• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
oilspec1.gif
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Meni su rekli još je tito bil jako živ da je Enler odredil svoje stupnjeve za ulja oznaka je SAE i od toga sam nekaj trebal znati ali sam zaboravil naravno govorim o mineralnim uljima .
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785

Puknuti, na dobrom si tragu. Podržavam takav način pristupanja problemu. No ipak, tvoj graf mi nije najbolji primjer. Ako se ne ljutiš, ja bi postavio jedan, realniji. Iako postoji mnogo izvedbenica i različito se prezentiraju.

multistrada_1200_recommended_engine_oil.jpg


Jel SAE znači Enlerovi stupnjevi ????

SAE, međunarodna udruga automobilskih inženjera (engl. Society Automotive Engineers)

ustanova koja je klasificirala, u ovom slučaju motorna ulja prema gradacijskoj viskoznosti. Prouči klasifikaciju SAE J 300
http://www.tribology-abc.com/abc/viscosity.htm#SAE
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Pisano dosta publicističkim stilom i dalo bi se diskutirati oko nekih stvari, no svakako, tko želi u osnovnim tezama shvatiti osnovne pojmove, može iskoristiti. Izmeđuostalog kao i većina stvari dostupnih na internetu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ima li ko iskustava sa hidrolom Lotos HD 46, mogu ga dobiti po povoljnoj cijeni, ali neznam jeli kvalitetan, ako je u rangu INE, bilo bi ok,
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
traktor, neke prese, onda od tog proizvodjaca isto 90 za mjenjac traktora, roto frezu
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Loša ulja mogu biti jeftina i skupa, dobra ulja ne mogu biti jeftina.

E sad, ukoliko je postojeće ulje zagađeno prisustvom raznih tvari, te je na kraju ili mu je eksploatacijski vijek istekao, svako novo ulje bit će dobar posao. Nastojim biti objektivan, želim samo napomenuti kako odabir ovisi o tebi, tvojoj financijskoj situaciji, uz napomenu kako ulja navedenog (s tvoje strane) proizvođača ulja spadaju u ligu ispod spomenutog domaćeg proizvođača ulja i maziva.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Loša ulja mogu biti jeftina i skupa, dobra ulja ne mogu biti jeftina.......
Od dva skupa ulja koje je loše a koje dobro, drugim riječima šta su muda a šta stvarno bubrezi? S druge strane, jesu li brendirana ulja generalno dobra (ne gledajući cijenu)?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
MNOGA brendirana ulja su se spojila i udruzila s drugim kompanijama i pali su u kvaliteti i ne odgovaraju nekim zadanim standardima.
Al svatko zna za sebe najbolje,i kakvo god ulje stavljali mjenjajte ga redovito na sate rada ili jednom godisnje i nebu problema sa motorima.
Ljudi svasta stavljaju i mjesaju razlicite gradacije i marke ulja i jos k tome ne mjenjaju redovito i nakon duzeg vremena se desi da motor lupa ili trosi ulje.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Od dva skupa ulja koje je loše a koje dobro, drugim riječima šta su muda a šta stvarno bubrezi? S druge strane, jesu li brendirana ulja generalno dobra (ne gledajući cijenu)?

Nisi razumio. Formula ne ističe dobra ulja, nego eliminira loša obzirom na cijenu. Jedna nepoznanica manje.

Kada smo kod hidrauličkih ulja, znate li koji proizvođač je ista brendirao? Po nazivu kojeg proizvođača maziva, današnja hidraulička ulja nose ime (uz eventualne prilagodbe službenom jeziku proizvođača, ali i dalje razumljivo). Znate li kako se zvalo ulje koje je zadovoljilo tada moderne zahtjeve hidrauličkih sustava na SVJETSKOJ razini, te da je isto bilo na svjetskom tržištu plasirano od strane samo dva proizvođača maziva.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Daj više nek neko (od vas dva, tri koji očito znate) napiše kaj valja, a kaj ne.

Znam da je tržište preplavljeno kojekakvim izvedbama i izvedenicama, kopijama i reciklažom, pa to nije baš tak jednostavno napisati.
Ali zato predložite tri vrste koju bi vi preporučili za motor i isto tak za mjenjač te transmisiiju.

Ulje za sirotinju koja vozi rage
Ulje mešung
Visokokvalitetno ulje za finu gospodu
 

Najnoviji postovi

Na vrh