• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A je li bolje u traktorima koristiti mineralno, polusintetičko ili sintatičko motorno ulje? Recimo MOBIL DELVAC XHP 10W-40 nije puno skuplji od INA Super turbo ulja, a budući da ja imam samo pozitivna iskustva sa Mobil uljima, možda bi radije kupio to. No nemam negativna iskustva ni s INA-om, bar ne sa Super turbo uljem.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Gle najbolje bi bilo koristiti gradaciju i vrstu ulja koju proizvodac preporuča za taj tip sporohodnog diesel motora koji radi u otežanim uvjetima rada.

E sada najčešće su to mineralna ulja 15w40 ili SAE 30 sae40.

Po nekoj logici ili po mom razmišljanju nekada su se zadihtavali motori dihtunzima a danas diht masom,pa leteći i ostali ležajevi su radeni takvim legurama gdje je pasalo podmazivanje mineralnim uljem ,a i sami manji broj okretaja vjerojatno zadovoljava takova mineralna ulja.

Evo za primjer većina kosilica su zrakom hladene i neki dijelovi motora su jako opterećeni toplinom i zahtijevaju ulja SAE 30 ili cak SAE 40.a to nije bez vraga.
Pa bi ti bilo dobro procitat priručnik za održavanje i vidjet kaj propisuje proizvoda tog modela traktora.
Ja osobno stalno koristim mineralna ulja INA u svojim traktorima i nemam problema s nicim pa cak ni bos pumpom koja se podmazuje tim uljem.

A od svega je najbitnije da se ulje i filteri mijenjaju redovito ovisno o uvjetima rada i opterecenja tog stroja(traktora).
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ne govori ako Boga znaš.... kad ti oficir sklepa recepturu za ulje gotovo je.... zaboravi motor, traktor...sve....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel ti to iz iskustva ili samo pod. ko i obično?
Dajte ti i mika pomozite i napisite Čovjeku kaj i kak.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ideš na ovaj link: http://lubematch.shell.com/hr/en_GB/browse/agricultural i tamo odabereš Wheeled tractors u padajućem izborniku. Izabereš marku pa model.....
Dobije se rezultat za Shell ulja, preporučene gradacije. A po tim podacima možete pronaći ulja nekog drugog proizvođača, ako baš ne želite Shell.
Evo primjer, što izbaci za Fendta 311:

http://lubematch.shell.com/hr/en_GB/equipment/311_farmer_300_series_033004

Ili pitajte tu Oficira, čujem da je po tom pitanju jači od Shella, Mobila i Modriče skupa.
Ooooooooo! :icon_pidu: Oooooof! :icon_e_confused:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ili ako te muci koja bi ti gradacija bolje odgovarala ovisno na kojoj temp. radiš,pogledaj tablicu u nastavku;
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Nisu iste tablice za mineralna, polu sintetička i sintetička ulja,
kao ni za podneblja i klimatske uvjete,
tak da ne skidaj tablice sa neta i ne kelji ih bezveze.

eto ja nalijem 10-40 i hladan motor nabija kao čekičar jel mu je ulje pregusto.
proizvođač preporuča 0-40 sintetiku po normi xxyy i sa tom gradacijom i normom radi kak treba.

Dakle sale_h drži se norma i specifikacija koje preporuča proizvođač motora.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tablica nije s neta nego iz mog prirucnika o uljima i mazivima od hondinih motora.
Imam i jednu skalu općenitu i isto pokazuje.
Ako malo znaš o uljima poznato ti je da po gradacijama ide i vrsta kod većine proizvoda a.
20w-40-50-mineralna
15w40-mineralna
10w-40-polu ili ful sinteticna kako kod kojeg proizvodaca
5w-40 su ful siteticna ulja.
0w-30itd ful siteticna ulja.
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Meni treba za Zetor 5911 i IMT 533
ja sam kontao neko 20w50 jer sam cuo da je ono valjda malo gusce ulje i vjerovatno ima bolje podmazivanje posto sa njima radim obicno ljeti a zimi imam manje posla.

Tacnije mislio sam kupiti ovo ulje

MAXITRAK 20W/50 Multigrade Tractor Engine

pa sad vjerujem da vi bolje znate dali je to ulje dobro za ove trektore.

Do sada sam sipao u imt Ina super5 ali cini mi se da mi nesto nije bas najbolje nekako mi brzo izgori ulje i kad ga stavim malo na prste tesko se brise ostaje dosta crno na prstima, ne na pocetku nego kad prijedje 100rh. A ono bi trebalo valja da se mjenja na nekih 250 rh. A zetora sam skoro kupio pa nisam jos mijenjao ulje zato cekam vasu preporuku..

Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,027
Nisu ti prsti crni od ulja več od onoga kaj su karike propustile i nije sagorjelo ili ispranih nečistoča iz motora.
Inino ulje Super 5 je Bog bogova za zetora
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
15w-40 je sasvim u redu, jel opet ako je gusto dok se ne zagrije nemože doč do svih djelova koje treba podmazivat,
isto nevalja prerjetko neče se zadržavat dovoljno dugo di treba.
zato sam ja poklonik sintetike, je skuplja, je da ga voli i potrošit,
ili aditiva koji štiti motor u hladnom startu kao i zagrijan.
da dobar aditiv košta kao i kanta 10l jeftinjeg mineralnog ulja.

Naj idealjnje je pogodit ulje di motor ne šrota i nije bučan bio hladan ili vruč,
dakle stavljat specifikaciju koju preporuča proizvođač,
naravno godinam amortizacije ili dodat aditiv ili koristit malo gušče ulje.

naravno ne koristiš istu "gustoču" ulja u Lici di je ljeti 25°c i Dalmaciji ili slavoniji di uprži i 40°c.to je ono kaj navodim u prijašnjem postu, "klimatsko podneblje"
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Danas kupio ulja selenia 20k 63k/l
Hipenol90 17kn/l

Evo

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to je reparirano ulje , googlajte malo prije upuštanja u takve egzibicije

vaš velečasni
 
Na vrh