• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,624
Jedan slučaj je bil na osobnom automobilu, a drugi na traktorskom motoru.
U motorima je bila kombinacija kojekakvih ulja pošto su trošili ulje da ga nije trebalo ni mjenjati. Dovoljno je bilo nadolijati svako malo.
Kakvo kamionsko je nadotočeno stvarno neznam, ali kod otvaranja oba motora ono kaj se nalazilo u karteru je lišilo na sir samo crne boje. Dalo se rezati nožem i moglo se na kriške posluživati.
nažalost slika nemam.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Jesi siguran da nije bubnut "čarobni aditiv" za smanjenje potrošnje ulja?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,624
Sto posto.
Nisu imali da kupe ulje, a kamoli aditiv.
Zato su i uzimali kamionsko.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Znači ulje nije imalo tendencije tečenju, kao kad se u tubi zasuši silikon? Motor "zaribao" pa je otvaran?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,624
Koje tečenje, na fercu sam odšarafil čep na karteru, ni kapi nije izašlo.
Kad sam ga skinul dole (karter je bil naopak) ni komadič te mase nije opal van.
Ne pitaj me kak sam to opral i kak sam izgledal poslije toga pranja.

Na osobnom je zamjenjeno drugim motorom ali je svejedno skinut karter, isti slučaj samo se nije više sastavljal.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,781
ja sm vozil svoj auto oko 30000 tkm na aditiv i kad sam radil generalku nije bilo ničeg sličnog "crnom siru", (malo bum skrenul s teme sa aditivom se smanjila potrošnja ulja prvih 5000tisuća a dalje je nastavil jesti ga po starom litra na 400-500km zavisno o vožnji)

Crne naslage (slično katranu al mekše) sam nalazil u svakom motoru od rabe al ovdje nije bil slučaj da se mješalo ulje (jer je dolazilo samo od jednog dobavljača)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Koje tečenje, na fercu sam odšarafil čep na karteru, ni kapi nije izašlo.
Kad sam ga skinul dole (karter je bil naopak) ni komadič te mase nije opal van.
Ne pitaj me kak sam to opral i kak sam izgledal poslije toga pranja.

Na osobnom je zamjenjeno drugim motorom ali je svejedno skinut karter, isti slučaj samo se nije više sastavljal.

Onda smo na kemiji.

Nešto je utjecalo na modifikatore viskoznosti motornog ulja. Pretpostavljam da je došlo do povećanja molekularne mase modifikatora ugljične strukture (najčešća) što je rezultiralo prestankom tečenja ulja. Vrlo zanimljiva pojava, kad budem u prilici istražiti ću detaljnije. Sumnjivo mi je to što sam u nekoliko eksperimenata probavao miješati ulja pa nisam došao do te situacije. Baš me zanima dali je kumovala temperatura ili bi se isto dogodilo da smiksamo ta dva ulja u boci pri sobnoj temperaturi, te koliko vremenski brzo se to odvija.

Pitanje je li uopće dolijano kamionsko (hd) motorno ulje, možda je neka druga vrsta ulja (hipoidno, menjačko, ili lokomol recimo), no svejedno, rekacija je ta koja sam rekao.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
ja sm vozil svoj auto oko 30000 tkm na aditiv i kad sam radil generalku nije bilo ničeg sličnog "crnom siru", (malo bum skrenul s teme sa aditivom se smanjila potrošnja ulja prvih 5000tisuća a dalje je nastavil jesti ga po starom litra na 400-500km zavisno o vožnji)

Crne naslage (slično katranu al mekše) sam nalazil u svakom motoru od rabe al ovdje nije bil slučaj da se mješalo ulje (jer je dolazilo samo od jednog dobavljača)

To nije nepoznanica, takozvani "sludge" pojam (vidi google slike), ovdje je karakteristika to što nije došlo do asfaltnih frakcija na temperaturno najopterećenijim dijelovima motora , nego je čitavo ulje u karteru "zamrzlo"

@ muhanicar

pogledaj, "sludge" na google, prepoznaješ li što?
 
Posljednje uređivanje:

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,781
pisali smo u isto vrijeme pa nisam videl da je skroz zamrzlo iako ga je i ovdje jako malo izlazilo van....
zaboravil sam napisti da sam osim aditiva u auto sipal sve kaj mi je stiglo" pod ruku "od ulja, osim hipenola i hidrola
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Najbolji aditiv i najjeftiniji kad motor pocne ulje trosit fina piljevina zatvara samo tak i mir Bozji:D:
Decki krenuli ste tu s pisanjem i kojekakvim istrazivanjima i analizama koje prvo i osnovno pitanje jesu li tocne buduci kakvo je stanje u svijetu mulja se sa svim da nebi na tome lijepo je znat sve te podatke al po meni Ina i kvalitetom i cijenom je najbolja za nas!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo nekih podataka o skidanju ulja sa stjenki cilindra.

7.4.1. Funkcija prstenova klipa Zadaci prstenova (karika) klipa su slijedeći: brtvljenje plinova od kompresionog prostora cilindra prema karteru; -- odvođenje topline s ,khpa na cilindar; brtvljenje ulja za podmazivanje na prolazu od kartera prema vrhu cilindra. Da bi se isrpunili ti zadaci, kHpni prstenovi naliježu ~po obodu na stijenke cilindra, a s drugom su stranom u utoru klipa (slika 74). Radijalna nalijeganje ostvaruje se elastičnom silom prstena Fe, koji u slobodnom stanju ima veći promjer, a pomognuto je pritiskom plinova •P· Bočno nalijeganje ovisi o pritisku plinova p, silama inercije prstena, te trenju između prstena i cilindra. Te sile promjenljive su :po smjeru i veličini, pa prsten stalno treperi za vrijeme rada-između donje i gornje strane utora. Prema osnovnom zadatku klipni prstenovi se dijele na: kompresijske, ,kojima je glavni zadatak brtvljenje plinova, pa su smješteni na gornjem dijelu ,klipa, i na uljne (strugači), kojima je zadatak Sipriječiti pretjerani protok ulja za podmazivanje iz kućišta motora u kompresijski prostor; oni su smješteni na donjem dijelu plašta klipa
 
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
89
Moze mala pomoc? Imam case ih 90 god 70 ks... Stavio mu super turbo ulje i trosio ga nenormalno, i luđački pušio na odušak... Sad mu stavim 5-icu i ko beba je ni ne troši ni ne puši... Kupio sam nedavno taj traktor... Hvala unaprijed
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi ga opteretil i dobro zgrijal sa super 5?
Kolko si sati napravil sa turbom?
 
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
89
Da napravio sam 10 sati, bio na vitlu dva dana cijela
A turbo sam imal nekih 90 sati onda mi dopizdilo vise reko idem ovo probat ak ne onda širom ide
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da se nisu sad karike dosle k sebi pa je prestal puhati al nebu tak dugo opet bu pocel puhat kad mu bu tesko jer case je cudam i iznenadi te kad se najmamje nadas
:icon_e_biggrin:
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma znam krivo sam napisal citam ti ime i pisem a mislim n:redface:ia case.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Moze mala pomoc? Imam case ih 90 god 70 ks... Stavio mu super turbo ulje i trosio ga nenormalno, i luđački pušio na odušak... Sad mu stavim 5-icu i ko beba je ni ne troši ni ne puši... Kupio sam nedavno taj traktor... Hvala unaprijed

Da krenemo redom.

Dali si oba ulja kupio kod istog dobavljača?
Nakon koliko radnih sati su počeli navedeni problemi sa S Turbo uljem (odmah po obavljenom servisu ili kroz naredno vrijeme)?
Dali je S Turbo prvo ulje koje si ti utočio u motor, prijašnje je bivši vlasnik stroja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh