• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
To da Uni dosta troši i da loše pali baš i ne stoji. Imam doma dva i oba pale bez problema. Normalno da treba bit sve manje više ispravno al tako je i kod drugih traktora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
"Uglati" Fiati bolje pale jer imaju modernije pumpe s nepovratnim ventilima i dvostrukim klipovima za veću startnu količinu goriva, od starijih i rumunjskih Fiata.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel postoji kakvo natjesanje u disciplini "čiji brže pali" ..vjerujem da bi bilo ovdje interesanata
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
danas montirana pumpa, svi lajtungi pospojeni, za sutra mi je ostalo samo pospojiti gas/gašenje štangice, montirati anlaser i auspuh. probal sam, kak je majstor rekel, na usisnoj grani prvjeriti strujanje i ispada da nabija i van pritisak - ne dihtaju ventili. nemam se namjere ove godine više s tim igrati... nego zakaj kod utb-a tolko problema sa dihtanjem ventila, garež, pojedeni dosjed ili... kaj ih možda ljui dosta ne vrtu u radu pa tu nastaje problem?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ajde da se jednom moram složiti s tinom , mlad je i k tome bitnaga ali ima prav .

garež je od gušenja , brzina niže i gas ili dignuti okretaje ako bubregi to mogu podnjeti , uglavnom je to od nešofera
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
a stari ljudi mislili nebum ga teral da ga ne uništim, polako kak s kravicama... :icon_toilet:. E sad pretpostavka ako je problem samo u gareži, ako ventili nisu nagoreli dal je moguće s naknadnim gaženjem kaj riješiti ili garež na dosjedima ošteti i dosjed? :icon_eyes:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
garež u grani je nastala kad više ventili nisu držali , znači ništa od "spuhavanja"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Pogledaj OVDJE, pa buš videl kaj je garež u usisnoj grani.
Vjerojatno bi se dalo ubrusiti postojeće ventile, no kupljeni su pojačani ventili i uređena glava.

Dobro ti reče kolega Puknuti: za ispuhivanje je prekasno. Sad samo dimnjačar pomaže.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
budem ga danas upalil kak je, sve me nekak vleče da i glavu sredim :(think):. ak je bal ... kak se pokazal njegov alternator - je dosta tih 30 - 35 A za njega. Vidim da ima lufta na lagerima, a i pitaj boga kakve su četkice i kolektor. Imam od dvojke 55A isto zrelog za reparaciju pa da njega montiram? Pa još štelanje drugog stupnja jer krči kod uključivanja kardana, zglob spojničke, hidraulika zna zablokirati u gornjem položaju, okvir predelati :(party):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Originalni alternator je loš. Prvo, ima čudno riješene klizne prstene (četkice stoje aksijalno) i mehanički regler. Nije to tak ni preloše, no ako zaboraviš isključiti kontakt, isprazni akumulator.
Ja sam ga zamijenil Iskra alternatorom od Z101, 33A. To je više nego dovoljno za trošila koja ima.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Budem ga popodne uslikal, pa stavim navečer. Ak si videl kak sam anlaser slagal onda vidiš koji sam pacjent. Ma nije stvar da je stroj loš al si ga slažem iz gušta. :icon_jook:. Od '85. neke stvari dotraju, al nije zmučeni 3200 rh. Općenito planiram ove godine sve strojeve i priključke srediti: gumenjak, sadilica kultivator, plugovi 2*10 i 1x16, nabaviti frezu ... A tu je još i labinka SS u lešina stanju - e tu bude veselja... :icon_kidra:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Imam i ja nekaj u planu za uređivanje, al nebi još o tome jer nije 100% sigurno :icon_e_wink:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Originalni alternator je loš. Prvo, ima čudno riješene klizne prstene (četkice stoje aksijalno) i mehanički regler. Nije to tak ni preloše, no ako zaboraviš isključiti kontakt, isprazni akumulator.
Ja sam ga zamijenil Iskra alternatorom od Z101, 33A. To je više nego dovoljno za trošila koja ima.

Loš je zbog toga jer je kopija francuskog Ducelliera, a to se je dovuklo preko Dacia automobila koji su rađeni po Renault licenci. Kako su nekad svi alternatori u Jugoslaviji bili Iskra tako su Rumunji na sve montirali svoje licencno skrpane Duceliere.
No s druge strane ni originalni Magneti Marelli alternator s "pravih" Fiata nije neko veselje... :icon_eyes:

Boschov K serija alternatori su zakon. Jeftini, puno ih ima po otpadima, osovina fi 17 pa večina remenica odgovara... i jeftini su novi dijelovi.

2012-06-12_Bosch_45A_alt_back.JPG
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Jedan stari autoelektričar koji više ne radi je najviše cijenio upravo alternatore od unija jer su po njegovom iskustvu najviše trajali.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Evo i obečane slike:

al3pn4.jpg

9a5jzl.jpg

2livpdz.jpg


brojač radnih sati:

33dy0zp.jpg

dewqrb.jpg


Bilo je pre hladno i nije mi se dalo igrati s paljenjem pa sam rastepel alternator. Četkice pri kraju, kolektor izbrazdani, a lageri srednje jaka žalost - još originalni URB. Da bi se došlo do stražnjeg lagera mora kolektor dole al i onak ga mjenjam pa bude us put. Prašni je i zmazani još od jeseni, a i dosta ulja i dizela se razlijalo kod slaganja pa izgleda šlampavo.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,987
Boschov K serija alternatori su zakon. Jeftini, puno ih ima po otpadima, osovina fi 17 pa večina remenica odgovara... i jeftini su novi dijelovi.

2012-06-12_Bosch_45A_alt_back.JPG
Taman sam si danas takvog jednog na skladište metnul :icon_jook:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ja skupljam takve ali u najjačem pakovanju. 115 amperske...

Audi 100, Alfe 164, Ford Scorpio, BMW stare petice... Fizički isti ko Golfov 55 amp, no duplo teži. :icon_cool:

145493d1247946491-spider-alternators-bosch115amp.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,987
Ti, ti si nekaj drugo u odnosu na mene :eek::

Kaj se onih bošista tiče, imam jedan loš i kratak video kak mi doma klipnu pumpu testiramo sa specijalnom tekučinom :icon_rofl:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=N9OOeSw8V2k&feature=youtu.be[/YT]
 
Na vrh