• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.-2010.

M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

kolko imas posijane repice daj koju sliku ,
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Imam 10 ha, slika je na četvrtoj stranici ove teme, isto je Triangle.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

joj i zaboravio sam da sam je vidio dobra jel moguce danema korova
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Eto za neko divno čudo korova nema, a pripremao sam se za prskanje kombinaciom bastionala i lontrela, ali od toga izgleda ništa pa čekam pojavu sjajnika i kako sada stvari izgledaju to će biti jedino tretiranje. Inače takva mi se situacija sada događa već treći put, jednostavno repica pobjegne prije pojave korova i bude ok. do žetve.
 
K

KRESO

Guest
Re: sijanje uljane repice

ja sam svoju prihranio drugi put prošli tjedan prije kiše dobro napreduje :blackeye
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

Obrisan neispravan link.
sta da ja radim sa ovim korovima imal kakav herbicid za sirokolisne korove u repici posle nicanja, procito sam negdje dabi mogo neki preparat na bazi klomazona znatel kake herbicide i do kog stadija moze se prskat. a naso sam vec pokojeg sjajnika stabi tu bilo bolje dal neki sistemik i ako KOJI ili neki nesistemicni (piretroid) i koji, pomagajte
 
R

Rajtek

Guest
Re: sijanje uljane repice

Od mojeg Herbosa imaš:
LIRA
Aktivna tvar: klopiralid .......................300 g/l

Formulacija: vodotopivi koncentrat (SL)

Otrovnost: Sredstvo je razvrstano u III. skupinu otrova uz oznaku Xi (nadražujuće).

Oznake upozorenja: R 36/38,52

Oznake obavijesti: S 1/2,13,20/21,23,24/25,49,56

Pakiranje: 200 ml, 1L



LIRA je selektivni sistemično–kontaktni herbicid za suzbijanje širokolisnih korova iz por. glavočika (Asteraceae) - pelinolisne ambrozije (Ambrosia artemisifolia), običnog kostriša (Senecio vulgaris), kamilica (Matricaria chamomilla), jarmen (Anthemis spp.), samonikli suncokret (Helianthus annuus), osjak (Cirsium spp.), poljski svinjak (Sonchus spp.), por. štitarki (Apiaceae) i mahunarki (Fabaceae) primjenom nakon nicanja usjeva, kada se korovi nalaze u razvojnoj fazi 2-6 listova.

Primjenjuje se u slijedećim kulturama:

* šećernoj repi (izuzev sjemenske) u dozi od 200-400 ml/ha.

* merkantilnom kukuruzu u dozi od 200-330 ml/ha.

* ozimoj uljanoj repici u dozi 200-330 ml/ha.

* ozimoj i jaroj pšenici i ječmu u dozi od 300 ml/ha, primjenom od fenofaze punog busanja do drugog koljenca.

Niže doze se koriste u slučajevima kada se korovi nalaze u mlađem razvojnom stadiju (2-4 lista).

U radu treba spriječiti zanošenje škropiva na osjetljive usjeve (duhan, suncokret i dr.) i nasade. Nakon primjene u jesen iste godine i u proljeće iduće godine ne smiju se sijati lucerna, djetelina, mrkva, peršin, pastrnjak, salata i rajčica.

Karenca: 70 dana za merkantilni kukuruz, a u šećernoj repi, ozimoj uljanoj repici, pšenici i ječmu osigurana je vremenom primjene.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

inace lira=lontrel

klipiralid najbolje (i dosta skupo) rjesenje za ambroziju, osjak... :D :D :D
 
R

Rajtek

Guest
Re: sijanje uljane repice

JOSIP.1 kaže:
inace lira=lontrel

klipiralid najbolje (i dosta skupo) rjesenje za ambroziju, osjak... :D :D :D
Litra Lire kod mene u herbosu dođe 850 kn, a 200ml 220kn.
A kolko je Lontrel???
Ja sam zagovornik teze, da je ponekad skuplje-jeftinije, bar kaj se zaštite od korova tiče.
Ja bih radije uložio više love u skuplje preparate koji naprave odličan posao, nek ić šparat..
Moje mišljenje je da kod zaštite od korova nema šparanja, osobno iskustvoo... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

neznam koliko je lontrel, ili loret, isti su svi, priblizno i kostaju.

kak nebi bilo sparanja, sparanja ima i te kako, do nekih granica, taj isti klopiralid inace je izuzetan herbicid i u psenici, ali se u noj rijetko ili gotovo nikako ne koristi, i to bas zbog tog sto je preskup i psenica (bar do sad) nije mogla financijski podnest, dok se u repi npr redovito koristi i do 3x po 1,5-2dl.

u psenici bi se koristio ne za osnovnu zastitu, vec korektivno ako ti pobjegne npr osjak, a njega mozes rjesit puno jeftinije s 2,4D (deherban...), u repi se koristi da pomogne i protiv ambrozije, a osnovni je za osjak.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

sutra cu otic do apoteke da vidim i majul sta od toga sto ste naveli dal postoji u repici ogranicenje do kojeg se stadija moze prskati, danas sam naso vec 4 sjajnika na jednoj biljci dal bi smjeo pomjesat insekticid i herbicid, sta mislite da pomjesam insekticide actara 25 wg (sistemik) i direkt piretroid .
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Kod nas sjajnika još nema ali ako si ga ti našo znači da ga i ovdje bude uskoro, doduše nisam bio na repici već 2 dana. Što se tiče miješanja insekticida i herbicida to je ok bez problema. Nisam te pito još, koliko imaš posijane repice?
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

nemam puno 6h za pocetak da vidim za probu pa ako bude dobro onda vise, sta ti mislis sta bi bilo dobro za sjajnika pajdo mi je danas svoju repicu prsko insekticidima actara 25wg i direktom pa sam i ja mislio sutra
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

direkt ti je isti kao fastac i trebao bi zadovoljavajuće djelovati, spada u piretroide tj. nervne insekticide. Actra ima nešto bolje sistemično djelovanje tj. putem biljnih tkiva, i trebala bi imat malo produženo djelovanje. Sveukupno to bi ti bila vrlo ubojita kombinacija ;)
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

kolko dugo nebi smjela da padne kisa kad poprskam insekticidima
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Insekticidi inače djeluju dosta brzo, kroz nekih max. 3-5 sati nakon tretiranja više kiša ne predstavlja problem. To dosta ovisi o temperaturi zraka, kad je zrak topliji metabolizam insekta je nešto aktivniji i potrebno je manje vremena da insekticid djeluje i obrnuto.
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: sijanje uljane repice

Ova tvoja repica mi izgleda rijetka. S kojom sijačicom i koji razmak redova je bio. Većina repica što sam vidio je
prekrila zemlju pa nema ni problema s korovima.Ja sam ove godine prvi puta sijao uljanu rapicu i nisam radio
nikakvu zaštitu protiv korova. Korova za sada nema, a što se tiće sjajnika nisam jpš ni gledao jer mislim da je
još prerano za njih.
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Pogrešno je repicu sijati jako gusto najbolje je kad imaš oko 45-60 biljaka na četvorni metar.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

pa jest porjetka sijana je sa saksonijom svaki drugi zacepili ja mislim da je oko22cm bacila je 4kg/h al je slabo nanikla i kad su izbijali kotiledoni docekivali su ih buaci i atalija koje ja nisam navreme primjetio, al ostalo je i meni nesto ;) :lol: ako sjajnik ne uzme svoj danak
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

agrotehničar kaže:
Pogrešno je repicu sijati jako gusto najbolje je kad imaš oko 45-60 biljaka na četvorni metar.
slazem se al iznikli i odrasli , a trba posijati oko 75biljki na metar kvadratni i od toga ce 30% izmrznut, ne izniknit, insekti pojes.
 
Na vrh