• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.-2010.

R

Ratarko

Guest
Re: sijanje uljane repice

mladen kaže:
ljudi imam jedan problem sa repicom danas odem u nivu i iscupam jednu bilku u koje su donji listovi pocrvenili i nijemi izgledala veselo kad imam sta i vidit na korjenu bilke imaju neki tanki mali bjeli crvi koji su precnika pola milimetra prvo sam mslio da nisu male zilice al reko kako da se mrdaju i korjen je poceo trunit al kod mene nema taki puno biljki kolko ima kod mog pajde malte ne svaka druga biljka, pa vas pitam dal ko zna sta je to u pitanju i jelo ko se sa tim susreto sta da preuzimam :roll: :cry: :cry:

I kako si riješio problem ?
Repicu sam sijao tri puta u životu . Dva puta sam ju zaorao jer nije valjala a treći puta sam ju ostavio i bio " nula sa nulom " na kraju godine . Problem koji opisuješ mi nije poznat ali kada mi koje kakvi crvi u zemlji napadnu šećernu repu jedino kako se protiv njih borim je sa insekticidom Dursban . Poprskam cijelu tablu u velikoj dozi i čekam . Pomogne .
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

nisam nista jos preuzimo jer nesnam stabi gdje god sam se obratio niko mi nezna dat savjet jer se niko nije susreto sa takim problemom, de mi reci kako ti crvi u repi izgledaju jesul slicni kao sto sam ja opiso, de mi reci u kojoj kolicini ga koristis i sa kolko vode po hektaru. i ja sam posijo trijangle koje me je kostalo papreno 115e vrecica pa ga bas nebi volio zaorat
 
R

Ratarko

Guest
Re: sijanje uljane repice

mladen kaže:
nisam nista jos preuzimo jer nesnam stabi gdje god sam se obratio niko mi nezna dat savjet jer se niko nije susreto sa takim problemom, de mi reci kako ti crvi u repi izgledaju jesul slicni kao sto sam ja opiso, de mi reci u kojoj kolicini ga koristis i sa kolko vode po hektaru. i ja sam posijo trijangle koje me je kostalo papreno 115e vrecica pa ga bas nebi volio zaorat

Čuj ovi repini štetnici su bili kao neke stonoge a i kao neke male oklopne bubašvabe , hehe , pazi objašnjenja ali imena im ne znam . Prskaš sa min. 600 litara vode na hektar a Dursbana sam koristio u količini većoj od 5 litara na hektar ali koliko točno i to sam zaboravio , možda i 10 l/ha !!! Imaš valjda nekoga stručnog tko ti pomaže oko prskanja , on sigurno zna ? Sve u svemu pokrepavalo je sve živo u i iznad zemlje . Niti mjesecima kasnije nije bilo života na toj zemlji . Opaka stvar .
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

nazalost nemam nikog strucnog vec kupim razne literature od herbicida po sajmovima i citam ih i pravim sebi izbor, uuuuuuuuu pa ti si napravio citav pomor insekata kako ja vidim al si bio i miran koji j... tako i treba , jos cu se malo raspitat pa mozda i uzmem to tvoje cudo naj vjerovatnije nemoze da skodi al more dakoristi ;) :axe:
 
R

Ratarko

Guest
Re: sijanje uljane repice

Vidi ono što ti mogu reći o insekticidu Dursban je to da se ne mora koristiti u tako velikoj dozi ako se unosi u tlo . Koristio sam ga pri sjetvi šećerne repe tako da sam namontirao prskalicu iznad sijačice i prskao sam sa Dursbanom samo u redove tik iza ulagača sjemena da bi odmah zagrtač nabacio zemlju na to prskanje i rezultati nisu izostali .

Ono što je kod tebe a i kod mene kada sam prskao sa tih 10 l/ha problem je to da se tu ne može raditi unošenje u tlo jer je repica/repa već nikla . Drugi problem kod tebe je možda i to da ti je lisna masa repice možda već prevelika pa neće upiti u zemlju nego direktno u biljku zato i treba puno vode da ode čim dublje u zemlju . Koliko znam insekticid bi se trebao translocirati i kroz biljku do korijena pa rezultati ipak ne bi izostali ali stvarno o tome moraš razgovarati sa nekim stručnim koji zna točno što govori .
 
P

paor

Guest
Re: sijanje uljane repice

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Za nadzemne štetnike potrebna su ti sredstva na bazi klorpirifosa ili sintetskim piretroidima. Za podzemne postoji Obrisan neispravan link. , Obrisan neispravan link. , Volaton, Obrisan neispravan link. , Obrisan neispravan link. ali su najdjelotvorniji s inkorporacijom u tlo. U tvojem slučaju, najbolje ti je još jednom procjeniti moguću štetu i onda postupiti slično kao Ratarko (puno vode).
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

dal ce sta ovaj snjeg zajebat repicu a tak je ljepo krenula posle kise
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Slika od prekjučer, prihrana repice, oko 300 kg KAN-a po ha

Obrisan neispravan link.

Ova privremena hladnoća joj neće naškoditi jer se još nije počela izduživati stabljika, znači još nije počeo tzv. bujni porast ;)
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

inace ne sijem repicu, ali to sto pisete za te crvice, to su licinke repicinog crvenoglavog buhaca, ili pipe terminalnog pupa koje imaju slicnu biologiju i prave slicne stete, te licinke nanose stete repici jos u jesen jer se ubusuju i zive u stabljici repice praveci hodnike, to je jedan oblik steta, drugi je sto se ti hodnici napune vodom koja preko zime smrzne, pa stabljika izmrzne i popuca.
to je vjerovatno probl koji te je mucio, sada vise ne obzirom da si zakasnio s suzbijanjem jer je stetnost vec prosla. suzbijaju se u jesen nekim sistemicnim insekticidima, neznam sad napamet kojima, to trazis u jesen u apoteci nesto za tog stetnika pa oni pronadju u prirucniku za apotekare.

sada se suzbija u repici i sada pravi glavne stete repicin sjajnik izgrizajuci pupove jos dok su mali.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

i da, krasna repica na slici.
inace to ljudi ne znaju, glavni problemi u proizv uljane repice su stetnici, koji mogu znatno smanjiti urod, a koji se premalo suzbijaju jer ljudi ne prepoznaju njihove stete, posebno repicin sjajnik, kojeg dor primjete vec bude prekasno.
 
R

Rajtek

Guest
Re: sijanje uljane repice

Ovo rade ovi moji u Herbosu i vele agronomi da je najbolji insekticid kod uljane repice.
KING
KONTAKTNI INSEKTICID
Aktivna tvar: lambda cihalotrin ............ 25 g/l
Formulacija: koncentrat za emulziju (EC)
Otrovnost: Srdstvo je razvrstano u III. skupinu otrova uz oznaku Xn (štetno)
Pakiranje: 50 ml, 100 ml, 1 L
0,2-0,3 l/ha (20-30 ml na 1000 m2)

* repičine ose listarice (Athalia colibri), u dozi 0,2-0,25 l/ha, pipe (Ceutorrynchus spp.) i repičinog sjajnika (Meligethes aeneus) na uljanoj repici u dozi od 0,25 l/ha,

Ma da ne pametujem previše....
link
Obrisan neispravan link.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

lambda cihalotrin je piretroid, oni su kontaktni, rjesit ce sjajnika, ali za ove stetnike u jesen ne djeluje, treba neki sistemik (vjerovatno neonikotinoid) jojeg biljka povuce u stabljiku.

inace piretroidi su izrazito djelitvorni insekticidi, i sirokog spektra, koji ce potamanit sve zivo, kao i sve korisne kukce koji se tamo zateknu, i ne slucajno u cvatnji ic s njim, potamanit ce i pcele.

piretroida inace ima oko 15-20 neznam tocno sad, i oni su nuzno zlo, imaju oni i pozitivne strane,a li neda mi se sad o tome, prednost je sto s njim suzbijes i vise stetnika odjednom.
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: sijanje uljane repice

agrotehničar kaže:
Slika od prekjučer, prihrana repice, oko 300 kg KAN-a po ha

Obrisan neispravan link.

Ova privremena hladnoća joj neće naškoditi jer se još nije počela izduživati stabljika, znači još nije počeo tzv. bujni porast ;)
Zašto toliko puno gnojiva u jednoj prihrani? U gospodarskom listu piše da biljka ne može odjednom usvojiti toliku
količinu gnojiva. Jel nije bolje za 3 tjedna ponoviti prihranu, a ne toliko odjednom.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

hvala josipe na savjetima i ja sam pristalica sistemicni insekticida jer imaju produzeno djelovanje u odnosu na direktne koji pobiju ono sto je trenutno na njivi
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Čitao sam to u gospodarskom listu, i ima tu nešto istine ali ima tu i jedna specifična stvar kod repice, a to je da ona u četvrtom mjesecu staje sa značajnim usvajanjem hraniva tako da treba uzeti to u obzir. Naime repica u narednom periodu raste toliko brzo da je u stanju usvojiti sve raspoložive količine hraniva u tlu, a posebice dušika i tu je opravdanost rane i obilne gnojidbe dušikom za razliku od pšenice koja u ovoj fazi razvoja nema toliki porast ni asimilaciju pa za razliku od repice pšenicu valja gnojiti u nekoliko navrata sve do pred samu fazu klasanja u fino izbalansiranim obrocima.....
JOSIP.1 U pravu si što se tiče štetnika, kad se radi o štetnicima u tlu njih najbolje rješava plodored, a repičin sjajnik ( Meligetes aeneus) i osa listarica (Athalia colibri) pojavljuju se redovito bez obzira na plodored i na njih odlično djeluju svi registrirani piretroidi
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

agrotehničar kaže:
i na njih odlično djeluju svi registrirani piretroidi

to kod piretroida i je problem sto odlicno djeluju, ne samo na stetnika, vec i na sve drugo sta hoda ili gmize po zemlji.
stvar je da ako malo kasnije ides s piretroidom rijesis i sjajnika, i osu listaricu i pipu komusaricu ... i sve ostalo
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Istina, ekološki gledano piretroid je katastrofa, ali je siguran i djelotvoran na sve što puže, gmiže, leti i hoda. Suzbije i velik dio korisnih insekata i predatora ali što je tu je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh