• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kad smo kod cijena tih mineralnih :shock: , rekao bih da je bolje i tako nego da je ostalo po staroj cijeni, a da ga nema za kupit :D :D .
Inace, uvijek do sada sam trosio 7-20-30, jer mi 15-ica izgleda preskupo gnojivo. Sada kad mi je bilo potrebno, sedmice ni za lijek, stigla pred par dana, ali ja sam vec uzeo uvozno. HIDROCOMPLEX. Tko zna sto je to, zna da sam kupio najbolje i najmasnije gnojivo na nasem trzistu. 15-icu necu iz principa, jer pod povrce to jednostavno ne ide.
Racunica, 400 kg hidrocomplexa na ha, cijena 612 kn za sto kila. U jesen zaorano 600 kg sedmice, treba jos 160 kg uree i 200 kg kana po tom hektaru. Dakle samo gnojivo nosi nevjerojatnu cifru, a da ne spominjem ostalo. Ako nas proizvod ostane na dosadasnjim cijenama, definitivno zarade nece biti.
Jos jedna jako bitna stavka u mojoj zaradi, AMBALAZA. S tog hektara poberes recimo 50 tona paprike, a za tih 50 tona mi treba 3800 kutija u koje cu je spakirati. Cijena jedne kutije je 6,20 kuna plus pdv. A treba mi i oko 150 radnika kroz cijelu sezonu po 120 kuna. Sto mislite, koja je cijena paprike??? :scratch
 
A

agrotehničar

Guest
Daj napiši nešto više o tom HIDROCOMPLEKSU, koja je formulacija, koliko ima N,P,K, jel ima kakve mikroelemente i koji je proizvođač :?: :?: :?: :scratch :roll:
 
Č

Čugi

Guest
Meni stiže sutra, NPK 3x15 Kutina 469eura/t i Urea Kutina 402eura/t. Kolika je trenutna cena kod vas?
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
cabage kaže:
15-icu necu iz principa, jer pod povrce to jednostavno ne ide.
Racunica, 400 kg hidrocomplexa na ha, cijena 612 kn za sto kila

Zašto ne bi išlo pod povrće? Koji su to principi?
Ne kužim!
Pa 15ica je izbalansirano startno gnojivo, slične formulacije ko i Hidro, a gotovo 3x jeftinija!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
agrotehničar kaže:
Daj napiši nešto više o tom HIDROCOMPLEKSU, koja je formulacija, koliko ima N,P,K, jel ima kakve mikroelemente i koji je proizvođač :?: :?: :?: :scratch :roll:
Proizvodjac je Yara italy a formulacija je 12-11-18
nitratni N 5%
amonijski N 7%
P2O5 11% topiv u amonijevom citratu i vodi 11%, topiv u vodi 8%
K2O topiv u vodi 18%
MgO topiv u vodi 3%
SO3 Topiv u vodi 17%
Bor0,02%
Željezo 0,2%
Mangan 0,02%
Cink 0,02%
Gnojivo i ne izgleda nesto prejako na papiru, ali radio sam vec s tim i mogu reci da je nevjerojatno koji porast biljke imaju. Dostupno je odmah cim ga razbacas, nije kao ova nasa petrokemijina, da kad ores na godinu jos vidis zaostale nerazgradjene granule, ponekad istina.
pajdo kaže:
Zašto ne bi išlo pod povrće? Koji su to principi?
Ne kužim!
Pa 15ica je izbalansirano startno gnojivo, slične formulacije ko i Hidro, a gotovo 3x jeftinija!
Zato sto imam iskustva s 15-icom, uglavnom negativna. Nikad dovoljno, koliko god da bacis. Radije kupujem sedmicu i dodam KAN. Za istu lovu dobijes vise u odnosu na petnaesticu.
To da se sedmica ne razgradi, moze biti tocno, ali ne pravilo. Ja sadim kupus po strnistima, bacam redovito sedmicu, nikad petnaesticu i kupus uvijek naraste onakav kakav bi trebao biti po opisu tog hibrida. Naravno, uz uvijet da ima dovoljno vlage.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
2003g(sušna godina) sam koristio Hidrocomplex i moram istaknuti da, kad sam u 8mj vadio krumpir još su jasno bila vidljiva neotopljena zrnca gnojiva iako je bilo navodnjavano!!! :evil:
Inače ,ni ja ne preferiram 15icu, nego 7icu+kan+urea ili što je već potrebno za odgovarajući prinos određene kulture!
Doduše 15icu znam koristiti na kupusu u kombinaciji sa stajnjakom i prinos je redovito >50t/ha tak da u biti i Hidrocomplex i7ica i 15ica su toliko dobra gnojiva koliko nam je i kvalitetna agrotehnika!
 
A

agrotehničar

Guest
Čugi kaže:
Meni stiže sutra, NPK 3x15 Kutina 469eura/t i Urea Kutina 402eura/t. Kolika je trenutna cena kod vas?

Otprilike je takva cijena i kod nas, može se realizirati neki manji popust ako se plati avansno, ali razlike i nisu velike. Ukratko gnojivo je preeeeeskupooooo :evil: :evil: :evil: :evil:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
pajdo kaže:
2003g(sušna godina) sam koristio Hidrocomplex i moram istaknuti da, kad sam u 8mj vadio krumpir još su jasno bila vidljiva neotopljena zrnca gnojiva iako je bilo navodnjavano!!! :evil:
Inače ,ni ja ne preferiram 15icu, nego 7icu+kan+urea ili što je već potrebno za odgovarajući prinos određene kulture!
Doduše 15icu znam koristiti na kupusu u kombinaciji sa stajnjakom i prinos je redovito >50t/ha tak da u biti i Hidrocomplex i7ica i 15ica su toliko dobra gnojiva koliko nam je i kvalitetna agrotehnika!

Moguce sto se tice neotopljenog hidra. Prava je istina da mineralno ne moze djelovati ako u tlu nema dovoljno humusa za razgradnju. Mogu za to navesti primjer: kupio sam preklani 1860 chv zemlje i znao sam da cu tu saditi kupus. U jesen sam zaorao na tu povrsinu 500 kg sedmice. Uproljece sam zatanjurao jos 300 kg i 120 kg uree. Mjesec dana nako toga sam sadio kupus i mogu reci da nije naraso ni u trecinu kako bi trebalo biti. Naime, ima jos nesto. Prije proljetne gnojidbe sam dao zemlju na analizu, i uz sav onaj mjesanac zaoran u jesen, jedva je bilo 10 mg kalija i 8 mg fosfora. Humusa ni 1%, ali ph je prirodni 7,4. Ne vjerujem da je analiza pogrešna, jer ju je radio agronomski fakultet u zg. Mislim da se gnojivo nije razgradilo jer nije bilo dovoljno organske tvari u tlu za taj proces. Zato sam ove zime tu zaorao 50 tona stajnjaka i jos 400 kg sedmice, pa cemo vidjeti kakav ce sada biti krumpir.
I ljudi, ako vam tko kaze da je bez veze bacati gnojivo u jesen i zaoravati, okrenite se i idite dalje, jer s takvim ne vrijedi uopce diskutirati. Treba probati, pa kad probas vise ne odustajes.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Ta parcela ti je katastrofa!
Humus moraš bar na3 diči a P i K na 20!
Strahovito nizak sadržaj PK i humusa-a pH 7,4? Malo sumnjivo! Zar ta njiva uopće nije gnojena proteklih desetljeća?
Od kud si? Puno kupusa sadiš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
na toj parceli pedogenetski procesi nisu otišli u pravcu koji mi želimo, npr pomanjkanje nekih elemenata npr bora i nekih drugih il njihov višak utječu na blokadu drugih komponenti poput fosfora i kalija, drugo adsorpcijski kompleks tla je takav da se javljaju redukcijski procesi i pretvaranje dostupnih hranjiva u nedostupne tj vežu se na koloidne čestice tla tvoreći takove spojeve koji su netopivi, tu je bitan proces oglejavanja i drugi kod kojih se javljaju spojevi tj soli željeza koji vežu minerale......bla bla bla.
potrebne su mjere popravka tla intenzivnim mješanjem slojeva tla oranjem , uz odgovarajuću gnojidbu da se potakne rast i razvoj mikoorganizama i stvaranje humusa razgradnjom organske tvari, to tlo je kao klinički mrtvo ali se može i mora pokrenit i svi procesi u njemu.
analiza je točna ali su hranjiva blokirana tj prešla su u nedostupni oblik i u druge spojeve tak da se mora aktivirat tlo, al vidim da si več počeo to radit tak da neče bit problema, vidim da reagiraš jako dobro na problem tj na uzrok problema :D :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
pajdo kaže:
Ta parcela ti je katastrofa!
Humus moraš bar na3 diči a P i K na 20!
Strahovito nizak sadržaj PK i humusa-a pH 7,4? Malo sumnjivo! Zar ta njiva uopće nije gnojena proteklih desetljeća?
Od kud si? Puno kupusa sadiš?
Pa ne znam, može bit i da nije gnojena proteklih desetljeca. Zadnje prije nego sto sam to kupio, bila je secerna repa gore, ali nas forumas Tomy, iz istog smo mjesta i jos k tome kumovi, rekao mi je da je zemlja katastrofa. Korovi rastu kao ludi, a repa nikud. Od korovske flore: slak, sirak, metvica, zubaca, osjak, i ispricavam se kojem korovu ako sam ga zaboravio. Rijesio sam ja to s 5 litara cidokora, i sad je dobro sto se toga tice, bar se nadam.
Sadim ukupno 10 jutara kupusnjaca, krumpira nesto malo, do 40-50 tona, koliko mogu prodat ovdje, ostalo mi je paprika 50 tona godisnje otprilike, nesto krastavca salatara. Ak Bog da dobre godine moglo bi bit i paprike blize 100 tona nego 50, ali neka bude i 50, ne treba biti lakom. Toliko sam ugovorio.
Iz Podravskih Sesveta sam, medju rijetkim povrcarima ovdje.
 
S

seljaček

Guest
Halo SLOVENCI dali su vam poznate cijene gnojiva u sloveniji mješana dušična i ostalo može raznih prizvođača koji su kod vas zastupljeni potrebno mi je za neku analizu isplativosti . Unaprijed HVALA slovencima.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Evo,gotovo godinu i pol dana tema bez ijednog posta...

Bilo bi dobro da se ovdje napise cijena umjetnih gnojiva trenutno,ako itko zna?
Hvala
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
kako nas ti trgovci gule bez grižnje savjesti :evil: ,ja sam danas pital kod as agra za gnoj preko vaučera-može ali cijena je odmah veća.15-15-15 od 25kg vreća 90 i neku kunu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
evo što nam rade

Neispravan link obrisan! [tt_news]=52967&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=88b7c8e4de

ne samo trgovci :vragek: :vragek: :vragek:

Link radi po sistemu copy-paste čitavog linka
 
K

KRESO

Guest
breza kaže:
kako nas ti trgovci gule bez grižnje savjesti :evil: ,ja sam danas pital kod as agra za gnoj preko vaučera-može ali cijena je odmah veća.15-15-15 od 25kg vreća 90 i neku kunu

ja sam uzeo preko vaučera 334 kn 15-15-15 , i KAN - 198 kn
 

Najnoviji postovi

Na vrh