• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Kolko uopče i je razlika između Super 5 i turbo, 10-tak kn.
Po mojem mišljenju je 150 RS dovoljno vreme za izmjenu
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@oficir nemora radi turbine ga na 150rs mijenjat moze ga duze ostavljat u motoru a turbine se kvare radi neceg drugog a o tome necemo tu!!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Ina super turbo se je valjda za turbo motore zato se tako i zove,trebao bi biti nešto gušći od super 3 ili 5,jer se turbo motori više griju.
A mjenjat čmo ga tako na 100-150rs ovisno kako čmo imat vremena ga promjenit,jer baš ni na jednome traktoru neuspijem promjenit na ravno 100rs.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,220
Čemu mijenjati ulje na 100h?
Imamo nekoliko generatora s Perkins 4.4L turbo motorom i Deutz 2012 motorom, koji se vrte min. 2 mjeseca bez gašenja. Za jednog sam siguran da ima bar 2500h bez promjene ulja (Perkins). Neznam točno marku ulja koje je unutra, no znam da je klase INA Super Turbo.
Ulja ne fali niti je crno, tak da mi je zamjena na do 200h besmislena.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Čemu mijenjati ulje na 100h?
Imamo nekoliko generatora s Perkins 4.4L turbo motorom i Deutz 2012 motorom, koji se vrte min. 2 mjeseca bez gašenja. Za jednog sam siguran da ima bar 2500h bez promjene ulja (Perkins). Neznam točno marku ulja koje je unutra, no znam da je klase INA Super Turbo.
Ulja ne fali niti je crno, tak da mi je zamjena na do 200h besmislena.

Al ga nije samo 7l u karteru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,220
Ne, nije samo 7 litri. Možda 10...12 :D:
Nema ga baš previše.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Za jednog sam siguran da ima bar 2500h bez promjene ulja (Perkins). Neznam točno marku ulja koje je unutra, no znam da je klase INA Super Turbo.
Ulja ne fali niti je crno, tak da mi je zamjena na do 200h besmislena.
:(doh)::(doh)::(doh)::(doh):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Danas kamioni imaju intervale od 100 -150 000 .
Kod to podjeliš s prosječnom brzinom dobiješ gadne brojike radnih sati .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Prihvačam, ali drugačija su to opterečenja, a i drugačije izvedbe motora, a i samo ulje je drugačije ......................
Ovdje je ipak riječ o poljoprivrednim vozilima, a vi ste počeli mješati automobile, kamione .......još malo budu i tenkovi u igri koji ulja ni netrebaju.

Ti Puknuti znaš moju priču o onoj makini od Yugeca koju sam htel uništiti, kaj je ta prešla i nije mi uspelo.
Žal mi je kaj vam taj dio svojim majmunarija nemogu prikazati :mur:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad bi u vladimircu toliko bilo dugo ulje samo bitumen bi izasao zajedno sa svim pratecim delovima iz motora. da ima sintetickih ulja koja mogu da izdrze poprilicno ima ali rec je i o drugacijim motorima i gorivu koje trose.svaka fabrika je deklarisala za svoj proizvod period zamene i koje ulje ide.prema tome svak nek menja kad hoce a ja kako je preporuceno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,220
:(doh)::(doh)::(doh)::(doh):
Mislim da si dotičnoga imal priliku videti iznutra, i da znaš o kojemu se radi. Od onda je dvaput stal, nakon popapanih 2x1000 litri goriva (pa mu sfalilo za rad).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Jedina dobra i poštena stvar je analiza .
To ne mogu raditi obični poljoprivredni subjekti .
Zato si svak stvori priču kakva mu odgovara .
Jedini pravi i pošteni test je pustiti jedan agraegat da vrti 2500rh a drugi 1000 rh doizmjene ..
Pa rastaviti motor , mjeriti itd.

Bila na internetu jedna stranica gdje su otvorili motor katerpilara nakon 10000 sati .
Nevjerojatno koliko je malo pohaban motor , procjenili da ga malo pohonaju i zatvore .

Vozači koji voze te poljoprivredne mašine nemaju poima o vožnji .
Nije svak šofer koji vozi traktor .
Motoru treba dati da se vrti , vidiš da bi svako malo netko tjerao balirku na 800 okretaja motora a mašina 45 konja .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Koja analiza, o čemu ti pričaš?
Pa bar ti znaš kak (naprimer Munja) analizira pojedine djelove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,220
Istina, agregati rade s konstantnih 1500rpm i bez svakodnevnog paljenja. No, motor je identičan onm na traktoru ili kombinirki. Generator je 60kVA, dakle 80ks, a motor radi na manje okretaja od traktorskog.
Star je oko 2 godine i ima 8500rh.
Nebi rekel da je u igri specijalno ulje, jer je dolijevano Super 5.
Gorivo je standardni eurodizel. Naravno, nije mijenjan niti filter goriva za sve to vrijeme.

Ovo navodim kao ekstremni način korištenja i zaključujem da nema razloga ulje mijenjati na mamje od 200h ili na autu prije 15000km
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Bitno je ono malo gašenja motor najviše strada dok ne dobije radnu temperaturu .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Jedini pravi i pošteni test je pustiti jedan agraegat da vrti 2500rh a drugi 1000 rh doizmjene ..
Pa rastaviti motor , mjeriti itd.

Bila na internetu jedna stranica gdje su otvorili motor katerpilara nakon 10000 sati .
Nevjerojatno koliko je malo pohaban motor , procjenili da ga malo pohonaju i zatvore .

o analizi ulja
Očito te nisam shvatil
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
UF tko bu to sve polovil ..
Munja nije struka , on je dobar stari majstor .

Znači velike firme , kak je ZET naprimjer su si mogle priuštiti analizu ulja , Naravno to je radila INA .
Ona je pak iskoristila situaciju i mogla korigirati recepturu kako je njima pasalo .Jer največi problem rasprave od prije par dana po meni je da li je u kantici super 5 ulja ono isto ulje od prije 20 ili 30 godina .

crtica o katerpilaru je osvrt kako radni sati ne pohabaju motor nego neodgovarajuči način vožnje .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Upavo to mene zanima.
Dali je u toj kantici isto ulje od prije 20 i više godina ili bolje od toga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh