"Vlada i Petrokemija - cijene umjetnog gnojiva veće prosječno 19 posto
Dogovoreno je da će cijena uree porasti 16 posto, a ne kako je ranije najavljivano 20 posto, KAN-a 13 posto, a ne 15 posto, te NPK, ovisno o različitoj strukturi, od 20 do 40 posto, a ne 54 do 78 posto
Kutinska Petrokemija će cijene umjetnih gnojiva povećati za prosječno 19 posto, što je više nego dvostruko manje od prošli tjedan najavljenih 44 posto, izvijestili su predstavnici Vlade i Petrokemije nakon današnjeg sastanka u Vladi. Dogovoreno je da će cijena uree porasti 16 posto, a ne kako je ranije najavljivano 20 posto, KAN-a 13 posto, a ne 15 posto, te NPK, ovisno o različitoj strukturi, od 20 do 40 posto, a ne 54 do 78 posto, izjavio je potpredsjednik Vlade Damir Polančec. To je kompromisno rješenje, taj kompromis Petrokemiju ne stavlja u sjajan položaj na tržištu, ali omogućuje kontrolu inputa za proizvođače prehrambenih proizvoda, prije svega ratare kako u ljeto ne bi moralo doći do porasta cijene hrane, rekao je. I ministar poljoprivrede Božidar Pankretić smatra kako dogovoreno povećanje cijena umjetnih gnojiva ovoga trenutka ne bi trebalo utjecati na sadašnje cijene hrane. Polančec je upozorio na rast cijena plina na svjetskom tržištu te da će morati doći i do određenog porasta cijene plina za velike potrošače u Hrvatskoj, a posebno je upozorio na visok rast drugih ulaznih sirovina za proizvodnju umjetnih gnojiva, te najavio mogućnost ponovne korekcije cijena.
Napomenuo je pritom da će do određenog porasta cijena plina za velike potrošače u Hrvatskoj morati doći, no, da taj problem nije toliko izražen ove godine, ali i da je Petrokemija, s obzirom na izuzetno visok rast na svjetskom tržištu, suočena s rastom cijena fosfata i to za 168 posto u odnosu na prošlu godinu, sumpora za 296 i kalijeva klorida za 83 posto. Cijene sirovina imaju i dalje trend rasta, te da se "s nikim više ne može dogovoriti cijena za više od jednog kvartala", ističe i predsjednik Uprave Petrokemije Boris Mesarić, napominjući kako će se s potpredsjednikom Vlade i ministrom poljoprivrede pratiti što će se događati već u narednom kvartalu. Za Petrokemiju je današnji dogovor težak, to su opet veliki gubici za Petrokemiju, kalkulacije su i onako bile napregnute, dogovoreno će se pokušati nadoknaditi unutrašnjim rezervama, te na tržištima gdje su cijene puno bolje, kazao je Mesarić. Polančec ističe da s dogovorenim porastom cijena Hrvatska u usporedbi s regijom još uvijek osigurava relativno najniže cijene umjetnih gnojiva, posebice NPK gnojiva. No, upozorio je i "da pojedinci, pojedine tvrtke kupuju veće količine NPK gnojiva u Hrvatskoj i zatim ga izvoze na susjedna tržišta". Kao moguće rješenje za taj problem najavio je mogućnost uvođenja izvozne carine za umjetna gnojiva. "
(Hina)