• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbomatic

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
možda jer je na poweru?
Moj MF 590 kada je power na zecu,normalan traktor,a kada je power na kornjači,onda kao da traktor nije u brzini,niz brdo ništ ne koči,niti kad ga ugasiš,kao da nije u brzini a zapravo je...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ovaj 595 je bio na zecu i kornjači totalno isti kad je ugašen,a kada je bio na kornjači upaljen ni tada nije mogao kočiti motorom.jednotavno rečeno bio je to nikakav traktor.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Pričate o dvije stvari, hidrodinamičkoj spojci i pretvaraču okretnog momenta (to bi mogao biti "vandler", koliko ja kužim njemački :blackeye ). Oba prenose okretni moment strujanjem ulja, ali spojka ga prenosi u omjeru 1:1, dok pretvarač povećava okretni moment pri kretanju iz malog broja okretaja, obično u omjeru 1:2. To postiže tako što uz pumpno i turbinsko kolo (koja ima spojka) ima i treće, reaktorsko kolo manjeg promjera, koje je u startu fiksno, a s povećanjem broja okretaja se okreće sve brže dok mu se brzina ne izjednači s druga dva kola. Što Fendt ima od toga, ne znam, znam samo da Fendt majka :D

Tarna spojka mu je potrebna da bi mogao glatko mijenjati brzine, jer ove spojke nikad ne odvoje potpuno. Mogu kočiti motorom, što je veći broj okretaja, to efikasnije. Mana tih spojki je stalno "klizanje" što smanjuje efikasnost, ali to se može riješiti uključivanjem krute veze kad nema potrebe za mijenjanjem brzina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Koko to sam i ja rekel samo velim da smo mi to zvali "vandler" i to su bili viličari rađeni po njemačkoj licenci tak da mislim da je to to kak si ti prevel jer točno tak radi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Fendt ima običnu hidrodinamičku spojku, a nema pretvarač momenta (wandler).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Dobro to smo utvrdili i savladali gradivo a ono kaj je puknuti metnul je pretvarač momenta a ne hidrodinamička spojka.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Zadovoljan sam radom turbonatic spojke,a vidim da i svi sudionici ove teme su zadovoljni i maju pozitivne kritike. E sad mi nije jasno sto to samo fendt radi ili samo neki proizvođaci, kad je tako dobro, ne vidim da to nesto poskupljuje prozvodnju neki nedostatk mora postojati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A nije gotovo , objasnite mi kako motor koči niz brijeg , a ne može se upalliti na guranac?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Koči na večim okretajima jer centrifuga drži ulje širom.
Nije točno da se nebi mogao upaliti na šlep samo treba brže vuči. Na guranac nema šanse.
Sijetite se tomosovog automatika.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
možda je tako ..ali spojka vjerjatno ne radi u oba smjera .
Ona ima pumpno kolo i turbinsko kolo .. niz brijeg trbinsko kolo "pumpa" ulje u pumpno kolo ..nisu lopatice turbine postavljene da radi u oba smjera ...ne vjerujem da koči :scratch

@power , jel ti imaš pedalu kvačila isto kao i normalni traktor ili nemaš?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Koci i to cak i na minimalnom broju obrtaja, naprijed nazad nije btino smjer kretanja. Jedina razlika u odnosu na klasicnu spojku je kretanje, stisnes kuplung ubacis u stupanj prijenosa pustis kuplung das gas i on krece. E sad logicno ako stavis u visi stupanj treba veci gas da krene posebno ako ja uspon.U voznji ga ne moras cesto sltati, spojka korigira neprilagođenost stupnja prijenosa, motor se opereti, padne broj obrtaja do te vrijednosti da se izjednace momenti okretaja motora sa momentom mjenjaca i tom se brzinom krece. Ukoliko je ipak stupanj prevelik krece se ili presporo za taj stupanj ili satane ali nece poci nazad, prebacis ga u mnaju i vozi.
 
D

dado.stimac79

Guest
mf 595

Koci i to cak i na minimalnom broju obrtaja, naprijed nazad nije btino smjer kretanja. Jedina razlika u odnosu na klasicnu spojku je kretanje, stisnes kuplung ubacis u stupanj prijenosa pustis kuplung das gas i on krece. E sad logicno ako stavis u visi stupanj treba veci gas da krene posebno ako ja uspon.U voznji ga ne moras cesto sltati, spojka korigira neprilagođenost stupnja prijenosa, motor se opereti, padne broj obrtaja do te vrijednosti da se izjednace momenti okretaja motora sa momentom mjenjaca i tom se brzinom krece. Ukoliko je ipak stupanj prevelik krece se ili presporo za taj stupanj ili satane ali nece poci nazad, prebacis ga u mnaju i vozi.

Imam mf595 i dobro radi pover je blindiran i pali i na guranac i koci nizbrdo :D:drinkers:
 

ibockin

Član
Tu od
19 Ožu 2011
Poruka
43
imaš dvije vrste kod fenda jedan je turbomatik a drugi turbomatikE to su oznake ali u biti turbomatikE daje više snage i radi na principu ulja u odnosu na turbomatik radio sam sa oba dvije vrste i mogu reč da je to prava stvar što se tiče prijenosa.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
prije sam imao fendt 4s sad imam fenst 106Ls koki je od prethodnog malđi 8 godina, i obadva su turbomatic, s tim sto je razlika u voznji, ovaj 106 bolje vuce i na niozim okretajima, sto znaci da je ovom starom uvijek trebalo gasa da krene ili ide, vise je klizao, nezanam dali je to bilo mozda do ishabanosti, ulja ili princiopa rada.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Sta bi moglo da bude, kad pustam kuplung i pri samom kretanju traktora, dakle na granici kretanja, posebno na usponu, tj pod opterecenjem cuje se zveckanje, sad tacno nezam gdje negdje oko korpe ili mjenjaca, to nisam siguran. kad krene zveckanje nestaje, sve ostalo radi dobro, ovo traje vec godinu dana/
 

ibockin

Član
Tu od
19 Ožu 2011
Poruka
43
Sta bi moglo da bude, kad pustam kuplung i pri samom kretanju traktora, dakle na granici kretanja, posebno na usponu, tj pod opterecenjem cuje se zveckanje, sad tacno nezam gdje negdje oko korpe ili mjenjaca, to nisam siguran. kad krene zveckanje nestaje, sve ostalo radi dobro, ovo traje vec godinu dana/

u pitanju je turbinsko kvačilo to zasigurno e sad šta je točno neznam,savjetujem ti da ništa ne diraš dok ide kad stane onda češ šarafit probaj popustit kvačilo da jače vata pa češ vidit
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
zvuk dolazi iz mjenjaca, vise nazad kod diferencijala, sto bi moglo biti, kad se ugrije dobro i zupčanici zuje, vjerovatni ce se morati otvarati da se izmjenje lezajevi ili sta je vec moglo otici, nisam to nikada niti radio niti gledao, Isplati li se ici u taj poduhvat, inace traktor je ok, samo me to malo muci i bojim se da tako radeci ne napravim vecu havariju.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Na njuškalu su dva fendta 105 i 106 ,ovako se čine u redu ali se bojim tog turbomatica...koliko je to pouzdano i što kada nešto ode....?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
zvuk dolazi iz mjenjaca, vise nazad kod diferencijala, sto bi moglo biti, kad se ugrije dobro i zupčanici zuje, vjerovatni ce se morati otvarati da se izmjenje lezajevi ili sta je vec moglo otici, nisam to nikada niti radio niti gledao, Isplati li se ici u taj poduhvat, inace traktor je ok, samo me to malo muci i bojim se da tako radeci ne napravim vecu havariju.

radilo se o stinici, zveckako poklopac na lemeli prednje vuce,
 
Na vrh