• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.-2010.

A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Tako je, pošto se radi o sitnosjemenoj kulturi valja u sjetvi povećati količinu sjemena jer praksa pokazuje da ne prežive baš sve klijave sjemenke poljske uvjete.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

pa zar kod vas nije jos izbio terminalni pup (tucak) kod mene jest pa zato i ima sjajnika nesikirajte se bice i kod vas kad izbije jer sad sjajnik sjedi na maslacku i :lol: :D ceka da izbije i eto njega to je za njega ko pecenje umjesto supe
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

mladen kaže:
jer sad sjajnik sjedi na maslacku i :lol: :D ceka da izbije i eto njega to je za njega ko pecenje umjesto supe

:D :D :D :D :D :D :D
ovo je najsmjesnije sto sam danas cuo.....
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

kisa koja je pala jutros donjela je novi 9,5l/m2 kise koja mi je onemogucila da udjem u parceludn i pospricam sjajnika, a hvala bogu umene opet zemlja je nepropusna pa sam neznam sta da radim, mislio sam da prskam sa fergom al izgleda nece ici sta mislite dal je bolje sa rujom i da ukljucim prednju vucu il sa fergom koji ce manje propadat, fergo ce zasigurno vise proklizavat i vise vode trosit sto znaci dabi trebo smanjit protocnost na dizni da bi bilo to tu negdje realnoa de boze znaj kolko, . nesmijem vise cekat ona gamad prave invaziju :axe:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: sijanje uljane repice

ja sam danas prehodao repicu uzduž i poprijeko i nema nijednog sjajnika za vidit.Terminalni pup tek izlazi.Pitao sam stručnjake u kombinatu,oni kažu da sjajnik ne radi kad ima hladnog vremena tj.noći su hladne a ide i zahlađenje u utorak pa kažu da nema problema nikakvih.Ti vidi da li prave štetu,do nedjelje nema kiše pa ako moraš prskaj.Evo malo današnjih slika repice.

Slika097.jpg


Slika098.jpg


Slika099.jpg


Slika101.jpg
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

pa dobro je to ako baksuzi ne rade ako je hladno , uglavnom kod mene i ima pi 3-4komada na biljci. repica ti je za pet
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
101
Re: sijanje uljane repice

Obrisan neispravan link.
[*]Evo ja danas obišao i poslikao uljanu repicu. Sjajnika ima negdje više, a na nekoj njivi manje.
Čak ga zna biti i na pupu koji još nije izašao. Dali treba prskati ili još malo sačekati.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

Ovo su ti kritične brojke za suzbijanje sjajnika:
faza D1 (pupovi se jedva zamjecuju) 0.8-1 sjajnik po terminalnom cvatu
faza D2 (pupovi vidljivi, ali stisnuti zajedno) 1-1,5 sj/ter cv
E (diferencijacija cvijetnih pupoljaka) 2-3 sjajnika
F1 poč cvatnje- prestati primjenjivati insekticide protiv sjajnika

tvoja repica je po mom negdje izmedju D2 i F faze, a po slikama mi se cini da imas debelo vise sjajnika preko praga odluke, mislim da trebas prskat, stovise vec si trebao...

evo nadam se da sam pomogao, prije nego prskas provjeri repicu jos jednom...

prije se sjajnik suzbijao u roku "prije cvatnje" danas je nesto drugacije jer se zna da stete nastaju ranije, i prema tim saznanjima pomaknut je rok 10-ak dana prije.

poslije faze F1 štetnost se naglo smanjuje i nije potrebno vise tretirati obzirom da se u cvatnji nesmetano hrani peludom bez da radi stete...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: sijanje uljane repice

gorjanac mogao bi usput i bastional upotrijebiti jer će ti ta pšenica ili ječam biti primjesa.
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
101
Re: sijanje uljane repice

Hvala na objašnjenju. To sam izabrao jedan od večih pupova i s najviše sjajnika, ali bez obzira na to vidim da bi
ipak trebao prskati. Dali to znaći da će biti potreban još jedan tretman kasnije. Što se tiće malih biljaka pšenice
mislim da će ih sklop repice zatvoriti i ugušiti ( zar ne )?
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

gorjanac kaže:
Hvala na objašnjenju. To sam izabrao jedan od večih pupova i s najviše sjajnika, ali bez obzira na to vidim da bi
ipak trebao prskati. Dali to znaći da će biti potreban još jedan tretman kasnije. Što se tiće malih biljaka pšenice
mislim da će ih sklop repice zatvoriti i ugušiti ( zar ne )?
ako budes radio sa nekim sisemikom moze da bude sanse da vise ne moras prskat
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

nema sistemicnost insekticida s time veze, tada treba insekticid s duljim rezidualnim djelovanjem, koji opet moze i ne mora biti sistemik.
sistemicnost je nesto drugo...
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

ja kolko znam sistemici su pesticidi sa jednom a pretzno sa dvije aktivne materije koje imaju produzeno djelovanje, evo naprimer kod insekticida actare biljka ga usvoji i preko svoji sokova u biljci odbija insekte koji sisaju te sokove , docim dok piretrojidi pbiju ono sto je prisutno na biljci a nakon par dana mogu doc drugi insekti , to je po mom misljenju . a ti nam sad objasni na svoj nacin sta su sistemici
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

pesticid je aktivna tvar, a ono sta kupujemo je pripravak koji moze biti sastavljen od dvije ili vise akt tvari, cesto se u pripravku mjesaju upravo sistemik i neseistemik...

sistemik biljka upija preko korjena ili lista i translocita u druge djelove, tako sistemik mozemo primjeniti na korjen npr prilikom sjetve repe, a da on djeluje na stetnike koji se hrane listom..
kod herbicida cemo sistemikom suzbijati visegod korove jer kontaktni ce samo sprzit nadzemni dio, a korjen ce prezivit, dok ce sistemik povuci u korjen...

rezidualno djelovanje=ono vrijeme koje pesticid ostaje u aktivnoj formi odnosno drzi -cidna svojstva..

rezidualni mogu biti i kontaktni , npr da se prilikom primjene nataloze na listu i tamo ostanu odr vrijeme, npr dok ih kisa ne ispere, i sistemici na nacin npr da insekticidna tvar ostaje u biljci dulje vrijeme u aktivnoj formi...

neki mogu biti previse rezidualni da ogranicavaju plodored iduce godine. a neki mogu godinama u tlu biti prisutni (ili produkti njihove razgradnje) oni su PERZISTENTNI to je stetno i nepovoljno za okolis...

necu pametovat previse, ali to sto pisem su stvari koje bi imalo ozbiljniji poljopr trebao znati, i s njima baratati..
dalo bi se tu jos spomenit karencu i tolerancu...

velika je opasnost ako netko nema pojma a primjenjuje pesticide na velikim povrsinama, moze trovat nepotrebno i ljude i okolis i tlo a da ni sam nezna sto prska, no ljudi takve stvari cesto zanemaruju .....
 
A

agrotehničar

Guest
Re: sijanje uljane repice

Kada za neki pesticid kažemo da je sistemičan tj. da se translocira kroz biljna tkiva to automatski podrazumijeva da ima duže rezidualno djelovanje, dakle aktivna tvar u biljnom tkivu još određeno vrijeme ostaje aktivna. Ne postoji sistemik bez perioda (dužeg ili kraćeg) rezidualnog djelovanja. Mladen je napravio dobar posao kombinirajući izrazito kontaktni i kontaktno-sistemični insekticid.
 
M

mladen

Guest
Re: sijanje uljane repice

josip je napiso pesticid je aktivna tvar. nebi se sa tim slozio . pesticd je zajednicka rec za herbicide , insekticide , fungicide, akaricide, nematocide.
a aktivna tvar je hemijsko jedinjenje koja se nalasi u svemu ovom navedenom u razlicitim oblicima.
i ja mislim da svaki ozbiljni poljoprivrednik mora da zna osnovne stvari sto se tice hemije
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: sijanje uljane repice

mladen kaže:
josip je napiso pesticid je aktivna tvar. nebi se sa tim slozio . pesticd je zajednicka rec za herbicide , insekticide , fungicide, akaricide, nematocide.
a aktivna tvar je hemijsko jedinjenje koja se nalasi u svemu ovom navedenom u razlicitim oblicima.
i ja mislim da svaki ozbiljni poljoprivrednik mora da zna osnovne stvari sto se tice hemije

tako je, ali se i pod rijecju herbi, fungi isekti i ostali cidi takodjer misli na aktivnu tvar.

herbicid=pesticid=aktivna tvar
to troje su znanstvene kategorije, a pripravak i trgovacko ime nisu, zato se pod pesticid misli iskljucivo na aktivnu tvar, pesticid je aktivna tvar s -cidnim svojstvom, bilo kojim -cidnim...
 

Najnoviji postovi

Na vrh