• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulazak u sustav PDV-a

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I opg mi je dopunska djelatnodt,radim u firmi...kakav to ima utjecaj na doprinose za zdravstveno i mirovinsko ?
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
I opg mi je dopunska djelatnodt,radim u firmi...kakav to ima utjecaj na doprinose za zdravstveno i mirovinsko ?

Nikakve, firma ti plaća, ti si slobodan.

U slučaju da ostaneš bez posla nemaš pravo na naknadu od zavoda.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Danas sam dobio informaciju da je za opg i dalje granica prihodi 85000 ,preko toga obavezan ulazak u sustav pdv-a,tko tu koga j...?
Ma koji PDV...do 149 500,00kn prihoda možeš biti u paušalu...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,najsviježija informacija - bar meni - svi koji imaju namjeru ulaziti u sustav PDV - a zbog EU fondova-nemoraju više.Početkom proljeća ide EFARD (ak sam koje slovo krivo napisala,nema veze), za koji nije potrebno biti u sustavu,i koji ima sasvim drugačije kriterije od IPARDA. Čitav niz promjena,iznanađujuče povoljnih.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,543
Pa ove naše mudre glave od nesposobnih (takozvanih)političara-uhljeba su nam zakomplicirali svu tu papirologiju da bi izgledalo da trebamo mi njih ida su oni svete krave. Več sam u jedno m postu napisao što bi trebalo napraviti sa našom vrlom UČINKOVITOM administracijom:icon_axe::icon_axe::icon_axe:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Dali se prag prihoda za ulazak u sustav pdv-a dignuo sa 85000 na 230000?Govorimo o OPG-u.

Brate mili gospođa ti je već odgovorila nekoliko puta,a po postovima vidiš da zna znanje:

Koliko sam shvatila do sad nisi ni u kojem poreznom sistemu. Ove godine prelaziš iznos od 8o.5oo,oo kn. Znači za ovu godinu ništa - nema prijave jer nisi porezni obveznik bez obzira koliko bude prometa. U prosincu treba otići u poreznu upravu i registrirati se kao porezni obveznik. E sad imaš nešto na izbor, a nešto pod moraš.
Ovisi o iznosu prometa. Moraš iskalkulirati što je najpovoljnije. OPG porezni obveznik - dohodaš, do 149.000.00 kn prometa može biti paušalist, ne vodi knjige samo mora evidentirati promet i na kraju godine predati neki novouvedeni obrazac jer su i paušalisti sad porezni obveznici po stupnjevima. Ima negdje tabela, stavim kad nađem. Porez na dohodak na osnovu knjiga plaća se ili po izboru ili zato što je promet veći od 149.000,00 kn. Oni koji prelaze 230.000,00 kn prometa moraju u pdv, ali opet imaju izbor - plaćanje poreza na dohodak ili na dobit. Najvažnije je da onaj koji mora u porezni sistem, to mora napraviti od 01.01. slijedeće godine (prijava tj. zahtjev u PU u prosincu tekuće godine).
Dakle prva godina sa većim prometom je takva kakva je - van sistema poreza. Slijedeća mora biti u sistemu osim na vlastitu odgovornost.

Obavezni ulazak u PDV je za sve poduzetnike i za OPG 230.000,00 kn od 01.01.2013. godine. Postoji mogućnost dobrovoljnog ulaska u sistem PDV-a ( za one koji planiraju puno ulagati prvih godina) ali onda moraju ostati u sistemu 5 godina. Ulazak pod moraš je kad ostvariš promet od 230.000,00 kuna u jednoj godini. Tada daješ zahtjev u prosincu poreznoj upravi i od 01.01. slijedeće godine si u sistemu PDV-a. Ako slijedeće godine padneš ispod 230.000,00 kn možeš dati zahtjev i izaći.
OPG koji ne ostvari promet veći od 80.500,00 kn u jednoj godini može biti van bilo kojeg poreznog sistema. Ne mora se prijaviti u poreznu upravu i plaćati porez na dohodak. Dovoljno je biti upisan u upisnik OPG-a i još neki upisnik ovisno o djelatnosti npr. ako proizvodiš povrće za tržište upisnik trgovaca voćem i povrćem.
Nositelj OPG-a ili član zaposlen u poduzeću, obrtu, mirovini (samo ne invalidskoj) nema nikakvih obaveza jer mu se doprinosi plaćaju u poduzeću.
Konkretno pitanje kakav OPG želiš otvoriti, tj. koji je cilj pa ću ti konkretno odgovoriti.

IVAŽNA NAPOMENA: Od 1. siječnja 2013. godine dohodak od poljoprivrede i
šumarstva utvrđuje se kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz propisanih poslovnih knjiga :
a) iako je vrijednost ukupnih oporezivih isporuka dobara i obavljenih usluga u
prethodnoj kalendarskoj godini bila veća od 230.000,00 kn (obveznici PDV-a),
b) iako je u prethodnoj kalendarskoj godini ukupni godišnji primitak od obavljanja
djelatnosti poljoprivrede i šumarstva veći od 80.500,00 kn, odnosno 35%
iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a,
c) iako se ostvaruju poticaji na način i pod uvjetima što su propisani Zakonom
o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju,
d) iako se osoba koja obavlja djelatnost poljoprivrede i šumarstva dragovoljno upiše u registar poreznih obveznika

Ovo je skinuto sa stranice porezne uprave, slažem se solidno objašnjeno, dakle pod b) promet veći od 80.500,00 kuna vodiš knjige ili paušal. Do tog iznosa nisi porezni obveznik i točka, osim po svojoj volji - točka d.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I opg mi je dopunska djelatnodt,radim u firmi...kakav to ima utjecaj na doprinose za zdravstveno i mirovinsko ?

Utjecaj? Pa plaćat ćeš i za OPG osim ako nisi ispod 80 500kn.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ovo je skinuto sa stranice porezne uprave, slažem se solidno objašnjeno, dakle pod b) promet veći od 80.500,00 kuna vodiš knjige ili paušal. Do tog iznosa nisi porezni obveznik i točka, osim po svojoj volji - točka d.
Mene zanima samo jedna stvar.

Ako si u sustavu pdv-a u koji si ušao dobrovoljno, možeš li van iz svih oblika poreznih obveza ako je promet u prošloj godini bio manji od 80.500,00 kuna??
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Mislim da ne možeš,možeš zatvoriti stari i otvoriti novi OPG,ali opet postaješ porezni obveznik,jedino kaj ne ulaziš u PDV...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mene zanima samo jedna stvar.

Ako si u sustavu pdv-a u koji si ušao dobrovoljno, možeš li van iz svih oblika poreznih obveza ako je promet u prošloj godini bio manji od 80.500,00 kuna??


Mislim da iz PDV-a ne možeš van 5 godina, zato svugdje napominju da se dobro razmisli o ulasku u PDV.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
"
Koliko sam shvatila do sad nisi ni u kojem poreznom sistemu. Ove godine prelaziš iznos od 8o.5oo,oo kn. Znači za ovu godinu ništa - nema prijave jer nisi porezni obveznik bez obzira koliko bude prometa. U prosincu treba otići u poreznu upravu i registrirati se kao porezni obveznik. E sad imaš nešto na izbor, a nešto pod moraš.
Ovisi o iznosu prometa. Moraš iskalkulirati što je najpovoljnije. OPG porezni obveznik - dohodaš, do 149.000.00 kn prometa može biti paušalist, ne vodi knjige samo mora evidentirati promet i na kraju godine predati neki novouvedeni obrazac jer su i paušalisti sad porezni obveznici po stupnjevima. Ima negdje tabela, stavim kad nađem. Porez na dohodak na osnovu knjiga plaća se ili po izboru ili zato što je promet veći od 149.000,00 kn. Oni koji prelaze 230.000,00 kn prometa moraju u pdv, ali opet imaju izbor - plaćanje poreza na dohodak ili na dobit. Najvažnije je da onaj koji mora u porezni sistem, to mora napraviti od 01.01. slijedeće godine (prijava tj. zahtjev u PU u prosincu tekuće godine).
Dakle prva godina sa većim prometom je takva kakva je - van sistema poreza. Slijedeća mora biti u sistemu osim na vlastitu odgovornost. "

Logika baš i nije neka...znaći ti ostvariš npr. 300 000 kuna prometa i nikome ništa za tu godinu,ne platiš poreza ni lipe jer se nisi prijavio u sistem poreza?Pa svejedno se porezna prijava na temelju samostalnog rada mora obaviti.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Što je povoljnije na kraju paušalist ili poreznik na temelju prometa jer još ove ni iduće možda neću biti iznad 149000 kn.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I konkretno u prošloj godini sam ostvario prvi put prometa više od 80500 kn ,u srijedu se prijavljujem u sistam poreza na dohodak zbog toga a po ovom tekstu gore na taj iznos se ne plaća porez jer nisam bio prijavljen u sustav što mi i knjigovođa koja radi sa opg-ima kaže da nije točno,porezna prijava na samostalan rad se mora predati.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma ja sam porezni obveznik odavna, mene interesira zbog nekog drugog može li van jer ne može više pratiti državna davanja. Ja sam i danas poreznoj "pustio" 30 tisuća kuna
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
kolega onda se i nekaj radi ak se toliko plača državi...ja sam isto dosta dugo vec u pdv-ju i ja sam zadovoljan nebi izašel van...jebiga nekad ja njima platim nekad oni meni ia tak se gura...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Osnovni model je 5 godina. Ispod toga teško može izaći. Može kao bolest nositelja, vjerovatno preseljenje, prestanak bavljenja poljoprivredom i tako nešto. No čeka ga uplata pdv na sve što se nije amortiziralo a povukao je povrat. Drama kako god. No vjerovatno ga stišću i mjesečne obaveze...
 

m1987

Novi član
Tu od
14 Sij 2014
Poruka
3
Pozdrav. Imam jedan problem pa bih molio za pomoć. Vlasnik sam opg-a i paušalni obveznik poreza na dohodak. Moram ispuniti neki po-sd obrazac. Ono što me muči je to da li se poticaji računaju kao primitci, ili se pod primitke računa samo ono što sam zaradio prodajom poljoprivrednih proizvoda? Unaprijed hvala na odgovoru:)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I poticaji se računaju u primitke....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

m1987

Novi član
Tu od
14 Sij 2014
Poruka
3
Ok. Znači onda su i poticaji oporezivi tj. zbrajaju se sa zaradom pa se onda izračunava porez na dohodak? Mislio sam da su poticaji neoporezivi, da se samo zarada od prodane robe oporezuje. Što ako je zbroj poticaja i zarade od prodane robe veći od 230 000 kn?
 

Najnoviji postovi

Na vrh