvo sam probao kositi sa silkom (pošto sam to u trgovini namontirao, da vidim kako se to uopće radi ;) ) i stvar funkcionira, ništa spektakularno, osim činjenice da kada potrošim silk samo udarim po zemlji i silk se odmota, fora i praktično, tzv. poluautomatska glava ... a onda sam stavio trokraki nož (mislim da je 300mm) i uletio odmah u neku šikaricu (bodljikavo nešta, kupinasto), bez puno mudrolije nož odrađuje svoje i sjecka sve bez greške. kasnije sam se upustio u visoku travu + korov, nekih 50-tak cm, kako sam vidio u uputstvima bi se trebalo kositi postepeno, a ne odmah pri zemlji, ali sasvim fino funcionira i odmah rez do zemlje, jedan red trave se sruši pa lagano zamahnem, drugi, i tako, jedino sam kod većeg i debljeg korova išao postepeno, prvo na pola visine, a onda do kraja (doduše, bilo je kamenja i glupost dolje, pa nisam htjeo u neviđeno i skrtiti nož).
nakon generalnog čišćenja sam montirao silk i popravio rubove uz zid, ogradu, i slična smetala, ... i čisto malo probao dalje u visoku travurinu, silk je vrlo brzo izgubio smisao i počeo se petljati, tako da je tu trokraki nož definitivni pobjednik ;)
sljedeći test je u šumu i kroćenje pravih korova, šikara, i drvenastih smetala, e tu uskaće u priču cirkular ... ali još imam malo vježbe za trokraki nož ... a po ovom što sam do sada vidio, mislim da ću biti jednako ugodno iznenađen i s time.
i na kraju činjenično stanje, u ukupno 2 sata rada s trimerom je otišao jedan rezervar, tj. 0.7L, nakon te avanturice, nema onog tupog osjećaja u rukama, kao nakon borbe sa kosilicom i tu se pokazuje prava prednost antivibracijskog sistema.
kod rada sa nožem, zahvat sam radio sa pola dužine noža i to tako da opalim gas da se nož fino zaleti i do 2/3 zamaha držim, onda se nož sam uspori i završi rez, jedino kad se upetljam u travuljagu, onda malo opletem po gasu da to razbaca i opet nanovo.
sve u svemu, prilično sam impresioniran strojem i da me kiša nije potjerala još bi se borio sa zelenom divljinom ;)
i da, zadnje, a mozda i najbitnije, cijena ... 4800kn -> trimer (u paketu je trokraki nož, pojas, naočale, alat i neke sitnice), glava za silk - poluautomatska, cirkular i 1L stihlovog ulja.

toliko od mene za sada, nadam se da ce nekom pomoci, kao sto su i meni pomogla iskustva drugih na forumu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh