• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Pa na svim tvorničkim kalačima idu na 250 bara.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Neznam od čega je točno.More biti da je od nekog viličara ili tome slično.Bum ti poslikal pa ti denem tam pod svoje de sam se predstavil,jer smo i ovde več v Off-u.
Zupčasta je,to sam sigurni,a bum ti i zmeril priključke i sve pa češ da vidiš.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
12,4-28. 6,00-16
Uni 445 = Fiat 450
Štore = Fiat 420
Motori isti, hidraulika identična, neznam jel ista (na Štoreu je talijanska).
4 sinkronizirane brzine, niži i širi od Štorea, teži i drugačije polužje volana, veći tank, veći akumulator. Eto.

Dodal bi samo (imam štore 504 i ursus 335) da je ursus masivniji, robusnji s jačom getribom i boljim kočnicama...

Štore je bil na generalki getribe prije 2 god, nema koji zupčanik nije dobil po pi....
Kočnice (štoretu) su mu izrazito loše pa ti napravil neznam kaj s njima (ja mijenjal one "potkove" od kočnice koje koče s vanjske strane + onu sredinu sve original)...

Uglavnom ja imam brijeg i da ima ursus duplu vuču, štore bi već bil na njuškalu...:weedman:

Ček ursus mogu šaltati samo s kuplungom bez zaustavanja traktora u višim brzinama?

Štore to nema, a ovo s međugasom nisam skužil ionak ima nježnu getribu pa nisam puno probaval...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
12,4-28. 6,00-16
Uni 445 = Fiat 450
Štore = Fiat 420
Motori isti, hidraulika identična, neznam jel ista (na Štoreu je talijanska).
4 sinkronizirane brzine, niži i širi od Štorea, teži i drugačije polužje volana, veći tank, veći akumulator. Eto.

hm ovo mi stoji možda za prve verzije štoreta s motorom slaganim u slovveniji ili talijanskim motorom dok poslije kad je štore uzimal motore direkt od univerzala i samo ih prefarbaval sumnjam da je univerzal radil 2 različita a tako slična motora?

univerzal 445 ima 3+1 odnosno 6+2 kao i štore, samo što su kod univerzala sinkronizirane brzine i nešto lakše se šalta. Pojedine serije štoreta imaju problema sa spojničkim osovinama na kojima su slovenci štedili. To nije neki problem jer su dijelovi lako dostupni i ne skupi..
uni ima veći krug okretanja zbog hidrauličkog volana kojeg si poželiš da nemaš jer kad šteka zadaje više glavobolje nego što olakšava. -štore ima moderniji prednji most manje osjetljiv iako nema hidraulični volan radi se s njime bez problema....
hidraulika je ista...
štore ima 2350 kg kabinom, univerzal ~2700
univezal ima puno bolje kočnice

i jedan i drugi su jeftini za održavanja.


Naradio sam se s jednim i s drugim...
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Daj malo objasni kaj si napisal.
Najstariji Štore kojega poznam (iz 1977) ima rumunjski motor. Nisam niti jednoga videl s originalnim motorom. Jedino su na svim tim (rumunjskim) motorima Fiatove oznake 8035.308.xxxxxx. Motor je mehanički identičan Universalovom, s razlikom u podešenju pumpe za ubrizgavanje. Originalni talijanski motor imali su samo IMT 533 i 540.

Nemreš usporediti Ursusa sa Štoreom niti po čemu, jer su to potpuno različite koncepcije strojeva. Ursus je grublji, istina, no materijali su mu bitno lošiji, a da o kvaliteti izrade i ne govorim. Ima vrlo grubu regulaciju hidraulike, slabašan motor, pretvrd i preopasan volan. Jedina mu je prednost vučna sila, no snaga mu je jednostavno premala za tak teška kola.
Problem Štore 500 serije je prejak motor, jer je ta getriba u osnovi za 35ks traktor (Fiat 350). Zato je možda netko poderal getribu. U osnovi, zupčanike najviše podere loše šaltanje. Dade se šaltati i gore i dolje, samo treba dobro podesiti kuplung i kočnicu, te uloviti praksu.
Naš Štore ima oko 7000 sati, susjedov valjda preko 10...11.000 sati, oba bez generalke. Na našem motor nije otvaran, dok je susjed jednom promijenil samo karike. Moja getriba je bila otvarana prije 15 godina kad sam ugrađival prednji pogon, a zamijenjeni su samo semeringi i pojasi kočnice. Jednom je promijenjena vozna lamela, i to kad je bil traktor širom, iako je originalna bila poderana za neki 1 mm. Kardanska lamela je još uvijek originalna. Mi smo s našim traktorom pažljivo postupali, dok se to nebi i za susjedovog moglo reći, pa pak još oba dobro služe (istina, zadnjih 10 g. naš gotovo da i ne radi)..
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja imam štorca 404 1983g i motor je pod površnom farbom plavi, hidraulika žuta itd, znači rumunj.
od staroga bratić isto ima 404 al mi se čini dosta stariji, motor je u originalu žut pa prefarban s smeđom. Mislim da je motor talijanski. Zapravo mi se čini da je sve bilo prvo u onoj žutoj fiatovoj boji a sljedeći sloj je smeđi....
motor drugačije radi, kvačilo i polužje je drugačije itd. dosta se razlikuju...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Hidraulika ne mojem je talijanska (i pumpa i tijelo). Na gornjim podiznim polugama odliveno je FIAT.
A koje je godište taj stariji? Naš je 1980., a kupljen '81. Narančasti.
Znam da je motor rumunjski po alternatoru, a anlaser je Iskra. Kasnije serije imale su i Iskra alternatore.
Za tvoju informaciju: susjedov motor oduvjek manje dimi od mojega i ima drugačiji zvuk, a kupljeni su isti dan na istom mjestu.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Hidraulika ne mojem je talijanska (i pumpa i tijelo). Na gornjim podiznim polugama odliveno je FIAT.
A koje je godište taj stariji? Naš je 1980., a kupljen '81. Narančasti.
Znam da je motor rumunjski po alternatoru, a anlaser je Iskra. Kasnije serije imale su i Iskra alternatore.
Za tvoju informaciju: susjedov motor oduvjek manje dimi od mojega i ima drugačiji zvuk, a kupljeni su isti dan na istom mjestu.

PS: štore ima ruke koje sam ja recimo potrgal s hirauličnim vilama, tj. bratič je potrgal šrafe od španera koji su spojeni na bočne reduktore... kod ursusa bi ga prije prehitil neg to potrgal.

Neznam da li ste naveli da se na ursusu udobnije i ljepše šalta getriba i ima kraći hod pojedina brzina... još mi se nije dogodilo da se zaglavil na prijelazu između brzih i sporih...

Nitko nije još objasnio da li ursus ima sinkronizirane brze brzine te da li se šaltati može samo s kuplungom bez međugasa i ostale kemije?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Hidraulika ne mojem je talijanska (i pumpa i tijelo). Na gornjim podiznim polugama odliveno je FIAT.
A koje je godište taj stariji? Naš je 1980., a kupljen '81. Narančasti.
Znam da je motor rumunjski po alternatoru, a anlaser je Iskra. Kasnije serije imale su i Iskra alternatore.
Za tvoju informaciju: susjedov motor oduvjek manje dimi od mojega i ima drugačiji zvuk, a kupljeni su isti dan na istom mjestu.

NEmam pojma koje je godište ovaj stariji, budem ga bolje ogledal kad ga sljedeći puta vidim...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Nitko nije još objasnio da li ursus ima sinkronizirane brze brzine te da li se šaltati može samo s kuplungom bez međugasa i ostale kemije?
Mali orsus (predpostavljam da misliš na malog) nema sinhrona.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Muhaničar bu znal, no ja pretpostavljam:
Ursus ima primarnu redukciju na mjenjaču, tak da se zupčanici vrte relativno polagano. Zato su ogromni, no lakše se šaltaju, tj. manje treba biti precizan. Usput, gusto ulje prigušuje buku pri šaltanju.
Na Štoreu su zupčanici brzina direktno na spojničkoj osovini, na brzini motora. Zato su mali, jer se brzo vrte i ne prenose veliki moment. No, zato se teško taj mjenjač šalta.
Na gornjim rukama (onima koje idu od izlazne osovine hidraulike) ti je natpis FIAT.

Glede španera: oni šarafi M12 su preslabi. To se rješava zamjenom vijaka na M14, pogotovo na desnoj strani, gdje ide nosač kose.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
polovni universal 445

zdravo.sta mislite o ovom traktoru?prodaje ga jedan moj prijatelj.kaze da ga mu je napravljen remont.sve novo.kaze da su djelovi koji su ugradjeni original rumunjski.prodaje ga 2900 eura..meni ga ostavlja za 2700.ja bi mu ponudio 2500...pa me interesuje...kakvi su za oranje...koliki su potrosaci...recimo po hektaru..na sta da obratim paznju kad ga idem pogledati...ja imam IMT 542 pa mozete li mi reci neke usporedbe..naravno ako neko ima iskustva sa oba ta traktora.
pozdrav iz makedonije
(ranije sam hteo da kupim vladimirca T25,al posto su svi po oglasima vec prodani,a bilo ih je recimo sa 800-900 rh za oko 1500 eura-sa kabinom)
da jos kazem da mi traktor treba kao pripomoc za 542,jer me ubija to prekapcanje prikljucaka.....


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Ja ti nemam iskustvo ali mogu ti nesto rec, jedan stvarno dobar prijatelj ima IMT 539 i u445 ali nova linija, uvjek se malo "raspravamo" oko traktorima so nego.
Njegov univerzal traktor ima oko 7-8000 radni sati, kupio ga novi, traktor dimi skoro od novi, plavi dim, ali to je bilo normalno za univerzala, svaki dimi,a snaga ima ko prvi den, za seto to vreme je 2 puta menjao lezajevi na reduktori na poluosovini, i opet ima lufta, kada ga zdrmas na kotac se to oseti. Za oranje 539 nije mu ni do kolena, ora dubije i dosta je brz orac sprema 539, bas sam ga pred 7 dana gledao kako ora sa jednobrazdni plug na 50 cm dubina, od 542 je bolji to 100%. Da nisi prodao tomu, gledao sam ga u oglasima?
Pozdrav:partyman:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
zdravo.sta mislite o ovom traktoru?prodaje ga jedan moj prijatelj.kaze da ga mu je napravljen remont.sve novo.kaze da su djelovi koji su ugradjeni original rumunjski.prodaje ga 2900 eura..meni ga ostavlja za 2700.ja bi mu ponudio 2500...pa me interesuje...kakvi su za oranje...koliki su potrosaci...recimo po hektaru..na sta da obratim paznju kad ga idem pogledati...ja imam IMT 542 pa mozete li mi reci neke usporedbe..naravno ako neko ima iskustva sa oba ta traktora.
pozdrav iz makedonije
(ranije sam hteo da kupim vladimirca T25,al posto su svi po oglasima vec prodani,a bilo ih je recimo sa 800-900 rh za oko 1500 eura-sa kabinom)
da jos kazem da mi traktor treba kao pripomoc za 542,jer me ubija to prekapcanje prikljucaka.....




u ovom slucaju bi 542 bio ispomoc,dobri su to traktori
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ja ti nemam iskustvo ali mogu ti nesto rec, jedan stvarno dobar prijatelj ima IMT 539 i u445 ali nova linija, uvjek se malo "raspravamo" oko traktorima so nego.
Njegov univerzal traktor ima oko 7-8000 radni sati, kupio ga novi, traktor dimi skoro od novi, plavi dim, ali to je bilo normalno za univerzala, svaki dimi,a snaga ima ko prvi den, za seto to vreme je 2 puta menjao lezajevi na reduktori na poluosovini, i opet ima lufta, kada ga zdrmas na kotac se to oseti. Za oranje 539 nije mu ni do kolena, ora dubije i dosta je brz orac sprema 539, bas sam ga pred 7 dana gledao kako ora sa jednobrazdni plug na 50 cm dubina, od 542 je bolji to 100%. Da nisi prodao tomu, gledao sam ga u oglasima?
Pozdrav:partyman:
nisam ga prodao jos.ma prosle godine sam imao dve jako dobre ponude za tomicu...al me moji odvratili od prodaje.tomica ima svoje kvalitete...al sta mi vredi kad nemogu mu nista prikopcati od IMT-a...bilo mi je ponudjeno 2000 eura...al ga nisam dao.jedan mi ga rodjak trazio za 2000 eura stim da kad mi god zatreba mogu ga uzimati i koristiti po nekoliko meseci tokom godine...jer njemu treba veoma malo...samo za prskanje i kad kad rotofreziranje malog vocnjaka.nisam mu dao svoj tomo, al sam mu nasao drugog 21ks dosta ocuvanog sa plugom, za 1700 eura.pa sad mi krivo sto ga nisam prodao...za plus 500-600 eura,njegovo bi mesto zauzeo jedan ovakav univerzal...
@Adis90- i vlasnik universala mi rekao da kad bi uzeo taj univerzal, da cu kasnije zeleti da prodam 542...i jos kaze da univerzal manje trosi od IMT-a.:?:
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
To sigurno da ce 542 bude ispomoc na universala:finga:
Za potrosnja neznam tacno, mogu da se raspitam kod prijatelja pa ti kazem, da je veci potrosac od IMT, hmm, sigurno nije jer nije se zalio.
Znam da nema onako fina regulacija na hidraulika ko IMT, i ima neka dodatna rucisa za koja kaze "automatski" steluje dubina.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
e bas to.zelim da cujem neka tudja iskustva za universalom...pitaj ga kakav je njegov universal...koliko trosi......koliko izdrzi motor...ovaj ako je sada pre nekoliko meseca radjen generalno, sigurno da ce raditi jos kojih 5000-6000 r.h.
a da...ne da je veci potrosac od IMT-a, nego da je manji potrosac od IMT-a
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Universal 445 ti je podjednako težak kao i 542. 542 ima jaču hidrauliku.
Hidraulika na Universalu radi neovisno o kuplungu jer ju pogoni direktno motor. Ima ti dva načina rada: regulaciju položaja i regulaciju vučnog otpora (kad je priključak ili gore ili dolje - za plug i tanjurače na terenima gdje je teško vuči).
542 ti ima više brzina (10) naspram Universala (6). Universal ti je spor na cesti, no puno jači na kardanu od 542. I jedan i drugi imaju po 4 sinkronizirane brzine. Universal ima sistem s dva lera, umjesto ručice reduktora.
Volan na Universalu ti je znatno mekši nego na 542, no manje je direktan. Ima puno zglobova pa provjeri stanje istih.
Motor: nešto manje zapremine (2340ccm), nego na 542 (2500ccm). voli okretaje i puna snaga mu je na 2400rpm (33kW, 45ks), za razliku od 542 (2250rpm, 31kW, 42ks). Motor ti inače teže pali zimi, no zahvalan je po pitanju potrošnje goriva. Nemam niti jednoga, no znam po poštrošnji Štorea, koji ima isti motor. Na mojem traktoru ima nekih 7000 sati, i nije otvaran. Susjedov Štore ima >10.000 sati i samo su mijenjane karike, tamo negdje oko 6...7000 sati, tak da ne brini za trajnost.

Cijena ti nije velika, pa mislim da vrijedi te novce i da nećeš pogriješiti s kupnjom.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Od kada si kupio IMT 542 sigurno ti nepada na pamet da oras so TV.
I kad kupis universala nece ti pasti na pamet da oras sa 542 ili TV.
Ako je sada praven remont i ako je traktor od prijatelj i ga poznas, onda za 2500 evra ne mu ja misli,uzmi ga, neznam koliko sati bi trebalo da izdrzi universal, kazem ti prijatelov ima negde 7-8000 i ima snaga, i je daleku od remont, on ga procenuje da ce izdrzati jos toliko, evo za razlika njegov 539 ima 6000r/h i je zrel za remont odavno, ali za laksi raboti jos ide. Ima tu ljudi upoznati sa ti traktorima pa ce ti neko pise mane i prednosti i gde da gledas pri kupnja. Da ce izdrzati 6000 sati posle remonta sigurno,i to najmanje 6000.
Za potrosnja pitacu, ali nisam ja kuci, tako da kad pitam javim ti.
Pozdrav:partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh