• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tuber 40 - Labin Progres

B

branko

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

swizach kaže:
@branko:znaci nista od atomizera?? Nošenog naravno....A jel netko zna koja mu je podizna moc na hidraulici?


to bi vjerojatno islo,mislio sam na prikljucke kod kojih je potrebna preciznost tanjurace, plug, sjetvospremac sijacica i sl. naime na onome u gudovcu poluge su bile pricvrscene za traktor samo s jednim klinom koji je prolazio kroz neku usicu na kucistu traktora,. a ovo sto se tice podesavanja visine ja to dosta koristim (prilikom sijanja, spricanja kraj medje, desni kraj spustim sto nize da ne spricam po susjedovom pa i prilikom oranja kod prvog podesavanja pluga itd.) i vrlo tesko bi mi se bilo priviknuti na to da za svako podesavanje moram silaziti s traktora
 
P

Picek

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

swizach kaže:
@branko:znaci nista od atomizera?? Nošenog naravno....A jel netko zna koja mu je podizna moc na hidraulici?
580 kg mu hidraulika diže..

branko kaže:
ono sto sam vidio u gudovcu mi se nije bas previse dopalo, u biti dvije stvari, podesavanje zadnjih poluga i samo njihovo pricvrcivanje na traktor , kao da nije namijenjen za rad s nosenim prikljuccima,
to podešavanje bi trebalo biti bolje riješeno, ali kao mogućnost nadoplate..

Bobo kaže:
Za kabinu neki pisu da je lijepa, a kad ju je IMT predstavio, nije mogla bit ruznija... nekako licemjerno, no nema veze, glavno da radi kak treba.


Kako mi se cini da je dimanzijama manji od IMT 539, ili se to samo cini sa slika. Koju ce sve opremu imati u ponudi, osim kabine?

Malo detaljnije slike ne bi bile lose, i po mogucnosti bar da nam nabacis kakav scan prospekta, da se malo utazi glad ;)

Sve u svemu, cini mi se kao uspjesan proizvod.
ja tek sad vidjeh da je ta kabina na IMT-u 2050..
je, dimenzijama je manji od 539..
za svu opremu još uvijek ne znam, prospekt sam probao skenirati ali ne ispada baš najbolje.. probat ću kod kuće..
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Hvala Bogu napokon nešto domaće.
Nevidim mu ispušni lonac? Vidljivost iz kabine mora biti dobra, ali bojim se bez klime da će u njoj ljeti biti pakleno. Sve u svemu izgleda da će dečki na njemu morati još dosta raditi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Videl sam ga još prije godinu dana na EIMA-i u Bologni, Italia. Čak smo razgovarali da dobijem jednoga na probu, no promijenila se ekipa u TPS-u u međuvremenu, tak da je na tome i ostalo.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Traktor zgodno izgleda, no preglednost mu je loša: ima preširoki ovaj dio kod instrument ploče, a dizajn zadnjih blatobrana mu onemogućava preglednost unatrag. Isto tako, spušten mu je nos pa mu se ne vidi prednji kraj. No originalnost u dizajnu mu se mora priznati.
Nema (gornju) kuku za prikolicu. Trebalo bi ga malo doraditi, i bil bi sasvim OK mali traktor. Teško da će ikada zamijeniti 539 ili malog Ursusa, jer su oni ipak znatno grublje građeni, imaju spoprohodne motore itd.
No, kao zamjena za Solarisa, NH TCE ili Landinija Mistral - tu bi se već moglo razgovarati jer mu je cijena zanimljiva.
Skidam kapu TPS-u na hrabrosti da u našoj dragoj Hrvatskoj pokrene takvu proizvodnju, a još više na ozbiljnosti - barem izborom motora: Yanmar ili Lombardini - nisu mogli bolje odabrati.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Rku na srce...nisam bas neki superpoznavalac traktora ali zar nije malo 580kg na hidraulici? Mali iz SDFgrupe imaju 1200kg,mistral isto a ferrari cobram 50 čak 1350kg...moralo bi biti vise za nosene atomizere
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Jedna je stvar koliko može dići, a druga koliko može nositi.
Kaj mu znači 1200kg kad mu odiže prednji kraj?

