• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.-2010.

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

codexnox prošle godine si imao puno više optimizma,gdje je sada nestao. :?
gospoda i RWA i KWS-a mi kažu da je po njihovim procjenama zasijano negdje oko 15000ha u. repice,a rekli su mi i to da je gotovo polovica loše niknula.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva uljane repice 2009

U pravu si,ove godine sam manje optimističan ali opet jesam.
Ma neznam vise sa tim cijenama .....Ja osobno ove godine se nimalo necu zivcirati ,koliko bude bude.
Za repicu sam zadovoljan sa 1.8kn,psenica 90lipa i sve 5!
Nismo ugovarali,bit ce nesto slabiji prinos zbog manje gnojiva i to je to...

gospoda i RWA i KWS-a mi kažu da je po njihovim procjenama zasijano negdje oko 15000ha

eto meni je ovaj rekao (iz uljare),da prema njegovim saznanjima ima 8-9000 ...i pola od toga je vjerojatno vrlo lose tako da prosjek prinosa pada...ali opet to nam nece dici cijenu....sumnjam,ali potajno se nadam ipak malo visoj,maybe..
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

kao što i sam kažeš i ja se nadam boljoj cijeni i to 2 kune za kilogram u.repice.
codexnox kakva je tvoja repica ove godine,da li je nicanje zadovoljavjuće.
kod mene je nicanje bilo fantastično i svuda je u repici krenuo pup,ali poslije ovoga zadnjeg snijega sam se iznenadio na jednoj njivi mi je nestalo 1 jutro repice,nešto ju je doslovce popaslo pa sada neznam da li će ona ponovno krenuti iz korija ako on malo strši iznad zemlje :?:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva uljane repice 2009

Cuj moja je jos uvijek dosta mala ali ima dovoljan sklop,treba joj samo sunca i hitno moras spricati protiv korova...hitno.

Jel tvoja repica normalne velicine,tj jel velika?ako je ,nemam pojma sta bi ju moglo popast... :?:

Inace ako joj je malo pojedeno lisca krenit ce,ali ako je ostao samo korjen,hm mislim da ne ali neznam...
 
R

Rajtek

Guest
Re: sjetva uljane repice 2009

josip123 kaže:
kao što i sam kažeš i ja se nadam boljoj cijeni i to 2 kune za kilogram u.repice.
codexnox kakva je tvoja repica ove godine,da li je nicanje zadovoljavjuće.
kod mene je nicanje bilo fantastično i svuda je u repici krenuo pup,ali poslije ovoga zadnjeg snijega sam se iznenadio na jednoj njivi mi je nestalo 1 jutro repice,nešto ju je doslovce popaslo pa sada neznam da li će ona ponovno krenuti iz korija ako on malo strši iznad zemlje :?:

Miševi su ju pokosili ista stvar je i kodmene....
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

da ima jako puno rupa u zemlji od miševa ali ne razumijem zašto bi toliku štetu napravili :scratch :?:
codexnox kaže:
Cuj moja je jos uvijek dosta mala ali ima dovoljan sklop,treba joj samo sunca i hitno moras spricati protiv korova...hitno.

Jel tvoja repica normalne velicine,tj jel velika?ako je ,nemam pojma sta bi ju moglo popast... :?:

Inace ako joj je malo pojedeno lisca krenit ce,ali ako je ostao samo korjen,hm mislim da ne ali neznam...
moja je stvarno dosta dobro krenila i pup se već dobrno vidi,već sam je prskao protiv pipe,a bilo je i sjajnika.što se tiče korova repica mi je super čista,prskao sam je odmah poslije sjetve sa clon-om i butisanom i već mi se treću godinu zaredom to dobro pokazalo.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva uljane repice 2009

Jučer sam bil sa čovjekom iz Monsanta pa ga pital oko repice.Veli da sve ovisi o agrokoru...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

ja mislim da će i ove godine agrokorova opet biti zadnja,a mislim i to da će agrokor ove godine dati dosta veliku cijenu pa da navuče ljude da posiju jako puno ove godine i onda nagodinu opet ćorak od cijene.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva uljane repice 2009

Ja sam bas danas o tome razmisljao da je to moguc scenarij....upravo kako si napisao.
Neka bude tako,:)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

meni to baš i ne bi odgovaralo jer ove god imam 14ha repice,a za iduću godinu bi trebao imati oko 30ha.ali ovakvo razmišljanje je sigurno realno i vrlo lako bi se dogodine nešto takvo moglo dogoditi.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva uljane repice 2009

Da na cjenu sam mislil,a kaj nijt tak bilo lani... :scratch
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

ja u subotu špricao repicu protiv pipe,a danas opsada sjajnika na repici.ako vrijeme posluži sutra idem ponovno na špricanje te gamadi :twisted: ,a usput odmah ubacujem i duet ultra za bolest. ;)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva uljane repice 2009

Sa kojim sredstvom ides protiv sjajnika ?
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Re: sjetva uljane repice 2009

pošto toliko sijete , dali razmišljate na ovaj način :
(moram napomenuti da sam se poslužio googlova translatora )

*** Zašto je biljno ulje ?

U pogledu rasta cijena goriva i promjena klime postaju sve biogenih goriva kao što su biljna ulja, kao jeftin i ekološki prihvatljiva alternativa konvencionalnim dizelskim gorivom.
Prirodna biljna ulja, kao što je repičino ulje, sojino ulje i suncokretovo ulje, su CO2 neutralni, sumpor-free i netoksične. Biljna ulja ne bi se smio poistovjetiti sa biodizel (RME). Biodizel je kemijski proizvodi i znatno skuplji.
Biljno ulje može se izravno odnose na svojoj kući sa stanice uljara, a broj javnih biljnih ulja punionica raste stalno. Ovisno o proizvođaču i litra biljnog ulja količina je na raspolaganju od EUR 0,85. Ekonomičnosti goriva i performanse ostaju nepromijenjeni s biljno ulje.

Gorivo iz uljane repice
Zašto se konvertirati?

Čista biljna ulja imaju veći viskozitet i temperatura paljenja nego dizel gorivo ili biodizel, i mora biti zagrijana na radu diesel motora.

Negrijani biljna ulja uzrok pokretanja probleme i imati negativan utjecaj na performanse motora i život. Hladna, tekuća biljna ulja ubrizgavanje pumpa i opterećenje je neadekvatno spaljen. U dugoj vožnji može izazvati unburned depoziti ostatak goriva u komore za izgaranje u motoru. *****



'''' Referenzen

Wir gehören seit Jahren zu den führenden Anbietern auf dem Gebiet der Pflanzenölumrüstung. Inzwischen wurden über 8.500 Fahrzeuge mit dem praxisbewährten 2-Tank-System auf den Betrieb mit Pflanzenöl umgerüstet, davon ca.

4000 PKW / Transporter
* 3000 LKW / Busse
*1000 Schlepper / Landmaschinen
*zahlreiche Boote, Stationärmotoren und BHKW (Blockheizkraftwerke) '''''
 
R

Rajtek

Guest
Re: sjetva uljane repice 2009

Ja danas sve pripremio za špricanje korova sa Lirom i pipe sa Kingom i taman da budem krenul na tablu, nebo se zacrni , a rekooh niš od špricanja, bolje da sam prihranu razbacaL. I počne padat kiša, a nedugo zatim i tuča promjera 1 cm kojih pola sata....
A osiguro nisam još niš....
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva uljane repice 2009

tomonh kaže:
Kolko košta od singente karate zeon
ja sam ga platio negdje oko 450kn/l.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva uljane repice 2009

Koliko košta lira,meni je na jednom djelu niknula širokolisna,a kolko king...a prskal sam sa treflan i još neke ...
Zval sam jučer u prvču a tam je ludnica...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva uljane repice 2009

Ja sam platio king dvije litre 292kn.
A za sirokolisne sam uzeo cliophar 5L,litra oko 810-820kn,a ide od 0.2-0.33L na hektar.
 
Na vrh