• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uklanjanje panjeva

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas traze mnogo za cupanje panjeva. od 50 -120 eur po radnom satu u zavisnosti od masine koja radi. tako da dve njive mozes kupiti najmanje za obalu da ti sredi. totalno neprihvativo
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
A dali bi išlo sa podrivačem ili nešto takvo?

mozes probati ali cisto sumnjam. ko nije krcio panjeve nezna koje su to muke. treba jak podrivac i jaka masina onda ide posao. za te manjeg precnika po meni buldozer sa dobrim riperom je bog jer sam gledao kod nas kako iskrci panjeve i korenje. ali i posle krcenja zaostane veci broj zila koje plug posle pronadje pa opet muke. po meni bi najbolje prvo kasikom da iskopa i iskida pa onda podrivacem proci i zaostale zile pokidati i izvuci van .to je moje misljenje. i mene to muci jer sam prosle godine oko 100m obale ocistio skroz i uzorao ali mnogo vremena treba i snage . ja sam jos rucno sam vadio
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
GLIFOSAT !!!! Najesen namazati panj(1 dio gifosata 6 dijela vode) i od prolječa istrune. Najbrže je normalno mehaničko uklanjanje.

Daj mi rece pa kak to tak brzo istrune????
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to i mene zanima ,da li je kolega licno to radio. kod nas je posojao jaci glifosat za drvenaste biljke koji je dosta skuplji od obicnog skoro 10 puta. nije ni to problem kad bih znao da na taj nacin bi istrulio koren samo od panja u roku godinu dve onda starim plugom se lako izore. moram se raspitati kod zastitara jednog jer je covek radio na institutu da li zna sta o tome. logicki gledano on zaustavi vegetaciju i ubija drvo i ono truli ali tom brzinom mi je malo sumljivo ako to nije isprobano
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Pzdrav,

Na parceli od nekih 8 Ha potrebno ukloniti panjeve, predhodno bila šuma, debljine 20-ak cm prosjek.
E sad, koji je naj jeftiniji (naj bolji) način da se ta parcela dovede u fazu oranice, Unaprijed Hvala !
radim u firmi koja ima građ. strojeve i prije neki dan sam bio na terenu raditi ponudu za takav posao... slični uvjeti rada samo manja parcela, no zaključak je poražavajući...
naime, da bi se površina mogla normalno orati potrebno je prekopati cijelu površinu na dubinu od minimalno 70 cm... za što je potreban moćan stroj kao fiat hitachi ili liebherr 914... za odvoz ili deponiranje panjeva nema uvjeta tako da ih je potrebno zakopati... sve u svemu za sat vremena takav stroj može uraditi cca 100 kvadrata sa zaravnavanjem terena... njegova potrošnja za sat vremena je oko 20 litara nafte ili caa 200 kn... dakle za 1 ha samo za gorivo bi bilo potrebno 20 000 kn... pitanje je koliko ta zemlja doista vrijedi i dali se taj posao isplati...:icon_scratch:
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Takav stroj sam ja vidio nekoliko puta u zagrebu da se vozi po zg, neznam jel to neka privatna firma a ko zna možda ti zagrebački zrinjevac ima takv stroj. to ti je državna firma kaj ti uređuje parkove po zagrebu a znaju ti i radit iz usluge. al mislim da i to tak bude sve čini mi se da su ti te sve metode najkuplje.

Mislim da ti je najjeftinija solucija ako imaš nekog ko ima bager kombinirku da ga pitaš kolko bi to koštalo i da ti izvadi panjeve i da ih nekam odfuraš ako imaš svoju šumu ili kaj da tam strunu i to mi se čini da ti bude najpovoljnije...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da nije isekao do zemlje moglo bi sajlom. ovako mora otkopavati jacu zilu pa provlaciti sajlu. trebalo bi probati podrivacem i jacim traktorom polako . ako ide ide , ako neide zna sta ga ceka kombinirka ili slicno . verovatno bi podrivac dosta tu uspeo da uradi
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Zajeb, nisam vidio, a procitao dva puta. Svejedno bi ih pokusao otkopat malo, ne krece zilje bas odma, nije valjda bas po zemlji otpiljeno. pa kracom sajlom okruzit a duzom povuc. Prosle godine iscupao korijen od visnje 50ak god. stare iz sale. Bilo drva svo meso osusili od njih. Pilio s 029kom rezao ko tortu komade. Hocu reci nek proba par komada otkopati tek toliko da moze sajla obuhvatit i pitat nekog da proba iscupat. Ne kosta ga nista a ako uspije bit ce najeftinije.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Zajeb, nisam vidio, a procitao dva puta. Svejedno bi ih pokusao otkopat malo, ne krece zilje bas odma, nije valjda bas po zemlji otpiljeno. pa kracom sajlom okruzit a duzom povuc. Prosle godine iscupao korijen od visnje 50ak god. stare iz sale. Bilo drva svo meso osusili od njih. Pilio s 029kom rezao ko tortu komade. Hocu reci nek proba par komada otkopati tek toliko da moze sajla obuhvatit i pitat nekog da proba iscupat. Ne kosta ga nista a ako uspije bit ce najeftinije.
jesi probao bagren da cupas ili orah. e to ti je suma. prosle godine sam rucno krcio nemam ni traktora. i kad sam nasao rakovicu bagren od 15 cm skoro iskopan ni da mrdne. voce je nesto drugo mekse i krtije i povrsinske zile. ovo ide u dubinu pa ni mrdnuti .podrivac bi uspeo jer ga na polugu fakticki cupa ili riper
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Imati vodoprivreda iz Dugog sela gusjenicar kaj bi mogo 15cm mljeti u zemlji ali ta to kosta sigurno 15000kn ha
Mi smo unajmili polja koja su bila dugo pusta pa je bilo grmlja. jake grmove su mi izmalcirali i onda kad potjera mladece poprskaj sa totalcem al jaca kolicina 7l/ha i onda ce s vremenom panj odumrijeti i onda nekim podrivacem tako smo mi isli...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja cu poprskati panjeve glifosatom cak i jacom dozom ako treba i pola pola sa vodom.samo da malo osuse od snega da bolje upiju. za orahove panjeve sam se uverio da rabljeno ulje kad se polije po panju brze istruli sto bi ubrzalo postupak i kod ostalog drveca. najbitnije je da koren istruli a panj se lako i plugom digne. dzanarika me muci divlja ona se rasirila ko korov i opet buja. sad cu je glifosatom poprskati pa ako krenu izdanci dobice po tamburi ponovo. ipak je to najeftinije resenje . problem je i ono kad je isitne i ostanu izmrvljeni po zemljistu. dugo godina je tu lose zemljiste [kiselo] .po meni je bolje pocupati pa u jedno cose sve to deponovati da istruli. ja ih secem za lozenje pa nemam tih problema jedino motorka jauce
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
ja cu poprskati panjeve glifosatom cak i jacom dozom ako treba i pola pola sa vodom.samo da malo osuse od snega da bolje upiju. za orahove panjeve sam se uverio da rabljeno ulje kad se polije po panju brze istruli sto bi ubrzalo postupak i kod ostalog drveca. najbitnije je da koren istruli a panj se lako i plugom digne. dzanarika me muci divlja ona se rasirila ko korov i opet buja. sad cu je glifosatom poprskati pa ako krenu izdanci dobice po tamburi ponovo. ipak je to najeftinije resenje . problem je i ono kad je isitne i ostanu izmrvljeni po zemljistu. dugo godina je tu lose zemljiste [kiselo] .po meni je bolje pocupati pa u jedno cose sve to deponovati da istruli. ja ih secem za lozenje pa nemam tih problema jedino motorka jauce

Najbolje i najjeftinje rješenje!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ajmo na početak: kakva je to šuma bila, koliki je prečnik panjeva, ravno, suho, močvarno...?
Koja se namjena planira poslije?

Pošto je velika površina, mislim da je najbolje da se preore sa buldožerom s riperom, koji izvadi veće komade.

Količina panjeva je tolika, da je i to stavka. Ja bi to na kraj, koju godinu da se suši (i 'pere' kišom). Poslije se to može prodat za mletje. Kod nas plate par € po kubiku napravljenog.

Kad se sklone veći komadi žila, jedan prolaz teškim malčerom i poslije par godina pliće orat sa plugom s hidrauličkom zaštitom.

Kod nas to u 'paketu' radi ta firma. Pitaj jih, da dođu pogledat, koliko bi tražili, da imaš orientaciju.

Trošak mi računamo da je skoro usporediv kolika je bila vrednost drva s te parcele, ako radiš travnjak i ne obradiš u dubinu zbog oranja.

Ja bi osobno zbog velikih troškova više razmislio o opciji da se površina koristi par godina ko intenzivni pašnjak sa kozama, da ponovo ne izraste iz panjeva, pažljivo se malčira što se može i polako dio po dio (koliko ima novca) sa teškim malčerom se izmelje dijelove panje, koji vire iz zemlje.
 
Na vrh