Moj SAME (70ks) može podići cca 1700kg, no sa frezom od 600kg iza osjeća mu se lagani prenji kraj. Tak da je i 100 kg utega naprijed pomoglo.
Atomizer za takav traktor je do 350-400 litri, a i blizu traktora je, pa to nebi smio biti problem.
Hidraulika je, koliko sam videl, također kineska, s vjerojatno kvalitetnijom zupčastom pumpom montiranom na samom motoru.

Pitanje za Piceka: koliko sam videl, hidraulika ima regulaciju položaja i radnog otpora - griješim li?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Pa ako je napravit konstrukcijski da dize 1200kg,onda su majstori vjerojatno mislili i na dizanje prednjeg kraja...pa ako trebaju utezi nek se mecu...zato postoje...uostalom nije ljepo vidt neku ludu masinu bez utega :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Podizna moc na papiru i u praksi su dvije potpuno razlicite stvari...

Podizna moc kao podataka koji se procita na prospektu, znaci da je hidraulik toliko u stanju podici od zemlje, bez obzira na ostatak traktora. Dakle, sama moc hidraulika.

Podatak za IMT 549 kaze da je njegova podizna moc 14kN, sto preracunato znaci 1427.5 kg, sto je nemoguce. Da se na traktor naprijed okaci tona utega, onda nekako, ali bi na sastavu puko ko sibica pod tolikim teretom...

Utege na njemu imam u prednjim tockovima, a i felge prednje su masivno napravljene... Jedan tocak ima debelo preko 50kg!

Preksa kaze da 549 moze podici 24 diska OLT tanjurace (420kg) i jos nekih 200Kg na njima, no to je vec glupiranje... Eto, od skoro 1500Kg se u praksi dobije nekih 600-650max.

539 pak se propinje pri imalo naglijem kretanju i saltanju pri tih 420Kg, tako da je to za njega neki limit. On ima podiznu moc 11kN, sto ce reci malo preko 1000 kg, a svi znamo da takav prednji uteg jos nije napravljen koji ce natjerati 539 da podigne tonu sa zelje ;)


dakle, sve sto se procita na papiru, se komotno moze prepoliviti, da se dobije realniji podatak. Ovo se naravno odnosi na male traktore. Za vece nemam pojma kako se odnosi krecu, no vjerujem da se trecina moze komotno oduzeti s podatka na prospektu...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Aj sada nesta shvacam...jel ja mogu npr..na onaj ferrari prikvaciti 200Lvode +atomizer cca 150 bez straha da ce biti nekih problem?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Tuber 40 - Labin Progress

2bobo: da al ovisi gdje ti je ta tezina. Ako je blizu traktora ok al ak je dalje iza nista od 1400kg. Ovisi kak oni to mjere. Mozda direktno na polugama a to nije primjenjivo u praksi jer svaki priključak je podosta iza traktora. Mozda je to podatak koliko pumpa moze podnest opterećenje na kraju poluga, al da moze 539 dic tonu nema sanse. Ja u rasipac stavim 500kg i to mu je maximum jer i tad su prednji tockovi više u letećem stanju neg pri zemlji a po neravnome (oranje) nisam ni pokuso stavt 500kg nema smisla nebi mogo drzat pravac pogotovo kod nas u brdu
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Podizna moc hidraulika se mjeri na pumpi. Pumpa na 539 moze podici 1000Kg tezine, no sklop poluga to ne bi mogao izdrzati, cak i da traktor ne popuca na spojevima, ako prednji kraj opteretimo s 500-600kg da ne popuca.

Naravno da je bitno koliko je tezina daleko od traktora, to nitko nije rekao, ali se ovdje prica vise-manje o prikljuccima i podizanju istih...

Dakle, vidim da ljudi pricaju o tome koliku traktor ima podiznu moc, na hidrauliku, i onda pise da digne malo vise od pola te brojke i da se prednji kraj dize...

Dakle, pumpa ima kapaciteta da potjera neki teret nekim hidraulicnim cilindrom (kipanje i slicne radnje) no hidraulik kao takav na sebi to ne moze drzati, zbog same konstrukcije traktora i poluga hidraulika.

Gledajte, ja sam zadovoljan da moji traktori s mojim prikljuccima rade bez ikakvih problema. Dizu ih i nose bez pogovora, a vise od toga meni ne treba...

Recimo, na farmphotu je bio pocetkom godine primjer kako je covijek pitao trgovca da li ce njegov novi traktor (mislim da se radilo o CASE) na prednjem hidrauliku moci drzati spremnik za sjeme (tezina se mjeri u tonama), a iza noseni rotosem, bez sasije. Receno mu je da hoce, jer hidraulik toliko moze dici bez problema. Trecu godinuje traktor pukao po pola na uvratini, jer se sasija koristi samo za montiranje prednjeg utovarivaca?!?

Jos jedan dobar primjer je prednji valjak koji se koristi pri oranju (Kao sto ratarko ima Dal-bo swing). Pisu po britanskom forumu da su traktori bez sasije pucali zbog koristenja takvog valjka, cak i na laksim tlima, a pogotovo na tezima gdje se silom hidraulika pritisce valjak u zemlju. Taj pritisak nije simetrican u odnosu na traktor i prije ili kasnije sarafi pocmu pucati od sukanja traktora lijevo-desno pri oranju.

Eto, hidraulik moze dici, nositi, raditi... Pitanje je da li traktor to moze izdrzati?
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Bas zato sto ne pucaju, kod njih je sasija serijska oprema ili?

Sorry, morao sam ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Bobo, 'ajd' se malo informiraj prije nego kaj nekaj lupiš! Kak se podizna moć može mjeriti na pumpi?

Mjeri se na trokutu (test frame) ili na kraju poluga.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Ovaj traktorcic je prava lutkica, s obzirom na velicinu ljudi, ne bitno je da li on dize 1000 ili 600kg. Danas kad je prosjecan posjed sve manji ovaj traktor je pravi izbor, kakav je kvalitetom, da nije njezan? Ostalo mi se cini uredu jer po slikama ne izgleda komplikovan za rukovanje.
 
V

VTZ

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

alen28 kaže:
Bobo,što je poluga veča to si jači... Isto tako i hidraulika!

Ovo vrijedi samo kad koristiš polugu na način da si produžiš hvatište sile. Kod hidraulike na traktoru nije tako, što je teret udaljeniji od hvatišta cilindra, to će cilindar teže podignuti teret...

Kako bi ti lakše potisnuo poluge traktora prema dolje, s kratkim ili s dugim polugama? ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

ZJ kaže:
Bobo, 'ajd' se malo informiraj prije nego kaj nekaj lupiš! Kak se podizna moć može mjeriti na pumpi?

Mjeri se na trokutu (test frame) ili na kraju poluga.


ZJ, oces mi reci da ce 539 podici tonu tereta na kraju podiznih poluga?

Ja pricam o malim traktorima, kako sam i napomenuo, a nema te sanse da 539 digne toliki teret... Kao da kazes da ce 549 podici 539 u zrak... Ok, poluga djeluje dosta na taj slucaj, ali da neki teret treba vertikalno pomaci, i da se oslanja tocno na krajeve poluga, opet ga neces podici. Daj ti malo razmisli, pa se javi. Nisam najpametniji, ali nisi ni ti...

Kako ce se mjeriti na pumpi, nemam pojma, ali sam si rekao da tvoj same ne moze podici nazivnu vrijednost.

Sto se tice poluge, sto je neki teret dalje od traktora, to ga je teze dici. Ne znam koja firma je napravila sklapajuci prednji uteg. kad ti treba veca pritisna sila naprijed, otklopis ga i on jace djeluje, bas zbog duze poluge...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Bobo, Bobo!
Nije mi namjera vrijeđati te, već samo malo potaknuti na razmišljanje, a i naučiti ponešto kaj neznaš (ili neznam). Nisam nikad rekel da sam najpametniji, pa mi to ne moraš ni nabijati na nos.

Sad govorimo o podiznoj moći hidraulike, a ne o nosivosti iste.
539 će podići 1 tonu na krajevima poluga (ak je tak definirano). To ti je kad recimo želiš iščupati panj ili stup. Hoće li mu se pri tome dići prednji kraj? Neznam, i nije važno.
A'jmo drugačije: na onoj trokutastoj poteznici može podići rudo od 1-os prikolice, koje može traktor teretiti s jednom tonom. Jel to jasno?
Kad imaš iza dugački priključak, podizna moć hidraulike se ne smanjuje, već se smanjuje nosivost iste. On će i dalje podići tu jednu tonu, no prednji će kraj letjeti u zraku.
 
V

VTZ

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Podizna moć može biti specificirana za cilindar, ili za trokutastu podiznicu, ili za krajeve poluga, ali ona se u svakom slučaju smanjuje s udaljenošću od hvatišta cilindra.

Sama sila (podizna moć) cilidra definirana je folmulom: F = P x S, tj. sila je proporcionalna tlaku ulja u cilindru i površini klipa u cilindru. Za veću silu treba ili jači pritisak ulja, ili klip večeg promjera.
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Ok, mijesam podiznu moc i nosivost...

Nisam ono niti shvatio kao vrijedjanje, nago kao provokaciju...


Kao sto rekoh ranije, ne bih rekao da ce hidraulika IMT 539 podici tonu od zemlje. Da imam kako, sigurno bih probao, no oni vijci sto dizu poluge bi pukli, ako nista drugo... Podizna moc, kako VTZ pise je neka sila, sama rijec nam to govori moc=sila=isti klinac ;)

Uglavnom, znam da je na mojem 539 nova pumpa na hidrauliku, i da rasipac pun mineralnog gnojiva tesko podize od zemlje, mora na gasu biti da ga digne punog... Tanjurace kad zakopcam takodjer ih sporije dize... Odatle mi zakljucak da bi prije izgorile gumice unutra, poizbijalo neke brzve, nego mi se tona podigla od zemlje. Vidio sam kako su ljudi busili rupe na donjim polugama blize "ocima" da traktor lakse podize teske prikljucke. Konkretno sam to vidio na IMT 5136 ;) dakle radi se o rupama na koje se spaja ona okomita (produziva) poluga koja spaja gornje i donje podizne poluge Ako me razumijete :oops:

Stavim sliku, ako nije jasno; )

Uglavnom, ja i dalje mislim da se podizna moc hidraulika mjeri preko pritiska pumpe i precnika hidraulicnog cilindra. Moze postojati vise nacina, isto tako kad mjere snagu motora. jedni na zamasnjaku, drugi na kardanu, a treci pak sam motor, caj bez ventilatora. jasno je da se te brojke razlikuju, pa je tako moguce da svaki proizvodjac drugacije mjeri...

Jooj, opet sam se raspisao, a to nije dobro ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: Tuber 40 - Labin Progress

Cuj, pricalo se o tome kako TUBER 40 ima slabiju hidrauliku, pa se u tom smijeru nastavilo...

Cesto se ovdje pomijesaju teme, tak da ono... trebamo nekoga tko ce nas stalno opominjati da skrecemo s puta, a to nikako nisam ja, jer sam cesto bas ja pokretac off topic tema ;)
 
Na vrh