• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Pitam se gdje nam je bila pamet prije 5-6mj., a opet svatko pametan bi reko da ovo dns nebi bilo moguće...al eto ga.
Još strašnija ma horor je kad se to stavi na papir...pa izgleda ovako u odnosu na godinu ranije da za iste novce odnosno za 25tkn više dobivam cca 30tona gnojiva manje🤨
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Dns ponuđen Kan po 520 a cijena mu ide gore.
Npk151515 će cijena malo dolje.
Stari sili, ali još ćemo čekati. Kod nas je Kan ispod 500. Najgora stvar što ću morati troškove radit još ove godine, pa bude idući mjesec kak bude... Kaj si dobil pod bor?! Skupog gnoja... :)
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
To je...ko bi se nadao..par sto.posto gore..

Evo..fusalo se i na materjalu kad se gradilo..niko se nebi nikada nadao potresu..pa je bio..i sva ta "sparanja" se vide sad.
Tak i to s gnojem.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Npr. ako želiš prihraniti pšenicu sa 100 kg dušika iz KAN-a to je cca 2000 kn samo prihrana. Ili sa UREA-om onda je 1500. + fungicid (barem jedan) 400kn + herbicid 200 kn + insekticid 100 kn + žetva… I onda ekipa u ljeto veli da je cjena 1,20 kn… Da ne govorim da je sad sjemenska bila 3,6-4,4 kn/kg a prošlu jesen 2,6-3,2kn/kg. Ak si sad stavil bar 250 kg/ha 15 to je još 1400 kn. Bolje da ne računam dalje…😬
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Malo provokacija 🤪😅.

Prošle godine u 8om mj smo Kan kupovali za manje od 130 kn s pdv.
 

Prilozi

  • IMG_20211116_083821.jpg
    IMG_20211116_083821.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 63

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Biće poticaj zarada a urod bez gnoja i dobro samo neka dižu.
Po toj cijeni neću kupovat iću s mrvicama u gnojidbu.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Ima li kakvih novosti? Jel nabavljate gnojiva, ja uzeo ipak nešto Npk151515 u bigbag 534,_kn
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
-Biti će teška sljedeća proizvodna godina.
Svi koji mogu uštedjeti ciljanom gnojidbom direktno samo u redove gdje rastu biljke trebali bi tako napraviti. Kao što sam već bila rekla, prilagoditi aplikaciju gnojiva tako da ga rilo prilikom sjetve sjemena rasprši širom po redu kako bi na što većoj površini korijen biljke imao dostupno hranjivo, da ne ostane u uskoj traci kao kod osnovne sjetve npr kukuruza.
Ima se vremena nadograditi i preusmjeriti sada preko zime cijevi za aplikaciju gnojiva - oni koji imaju sijačice i sadilice starijeg tipa, a i spremnike. Na skupima pneumatskima se vjerojatno ne može,. Može se i sijačicom za kukuruz sa spremnikom za gnojivo najprije posijati gnojivo a onda po istim tragovima kulturu.
Znam da to funkcionira za manje proizvođače, onima koji imaju desetke hektara, stotinjak, to nije opcija. Ali oni će i lakše podnjeti ove sadašnje cijene.
Osobno ne vjerujem da će sljedeće godine, ne dogodi li se opet slična elementarna nepogoda šire u eu vladati nestašica poljoprivrednih proizvoda i da će cijene ostati iste kao što su sada. Vjerojatno će se zbog dobrog uroda spustiti bliže prošlogodišnjima, a to sigurno neće pokriti ulaganja.
Ovako, ciljanom gnojidbom mogu se odraditi sve kupusnjače, korjenašice, krumpir, kukuruz, tikve, grah....sve što se sije i sadi na redove. Malo više truda i malo više potrošenog vremena, i ušteda 50%.

Ono što mene čudi je cijena dušika. Uvijek je to bio najjeftiniji element. A sada je u rangu, i skuplji čak od fosfora.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Čekam još, ako neće padati, sad ću uzeti pola, pa ću sa ostalim čekati još, mislim da će to biti ruski 8-15-15, a možda i nešt drugo, šta uleti...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Ja imam od jesenske sjetve dosta P i K kaj sam hvala Bogu uzel viška tak da mi bude za proljetnu. Ali zabrinjava me dušik za prihranu i sjetvu… Sad je tona UREA-a preko 8000 kn
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
bacati manje i tjt. Normalno to ce da veze sve ostale stvari.... a ko zna kakva ce godina biti sledeca.
Cekala se urea iz egipta da srusi cenu...al nista od toga :geek:
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Mene ne sekira iće 100 kila na ha 🤣🤣🤣
Država gubi ne ja a oni neka se prave pametni i dalje.
I neka se pitaju zašto tako malo proizvodimo.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
I normalno cena semenskog materijala ice gore... :hahah: i naravno, sto imaju na zalihama- nece da prodaju.
Vise nema potrebe da covek skida gace, sa svih strana nas je..u.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
Mene ne sekira iće 100 kila na ha 🤣🤣🤣
Država gubi ne ja a oni neka se prave pametni i dalje.
I neka se pitaju zašto tako malo proizvodimo.
Kake veze ima drzava sa cjenom gnojiva?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
Pa ne divljaju cjene samo u hrv? Ili? Svjetsko trziste valda odreduje cjenu gnojiva. Slazem se daje sve igra oko novinarske gripe,ali hr ko hr nemoze tu nista.. osim recimo u vezi pdv-a..a to je manji dio,jel? Neznam koliki je postotak u gnojivu cijena plina..ali i tu imam svoju teoriju.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Petrokemija da radi s nulom treba plin biti najviše 27e/MWh(s cijenom gnojiva od proljeća),trenutno je 90e.
Koliki je udio plina u cijeni gnojiva neznam točno( opet ovisi kojeg gnojiva),ali jako velik,70% i više sigurno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh