• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

AcaS

Novi član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
11
Sa 14.9 nije sigurno sposobniji, pogotovo ne u polju i na mokrom.
Ja samo znam da ako je veći obim gume (ujedno) i točka, da je i motor više opterećen

Kod nas ih ima da su dolazili tvornički i sa sve tri dimenzije, 12.4, 13.6 i 14,9 , ja imam 12,4 i planirao sam ići na veću al nema potrebe za sad.
Natrčao sam negde i na taj podatak. Nisam upućen da li ima neke razlike u prenosu (ili čemu već) za starije modele iz npr 70-tih i kod ovog mog iz '88 godine pa ne bi da nešto zeznem sa pogrešnom dimenzijom

Dajte preporuku i sa koliko platana uzimati gumu. Ne planiram ništa previše zahtevno raditi sa tim traktorom, možda obrađivati do 1ha zemlje

Dajte preporuku i sa koliko platana uzimati gumu. Ne planiram ništa previše zahtevno raditi sa tim traktorom, možda obrađivati do 1ha zemlje
Šta uopšte znači to 8,10 ili 14 platana?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
Za 1 hektar ja bi uzeo 12,4 em su jeftinije dosta i služit će bez problema.
 

AcaS

Novi član
Tu od
21 Ožu 2022
Poruka
11
Verovatno će presuditi isto razmišljanje, podstaknuto finansijama.
Hvala puno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Na starijima su tzv. "kratki diferencijali" (mislim 10/43), pa je velika redukcija i traktor je spor. Ako ti treba malo prohodniji traktor, slobodno kupi 13,6-28.
Razlika u opsegu je 4%, a to motor ne bu osjetil, traktor je viši i širji za nekih 3cm, a ne bu drastično izgubil vučna svojstva jer nisu gume toliko širje.
Broj platana odnosno PR je oznaka čvrstoće odnosno nosivosti gume: čim viši to u gume jače. Za lakše traktore 8...10 PR je sasvim dovoljno...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Ja osobno ne bi išao na 13.6 gumu, po meni na mokrom i na skliskom brže prokliže.
Na ovom 445 šta ga imamo već 50 godina su gume 11.2-28. U orginalu su bile 12.4 al tog se ja ne sijećam. Te gume 12.4 sam imal na onom Uniju šta je prodan i po suhom je bil ok. Na mokrom je puno prije znao proklizat u odnosu na 11.2 gumu. Pogotovo u šumi i po mokrom lišću, za široku gumu mu fali težine na zadnjem kraju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
A zakaj trebaš štelati?
Jesu li pedale nisko ili spojene drže nejednoliko?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
Digneš zadnji kraj tako da su kotači u zraku. Zaglaviš kočnicu u nekom položaju kad počinje kočenje. Rukom okrećeš kotač i podešavaš tako da sila koju moraš upotrijebiti za okretanje je približno jednaka na oba kotača. A kakve su pakne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Pojasi su.
Razdvojiš pedale, stisneš obje, svaku jednom rukom i usporediš koja je niža.
Ispod podova imaš štangice koje povezuju pedale s polugama koje zatežu pojase, otpustiš kontra maticu na onoj koja ima dulji hod i okreneš "vilicu" za pol kruga, krug, dok pedalama ne bude približno jednak hod.
Spojiš pedale i probaš zakočiti. Usporediš put kočenja. Po potrebi korigiraš, tj. ponoviš postupak.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ovde štelaš ispod federa, opruge....
Još bi samo nadodal da kod probe u vožnji pedale moraju biti spojene.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Iza ima jedan šaraf, koji drži pojas odignut da stalno ne handra po bubnju.
Ne znam kaj piše u uputama za Universala, no za Štorea piše da ga treba prišarafiti do kraja i otpustiti za jedan okret. Da ga nije "meštar" prešpanal, tak da struže pojas?
Jesi li ikad podmazal osovinu? Na Muhinoj se slici vidi šmir-nipl s lijeve strane...a ima i jedan s desne.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Na Muhinoj se slici vidi šmir-nipl
Kaj je to šmir nipl?

Evo ti slika kak izgleda mehanizam kočenja i slika kad su unutra novi pojasevi.
Tu vidiš gde bi moglo štekati.



 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Šmir-nipl je ovo:
iu

Nastavak (dekalamit mazalice) za podmazivanje pikse osovine.
 
Tu od
20 Sij 2022
Poruka
53
Iza ima jedan šaraf, koji drži pojas odignut da stalno ne handra po bubnju.
Ne znam kaj piše u uputama za Universala, no za Štorea piše da ga treba prišarafiti do kraja i otpustiti za jedan okret. Da ga nije "meštar" prešpanal, tak da struže pojas?
Jesi li ikad podmazal osovinu? Na Muhinoj se slici vidi šmir-nipl s lijeve strane...a ima i jedan s desne.
Sutra budem probal. Od sad radim sve sam jel više nema dobrog meštra
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Šmir-nipl je ovo:
iu

Nastavak (dekalamit mazalice) za podmazivanje pikse osovine.
Ti inače koristiš moderne i stručne nazive alata, strojeva i djelova pa mi je bilo čudno od kud si sad spuknul šmir nipl kad šmira več odavno nema na tržištu.
Čak ga ni gugl ne raspoznaje pa vjerujem ni mladi naraštaji nemaju pojma kaj to je.

Da si napisal mazalica svima bi bilo jasno ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Pa to je stručni naziv, samo je germanizam, nafčen od starijih majstora. Bi razmel da sam rekel sisa za podmazivanje? :unsure: :hahah:
Mazalica je alat koji služi za podmazivanje ;)

Mladi su nafčeni na engleske izraze, ali oni su jako siromašni kaj se alata tiče...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ja bi razmel, kak sam razmel i šmir nipl.

Malo sad guglam i alat za podmazivanje zovu ručna, zračna, električna, nožna.... mazalica.
Dok mazalicom zovu mazalicu, mazalicu sa tlačnom oprugom, štaufer mazalicu.....

Evo gle kaj čak i wiki veli o tome.
 

Najnoviji postovi

Na vrh