• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulazak u sustav PDV-a

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mi smo radili procjenu mehanizacije koja se amortizirala a još uvijek je u upotrebi.Npr ako na traktor uložiš dosta novca (generalni remont)logično je da mu raste vrijednost.Procjena ko procjena nije ništa posebno,dovoljno je znati tržne cijene mehanizacije a košta toliko samo njegov pečat(ovlašteni sudski vještak)
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Kada unosiš svoju imovinu u OPG, dođe ti sudski vještak, napravi elaborat i u njemu će ti pisati po stavkama koliko šta vrijedi. To nosiš knjigovođi, on to upisuje u trajnu imovinu i to se amortizira. Dakle, to je dobro, i preporučljivo je da vrijednost bude što veća (dakle, ne skirvati ništa, nego možda malo pokušati i napuhati).

Ta dugotrajna imovina se amortizira, dakle ide u trošak, ali na to naravno ne možeš dobiti povrat PDVa, ali smanji ti dobit.

Kada kupiš stroj (traktor), dobiješ povrat PDVa, i traktor ti se isto amortizira (5,7,10 godina).

Recimo da nakon par godina želiš izaći iz OPGa........na ono što si unio u OPG, a nisu pokretnine ne moraš platiti porez (dakle štala, štagalj, kuruzana, zemljište).....ali moraš na pokretnine, dakle na stari traktor (koji si unio u OPG), novi traktor koji si u međuvremenu kupio (PDV od knjigovodstvene vrijednosti u tom trenutku).

Dakle, elaborat sudskog vještaka se treba napraviti, naravno i platiti.....ali dugotrajna imovina koja se unese bude smanjivala dobit još puno godina, tako da to je dobra stvar.

Kada se izlazi iz sustava PDVa (OPGa) treba platiti porez na knjigovodstvenu vrijednost opreme/strojeva koji su kupljeni u međuvremenu i na koje smo dobili povrat poreza, i na knjigovodstvenu vrijednost pokretnina koje smo unijeli u OPG.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-ja kada sam ulazio sam napisao na A4 papir dugotrajnu imovinu i procjenio vrijednost knjigovođa to uzeo i svake god ide amortizacija 5-25 % koliko ti treba tj koliko imaš dobiti ( slažem se imovinu treba po mogućnosti napuhati što ja nisam jer nisam 2005 imao ovakih savjeta )
-nije mi jasno u sl. izlaska kažeš na pokretnine plaćaš PDV dali samo na preostalu vrijednost ( npr. godišnja stopa am. 20% za 5 g amortizirao stroj koji je sada hrpa željeza ? ) ili na vrjednost koju si uneo u trajnu imovinu

-Kada se izlazi iz sustava PDVa (OPGa) treba platiti porez na knjigovodstvenu vrijednost opreme/strojeva koji su kupljeni u međuvremenu i na koje smo dobili povrat poreza, i na knjigovodstvenu vrijednost pokretnina koje smo unijeli u OPG.
-nije mi to jasno ako nakon 10 g izlaziš iz PDV iz nekog razloga i tempirao si da ti te 10 g. bude odbita sva amortizacija
kolika je onda knjigovodstvena vrjednost iste
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
I ja sam ušao 2005, i nisam to znao.....hehe.....u međuvremenu neke stvari sam uspio poboljšati, a naravno da bi sada bio pametniji........

Da, ako si fino iskombiniraš (i ništa ne kupiš zadnje 2-3 godine) može biti da ne moraš platiti poreze za strojeve koji ti ostaju, jer su izamortizirani.

Da, dakle, kada ih izamortiziraš, znači traktor imaš na 5 godina, i nakon toga izađeš iz sustava PDVa ne moraš platiti porez, što je super........samo.....ako ne izađeš iz sustava PDVa, a otpatio si strojeve moglo bi ti se dogoditi da imaš veliku dobit, a na dobit plaćaš 35% državi (mirovinski+zdravstveni doprinosi) i ovisno o još nekim stvarima možda i PDV.....tako da ne treba baš sve odma izamortizirati.......
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Pozdrav, kratko pitanje.
Mogu li ja prodavati voće ili poluproizvod ako imam OPG ali nisam u sustavu PDV-a. Nemam nikakve poticaje.
Misli mogu na crno, al me zanima kaj ja mogu napravit sa svojim proizvodom ako nisam u sustavu PDV-a.
Jel mogu na tržnici ili doma prodavat....?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
zašto ne bi mogao, ne moraš biti u sustavu i ne izdaješ račun R1, ako imaš onaj zeleni kartončić on ti potvrđuje da je to tvoja roba tj. da imaš proizvodnju kod kuće, na tržnici možeš ako neko traži pišeš mu račun na obični blok
možeš voće prodavati i u veletrgovine samo oni isplaćuju na žiro račun
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne nužno na žiro. Ako nisi u sustavu pdv-a, mogu ti isplatiti i na tekuči. Večina čak tak i radi. Ne vidim zašto bi nekomu trebao žiro ako nije u pdv-u.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Pitao u uredu za poljoprivredu i samo su slegnuli ramenima...

OPG, nosioc je ujedno i jedini član, nezaposlen, treba li plačati mirovinsko za sebe?

I kakva je situacija sa zdravstvenim osiguranjem?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
znači cca 25 000 kn godišnje, a nije u sustavu PDV-a..... znači radi se za davanja
 
M

MOCO

Guest
Ako radi na svom OPGu nije nezaposlen.
Ako mu prihod ne prelazi 85t kn nemora u sustav PDVa, ali mora prijaviti dohodak od poljoprivrede i plaćati doprinose.
Ako neće povečavati prihode,preporučujem mu PAUŠALNO OPOREZIVANJE što je za poljoprivrednike moguće a doprinosi su znatno niži i knjigovođa mu nije neophodan jer nema godišnje porezne prijave i vodi jako jednostavno knjigovodstvo. Treba otići u nadležnu poreznu ispostavu i naći nekoga da mu objasni
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa ako nisi u pdv-u onda ti doprinosi nisu toliko visoki, nisu čak toliki nikad jesi. Za nositelja gospodarstva su doprinosi 18 tkn godišnje.
Obično poljoprivredno osiguranje je nekih 7 tkn godišnje, možda malo manje
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Za nositelja gospodarstva su doprinosi 18 tkn godišnje.

To je OK, jedino je malo gadno kada prvi puta uđeš u to od nule i kada ti je svaka kuna previše. Pa uza sve troškove oko početka i još doprinosi a prihoda nikih prvih par mjeseci.
 
M

MOCO

Guest
ako svi koji primaju više od 24 t kn poticaja moraju u pdv,onda ja za ove koji su tu negdje ne vidim puno koristi
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Koliko je meni poznato ne mora se uci u PDV vec samo u sustav poreza na dohodak
 
M

MOCO

Guest
Koliko je meni poznato ne mora se uci u PDV vec samo u sustav poreza na dohodak
Pa to i je ono što ljude odbija, kad si u sustavu poreza na dohodak plačaš MO I i II stup, ZO +ozljede na radu, predujam PDa- pa kad to sve već moraš onda moraš biti glup pa ne ući i u pdv.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Prošli tjedan sam otvorio OPG koji nije u sustavu PDV-a. Pošto je bilo još par dana za predaju zahtjeva za poticaje, predao sam zahtjev za sve što sam ovu godinu sijao, kaže čovjek da nema veze što nisam imao OPG tada. Također, iako sam predao zahtjev za poticaje, nemoram plačati mirovinsko i zdravstveno, jedino ako želim dobrovoljno. Imam pravo na plavi dizel ako dobijem poticaj ( poticaj je manji od 24 000 kn) . I na kraju na moje pitanje da što na kraju plačam, odgovor je bio samo PDV na kupljenu robu ( to je već uključeno u samoj cijeni) i PDV na prodanu robu preko računa. Dal moram pisat račune, odgovor je NE.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pa to i je ono što ljude odbija, kad si u sustavu poreza na dohodak plačaš MO I i II stup, ZO +ozljede na radu, predujam PDa- pa kad to sve već moraš onda moraš biti glup pa ne ući i u pdv.

nego, meni nije jasno kako se dosad imalo mirovinsko osiguranje? Po duhu svetom? Mislim sto hocu reci, koliko god imali primjedbi na zakonodavstvo i praksu ove drzave, ali niko nikoga ne tjera da uzima poticaje. I poticaji nebi trebali biti socijalna pomoc, a to sto je nas dragi koalicijski partner vodece stranke na vlasti to tako proveo u praksi nije problem onih sto posteno rade svoj posao u poljoprivredi. A posteno raditi posao ne znaci samo postivati agrotehniku vec i druge stvari vezane za POSAO. A poljoprivrada JEST posao, koliko god neki demagoski trubili da je to, sto ja znam, nacin zivota.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Ako radi na svom OPGu nije nezaposlen.
Ako mu prihod ne prelazi 85t kn nemora u sustav PDVa, ali mora prijaviti dohodak od poljoprivrede i plaćati doprinose.
Ako neće povečavati prihode,preporučujem mu PAUŠALNO OPOREZIVANJE što je za poljoprivrednike moguće a doprinosi su znatno niži i knjigovođa mu nije neophodan jer nema godišnje porezne prijave i vodi jako jednostavno knjigovodstvo. Treba otići u nadležnu poreznu ispostavu i naći nekoga da mu objasni

Molim Vas,ja nisam upoznat mnogo s ovom tematikom.Zaposlen sam i imam OPG,prihod mi ne prelazi 85t Kn nisam u sustavuPDV-i sad-ali morao bi prijaviti dohodak od poljoprivrede.To mi sad nije jasno-kome i kad i koliko bi morao prijaviti.Pitam zato da poslije nebi bilo nismo znali .Pozdrav i unaprijed hvala za odgovor
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
poreznoj upravi. Porezna prijava koju rade stotine tisuce ljudi koji imaju prihod od nesamostalnog rada (dakle, rade kod drugoga, dali u obrtu ili firmi; d.o.o. d.d.). Ako ti je OPG dodatni prihod to unosis u rubriku "prihodi od samostalnog rada" i tu unosis sve primitke i troskove poljoprivrede. Ukratko ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh