• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Ja koristim super max jer su dosta ulja lošija nego prije.
Zbilja su uništili kvalitetu.
Redovno mjenjati i dobre filtere stavljati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Moje iskustvo sa uljima.
- Nakon 25 radnih sati (25h) na Solis 50 traktoru, zamijenio sam ulje i filter. Ulio 9 litara sa novim filterom. Bilo je špene i nekih mikročestica na šarafu sa magnetom. Promjenom ulja, traktor kao da je dobio 5 konja. Ulio sam Maxi Turbo SAE15w40 Viskol. (ovo je prodao slovenski zastupnik koji je ujedno i prodao traktor)
- Nakon sljedećih 25 radnih sati (50h), promijenio sam opet ulje - 8,5 litara, bez izmjene filtera, te sam stavio Petrol Ultra 10w40 M1. Razlike gotovo da i nije bilo. Ulje od Viskola bilo je baš ružno. Mislim da je potrošio 3 deca Petorl ulja.
- Nakon sljedećih 25 radnih sati (75h), uliveno je Pantherol Tectron SHPD 15w40, 8,5 litara, bez izmjene filtera, Traktor je postao pravo vesel, ajmo reć još kao da je dobio par konja.
- Nakon sljedećih 26 radnih sati (101h) opet je uliven Tectron (kanta od 20 litara) sa novim filterom (9 litara) i moram priznati da je sad traktor osjetno tiše radi.

Inače sam perfekcionist i stalno prijevremeno mijenjam ulja na svim vozilima, pogotovo novima. Ne preporučam Petrol ulje niti Viskol. Nisu mi se dopali po zvuku i radu agregata. Sljedeća izmjena ulja bit će za 50 radnih sati čisto da se provjeri stanje ulja i jel vrijedi ičem. Npr, Ciak i Tokić Castrol 5w30 LL je osjetno izgubio na kvaliteti u zadnjih godinu dana. Zbog toga često i na autima mijenjam.... Nadam se da će nekome ova moja kratka i skromna recenzija pomoć.
 

Prilozi

  • Petrol 2..jpg
    Petrol 2..jpg
    39.8 KB · Pregleda: 8
  • Viskol 1..jpg
    Viskol 1..jpg
    49.3 KB · Pregleda: 8

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,725
Novi motor se postepeno uhodava, sve je manje špene i postaje jači i tiši. To je normalno inima puno veze s uljem. Pogotovo ne na 25…50h.
Zamjena na tak malo sati je bespotrebno pretjerivanje.
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Da ima bilo kakvog smisla što ste napisali, ne bi se osjetila razlika DIREKTNO nakon izmjene ulja, nego bi se samostalno promijenilo možda čak i neprimjetno, neovisno da li se ulje promijenilo ili ne, nekom konstantom krivuljom. Tako da iskreno, ima veze sa učestalom promjenom ulja.

Iskustva sa uljima imam zadnjih 16 godina od kad servisiram 17 auta, 2 motocikla, 4 skutera i 2 traktora te 2 moto kultivatora (izmjene ulja i ostalih filtera). :p:rolleyes: Od toga su u našem dvorištu: Berlingo HDI 2,0 90ks, 206 1,1i 60ks, Caddy 1,9TDI 105ks, Passat 1,6TDI 120ks, Astra 1,4i 75ks, Vitara 1,6i 120ks, Agila 1,2i 75 ks, V-Strom 650 70ks, Xmax 2020 300ie, Skipper 150i, i ostale 2T prdekalice i sad Solis 50 ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,725
Mislim da takvu razliku nemreš baš osjetiti, već da je osjećaj subjektivan ;)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Novi motor se postepeno uhodava, sve je manje špene i postaje jači i tiši. To je normalno inima puno veze s uljem. Pogotovo ne na 25…50h.
Zamjena na tak malo sati je bespotrebno pretjerivanje.
Kakvu pa špenu ti spominješ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,725
Ka nisi nigdar videl špenu na magnetu čepa za ispust ulja?
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Eehhh, kad si totalno spaljen i ovisan o nečemu, onda baš svaku promjenu osjetiš vezano za tako nešto. Tako je barem slučaj kod mene. i <3 oil

A zašto mi prčkaš i uređuješ objave? :p :p Apsolutno ne kužim zašto si izmiješao riječi. Jesam ti to već zamjerio ili što?

Kakvu pa špenu ti spominješ?
Tragovi metala. nije ih bilo na drugoj izmjeni ulja... izgleda da su lijepo karike sjele.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,725
Obrisan je citat prethodne poruke. Ovo niže je vraćeno kaj je greškom obrisano.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,725
Daj naj...troše se klipni prsteni, zupčanici u razvodu...svi pokretni dijelovi.
Nije špena kak komad zdrobljenog lagera, već mulj sa sitnim česticama, koji se naslovi na magnet.
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Jer moram sad napisati elaborat da je ovo nov traktor, i u kojem je ispušteno prvo tvorničko ulje, ulje koje je pobralo sve nečistiće i ostale stvari iz agregata samog. Ne možeš usporediti IMT star 40 godina koji je vjerovatno 100 puta do sad promijenio ulje i sad prvo ulje. Kako sam napomenio, na 2, 3 i 4 izmjeni, ulje je bilo čisto :) Između ostalog, znam da sam kupio Indijski traktor tako da je to bilo očekivati od njih.
 
  • Like
Reactions: ZJ

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,553
Pa kod novog traktora prva izmjena je išla oko 10 rs i to su dolazili serviseri (1979 g )kad je URSUS bil novi i ponovo na 50rs a dalje100rs
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,029
Jednoj mojoj musteriji je curel semering na ac pumpi.
Pošto za takvu pilu u to vreme ac pumpe nije bilo za kupiti ja sam mu ugradil svoju rabljenu.
Zaklinjal se da je traktor nakon zamjene bil osjetno jači nego prije.
 
Na vrh