• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbomatic

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
ja vam mogu rec samo da u turbomatic ide ATF iliti ulje za automatske mjenjace.sad jel ima neka posebna gradacija neznam ali sam nalio obicni atf i radilo je bez brige,opet bolje nekakvo novo ulje nego neko koje je 20 godina i crne boje...
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
da li ima tko traktor fendt 308 turbomatic (godina 97, 98,99)?
kakvi su traktori? koliko radnih sati mogu napraviti bez nekih kvarova?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega, sezona baliranja je tu pred vratima, a ti još nisi kupio traktor??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Fend je definitivno dobra odluka, samo moraš biti i gazda da ga kasnije ako se nedaj Bože desi kakvo zlo možeš i adekvatno održavati i servisirati!
Stariji 308 LSA ili noviji FARMER 308 Turbomatic sa prednjim utovarivačima, definitivno odličan izbor, to je nekih 78 ks i komotno radiš s rolobalirkom, 3x12" ili 2x14" plug, RD 2,5m i tako slični priključci, definitivno vrlo zahvalan traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
S Agrotrona na kramu...hmmm
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Odlican stroj, kod mene ga jdan vozi vec 13 godina, bez kvaraova, savki dan skoro u pogonu, a anije neki potrcan da ga pazi i mazi, mislm da je neke 1982 napravljen,
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
ja bum s tim traktorom radil 200 sati na godinu, samo baliranje sjenaže i oranje. zato ocu naci pouzdan traktor koji mi se nebu kvaril
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,115
fendt je odličan izbor kod kupnje,jednom prilikom sam pričao s čovjekom koji je imao 611 lsa i prodao ga je i kupio 514,rekao je da je ovog 611 prodao za onoliko novaca koliko ga je platio a služio ga je 8 godina
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ako su njegovi original sati nije, to su strojevi koji vrte preko 20000 ako su odrzavani kak se spada.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
koje ulje ide u getribu fendta 308, koje u diferencijale, a koje u motor?
ide u getribu trashidrol, u diferencijal hipenol, a u motor super5 ili su druga ulja u pitanju?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Koliko znam, hidraulika je odvojena od getribe. Dakle, u getribu neki hipenol, valjda ATF u hidrodinamički kuplung...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Pričate o dvije stvari, hidrodinamičkoj spojci i pretvaraču okretnog momenta (to bi mogao biti "vandler", koliko ja kužim njemački :blackeye ). Oba prenose okretni moment strujanjem ulja, ali spojka ga prenosi u omjeru 1:1, dok pretvarač povećava okretni moment pri kretanju iz malog broja okretaja, obično u omjeru 1:2. To postiže tako što uz pumpno i turbinsko kolo (koja ima spojka) ima i treće, reaktorsko kolo manjeg promjera, koje je u startu fiksno, a s povećanjem broja okretaja se okreće sve brže dok mu se brzina ne izjednači s druga dva kola. Što Fendt ima od toga, ne znam, znam samo da Fendt majka :D

Tarna spojka mu je potrebna da bi mogao glatko mijenjati brzine, jer ove spojke nikad ne odvoje potpuno. Mogu kočiti motorom, što je veći broj okretaja, to efikasnije. Mana tih spojki je stalno "klizanje" što smanjuje efikasnost, ali to se može riješiti uključivanjem krute veze kad nema potrebe za mijenjanjem brzina.

kako se ukljucuje kruta veza
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne znam točno na koji način je to riješeno, tada su pumpno i turbinsko kolo kruto vezani i to je kao da spojke nema, a većinu vremena nam spojka ni nije potrebna. To se koristi na suvremenim automatskim mjenjačima u autima, da li i u traktorima, nisam siguran.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Provjeravao ulje u turbomaticu, skinem poklopac za pristup cepu za nalivanje ulja, postavim turbinsko kolo u polozaj za nalivanje ulja, odvijem cep i ulje krene vani, izadje nekih 2 dcl, navijem cep inace bi ulje islo i dalje. dakle bilo je viska ulja, i siguran sam da ga jos uvijek ima viska, jer nisam pustio da izadje. Jeli to mjera sipanja ulja kad se turbinsko kolo postavi da cep dodje na otvor.

kako se ponasa turbomatic sa viskom ulja.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh