• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uklanjanje panjeva

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Hvala svima na mišljenjima

jel imas sta od mehanizacije ,jaci traktor . koliki su ti najveci panjevi . oranicu mozes napraviti mada je velika povrsina za kratko resenje a pristupacno. po meni ako je vecina panjeva oko 20cm to bi mogao u sopstvenoj reziji da uradis. po meni bi trebao malo da se vise ukljucis u temu koju si potegao jer ovo svima treba i resenja kako resiti. ukljuci se u temu i reci cime raspolazes od traktora i sta zelis od tih parcela. ja nebih krcio panjeve i zile ako necu posle oranicu imati a sto se tice malciranja ili sitnjenja panjeva da to se izmesa sa zemljistem to licno nikad nebih radio. to zemljiste dugo godina je jalovo za prinose.
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
jel imas sta od mehanizacije ,jaci traktor . koliki su ti najveci panjevi . oranicu mozes napraviti mada je velika povrsina za kratko resenje a pristupacno. po meni ako je vecina panjeva oko 20cm to bi mogao u sopstvenoj reziji da uradis. po meni bi trebao malo da se vise ukljucis u temu koju si potegao jer ovo svima treba i resenja kako resiti. ukljuci se u temu i reci cime raspolazes od traktora i sta zelis od tih parcela. ja nebih krcio panjeve i zile ako necu posle oranicu imati a sto se tice malciranja ili sitnjenja panjeva da to se izmesa sa zemljistem to licno nikad nebih radio. to zemljiste dugo godina je jalovo za prinose.

Isprike na slabijoj aktivnosti na forumu, malo sam u gužvi !

Imam traktor od 90ks, parcelu bi pretvorio u oranicu a panjevi su oko 20-ak cm, nisam primjetio većih.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Onda nabavi dobre sajle, pa ak se imaju za kaj zavezati i deri :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Isprike na slabijoj aktivnosti na forumu, malo sam u gužvi !

Imam traktor od 90ks, parcelu bi pretvorio u oranicu a panjevi su oko 20-ak cm, nisam primjetio većih.

po meni ti imas sto ti je potrebno. ja samo taj traktor da imam nebih trazio nista drugo. nabavi podrivac jak i do 40 cm u dubinu ces pocupati . ides redom kraj panja sa jedne strane pa sa druge i iscupa se. predjes dva puta i dice sve to gore posle nadji neki stariji plug i polako preoravaj. lanac ili parce sajle ako koja zila zaostane pocupas i mir. jeste posao veliki ali da sve to platis neisplativo a niko ti sigurno nece uraditi kao ti sam. posao jeste mucan i tezak ali malo po malo i ide to. dobra je stvar na prolece cim krene vegetacija da poprsces sve jakom dozom glifosata da se korov i suma neozivi ponovo nego da zamre. i ja cu tako jer sam donekle i tako vec radio samo slabijom dozom. veci panjevi su problematicnji alikod tebe ih kako rece nema. ja sam rucno kopao i iskopavao sa zilama i do 80 cm i to bagren od kojeg goreg nema. sta cu kad nemam sa cime ali valjda cu uskoro kupiti traktor i onda je umnogome lakse.
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
po meni ti imas sto ti je potrebno. ja samo taj traktor da imam nebih trazio nista drugo. nabavi podrivac jak i do 40 cm u dubinu ces pocupati . ides redom kraj panja sa jedne strane pa sa druge i iscupa se. predjes dva puta i dice sve to gore posle nadji neki stariji plug i polako preoravaj. lanac ili parce sajle ako koja zila zaostane pocupas i mir. jeste posao veliki ali da sve to platis neisplativo a niko ti sigurno nece uraditi kao ti sam. posao jeste mucan i tezak ali malo po malo i ide to. dobra je stvar na prolece cim krene vegetacija da poprsces sve jakom dozom glifosata da se korov i suma neozivi ponovo nego da zamre. i ja cu tako jer sam donekle i tako vec radio samo slabijom dozom. veci panjevi su problematicnji alikod tebe ih kako rece nema. ja sam rucno kopao i iskopavao sa zilama i do 80 cm i to bagren od kojeg goreg nema. sta cu kad nemam sa cime ali valjda cu uskoro kupiti traktor i onda je umnogome lakse.

Misliš da nebi polomio trakor!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
.cuj to se radi polako i sa osecajem. u sporim brzinama i noga na kvacilu ako ustreba. ako zapne on prokliza ili se podize. vratis nazad malo se pomeris u stranu pa opet. po meni ako imas novaca ja bih platio gusenicara sa riperom[podrivacem ] pozadi da ti ugrubo povadi i predje tu povrsinu pa onda ori polako. ili nabavi kombinirku za traktor pa iskopavaj. da smo nacisto taj posao trazi strpljenje i alat. ali da se moze moze. ja sam nabavio jednobrazdni plug samo za obalu da iskrcim .sa fergusonom sam uspeo dobar deo da razdrmam panjeva i pocupam zila, neke sam cak manje i povadio skroz [oko 10 cm. ali to su povrsinske zile i ide polako. suma je drugacija ali srecom nije velik precnik i mislim da bi mogao to uraditi. slomiti uvek se moze na svakoj masini nesto u takvim naprezanjima ali ako se vodi racuna to je svedeno na minimum .kolega je kupio kombinirku mf za 2300 eur za te stvari . eno ti u temi meh. radionica. posle ga proda i mir. to nisu neki novci sa obzirom koliko kosta taj posao nekome drugome platiti. i plus kako ce uraditi.
 
T

traktorko

Guest
kupi rusa i tenkovske sajle i samo cupaj cijela stabla ide lakse ako je krošnja malo ga zaljuljaj i samo po gasu ide van i kubik zemlje sa njim
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kolega je vec isekao sumu do zemlje. to je sad problem.da ima stabla bar 1m bilo bi zgodnije mnogo ovako cupaj. mogao si nam i poslikati kako izgleda isecena dal se nenadje jos kakvo resenje
 

DENNIS

Novi član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
20
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma kad ima krosnju mnogo manji problem. poluga cupa. kod mene su stric i rodjak isekli sve do zemlje zbog ogreva umesto da su traktorom prvo izvalili . a sad se ja moram patiti da vadim iz zemlje oko 700m duzine i 5m sirine.od 1h njiva mi dosla na 70 ari .tako se prodje kad drugi radi njivu
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
evo kako sam ja to vrsio na jednom imanju sto sam kupio porusenom u ratu. uglavnom sve vako vadim u cupam, jedino neke velike panjeve to se bagerom cupa..
ak slike neodgovaraju u ovoj temi neka ih moderator ukloni. ja sam sam dao primjer kak sam ja vakve situacije rijesavo. pozz

Bitna je razlika što ti imaš deblo i po principu poluge vagneš drvo, a kolega, ako se ne varam ima samo panjeve.....
 

DENNIS

Novi član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
20
da to jeste princip poluge. al vadio sam i same panjeve, s tim sto sam starim plugom odoro jednu stranu da moze zapet sajla i onda povuci, lanac za te poslove neb preporucio, osim ak nije neki testirani i kvalitetan, jer pucaju i lete u kabinu sam tak. imo sam slika od vadjenja panjeva i videa, al sam mobitel zaorao jesenas negdje tak da jbgg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja ih kod mene vecinu mogu plugom polako izoravati sa obe strane .neki se i izoru a za neke treba sajla ili rucno malo iseci jacu zilu. ali ovaj kolega ima 8 ha sume isecene koju hoce u oranicu. to je bas posao
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dok sam ziveo u krupnju planinski je kraj i ima vitlova more. cupali su svasta sa njima.kucni prijatelj je cak rusio zid od skole oko 70m duzine sa njim. sa mtz 82 i vito od tenka ruskog. ali ovde u ravnici vitlo niko nema. jaka sajla i cupa sve
 
B

bosniahos

Guest
Denis tvoja drva su što višnja-trešnja,iva,bazga ako san dobro vidil.To na sistem poluge još ide ali lijeska ,agacija,grab e tu je več druga priča.Nekako mi poznat taj obijekt,daj mi napiši gdi si to čupa.Vica vitlo od tanka zavisi koji model je vuče do 70 tona tako da tu nema hoču neču.Popustit če ili do vitla ili ono u što je vitlo upogonjeno.Poznat mi je slučaj gdi je u blatu ostal tank i došal drugi sa vitlom,ostal i on,tek ga drugi remontni sa dizalicom iščupal.Sila je velika a još kad lopatu ubode.U ljetu sam išal za one vručine vadit šljiva,ostavil sam 3 metra stabla i pokušam ma nejde,e reko nečeš bona uzmem lopatu odkopa štih uokolo i zalijem dobro vodom,ha ti komad samo da nije sam iskočil nakon toga,a do toga ni mrdac,palile se gume.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sad je ponajbolje vreme kad ima vlage dovoljno samo da nije blato. ali kad nemam traktor a sad idealno za pocupati i sa plugom cak. imam vremena ali ne i alata. uvek nesto fali. ali jeb... zivot bez problema nebi bio zanimljiv
 

Najnoviji postovi

Na vrh