• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
A možda se kaj drugo pomaknulo?
Recimo, ona oka na polugama?
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Na polugama su tri rupe u jednu ide za hidrauliku za gore dole a u drugi stabilizatorski lanci ali neznam u koju i jedna mora bit fraj
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
podloška nema veze s tim da li bude španer naegnut u dignutom položaju ili spuštenom .

Toćno da nema veze sa podloške za stabilizator lanci sad sam zvao jednu firmu koja je uvoznik ujedno i servisna i mehanička firma za universala i rekla da je to normalno kad spustiš poluge lanci budu opušteni i kad digneš za transport moraš stegnuti španer
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Originalni alternator je loš. Prvo, ima čudno riješene klizne prstene (četkice stoje aksijalno) i mehanički regler. Nije to tak ni preloše, no ako zaboraviš isključiti kontakt, isprazni akumulator.
Ja sam ga zamijenil Iskra alternatorom od Z101, 33A. To je više nego dovoljno za trošila koja ima.

Našel sam jednoga BAŠ takvoga na tavanu pa bi samo zamolil način spajanja obzirom da UTB ima vanjski 'nešto crno i četvrtasto sa žicama'. :biggrin:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Toćno da nema veze sa podloške za stabilizator lanci sad sam zvao jednu firmu koja je uvoznik ujedno i servisna i mehanička firma za universala i rekla da je to normalno kad spustiš poluge lanci budu opušteni i kad digneš za transport moraš stegnuti španer
sve je normalo i za ljude ako nije dugačije , naročito po servisima .

Zna se da priključak na podu mora imati lufta ....a dignuti mora biti zategnut...IMT kakav god krš ima dobro postavljene španere , dolje labavo , gore zategnuto ..pa prekopiraj od njega .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Našel sam jednoga BAŠ takvoga na tavanu pa bi samo zamolil način spajanja obzirom da UTB ima vanjski 'nešto crno i četvrtasto sa žicama'. :biggrin:
poglej moje zadnje postove , netmuo sam sliku kako spojiti , vjerojatno tema "533 "...ti izbaci ampermeta ako ga nemaš
samo je ovdej bila zamjena dinamo za alt.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ako rumunjskog mijenjaš Iskrinim, postojeći B+ spojiš na B+ novog alternatora.
Postojeći DF (uzbuda, ona deblja žica koja ide na četkicu s reglera) spojiš na D+ novog alternatora. Onu tanku žicu, koja je išla na zvjezdište nakita (kontrola punjenja) ostavljaš ne spojenu.

To je tek pol posla.. Sad ideš mijenjati instalaciju.
Postojeća lampica od punjenja spojena je s jedne strane na masu, a s druge strane na remek za kontrolu punjenja.
Sad ju trebaš prespojiti tak da je s jedne strane spojena na +12 poslije brave i osigurača, a drgu stranu odvedeš na onu DF žicu koja je bila spojena na regler. Regler izbacuješ i pazi da dobro izoliraš žicu koja mu je dovodila +12 preko brave.

Postojeća instalacija uzbude je išla: +12 (preko brave) - regler (D+) - regler DF - alternator DF
A sad ide: +12 (preko brave) - žaruljica (+) - žaruljica (-) - alternator D+

Nadam se da je dovoljno jasno.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Za jsvetak2:

awrvp5.jpg

14vu4px.jpg

zmku11.jpg

2d9bixd.jpg


Podloška između reduktora i nosača je 8 mm.
Slike baš nisu naj - baš kak i mobitel i autor...:mur:
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
E sad ono malo zanimljivije :icon_super::

2qwq52s.jpg

iwhe1e.jpg

2hqf90k.jpg

2hi3xat.jpg

so67ok.jpg


Uz dosta igrancije jer sam šarafal u garaži bez svjetla, kompletna operacija 4h.
Ispušni se needaju okretati - puštaju sva 3. Usis loš pogotovo cilindar 3 na zadnjoj sliki. Više od pola oboda ventila crno :icon_pai:. do srijede bude valjda glava gotova pa onda montaža. Idem još uslikati ova dva ventila s tog 3. cilindra s boljim aparatom pa da se i to vidi. Slovenc ima kolektor za alternator al je pitanje dal šalju poštom izvan dežele...

Svaki savjet za montažu pozorno slušam :icon_weed:
13yi0ep.jpg

mhcyki.jpg

103cr5w.jpg
 
Posljednje uređivanje:

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
a jbg kad se borim s rečenicama bez interpunkcije, a još se nisam oporavil... :icon_pidu:. Lanci su šarafani na 3. rupu od traktora - skroz iza, srednja je prazna makar se vidi da je nekaj bilo i tu jer je boja pojeđena, a ramena hidraulike na 1. rupi - skroz do traktora. Al baš i ne vidim kaj to ima veze s napetosti...mošda bi zerku manje napinjalo da su lanci na srednjoj rupi :(think):. Vidi se to i na onoj sliki di mi je traktor od iza, samo treba sliku povečati...

kod ovog usisnog ventila se nevidi na slici al kolko je s jedne strane čisti dosjed tolko je ispod ovog ' vrtložitelja' tolko zapečeni da ga dosjed glave nije ni zaprešal. Ventil je gore pojeđeni od kapice s jedne strane i to dosta - suprotno od strane na kojoj je najviše naslaga na obodu.

E da i kak je red odnesti glavu na obradu tak il si trebam sam očistiti kanale???
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
E da i kak je red odnesti glavu na obradu tak il si trebam sam očistiti kanale???

prije na grubo jer poslje ionak mraš na fino ..ako nisi to nikad radio bolje daj da ti naprave sve koplet ...ušlajfaju i sve to ..
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Ispušnima bi bilo dosta i šlajfanje, ali usisni mi se čini da su i glavu mali pod stranu oštetili... uglavnom nebum se s tim igral. slažem stroj za sebe pa mi improvizacije nisu cilj. Kak najbolje skinuti dihtung ostatke s bloka i dal ima smisla čistiti čađu koja se nalovila na vrhu cilindra?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel se zna koliko ima radnih sati taj stroj?

ostatke brtve skidaš s špahtlom ,, naslage skidaš šaberom
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
sve je normalo i za ljude ako nije dugačije , naročito po servisima .

Zna se da priključak na podu mora imati lufta ....a dignuti mora biti zategnut...IMT kakav god krš ima dobro postavljene španere , dolje labavo , gore zategnuto ..pa prekopiraj od njega .
Kak god imt bil zaostal ili kopira,ima zanimljiva rješenja ukruta poluga,što ljevo,desno što da pumpa i ventil ne trpi.

IMG_20160311_231037.jpg


Možda na ovaj način prekopirat.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ova žejezna ukruta na IMT-u nema veze sa pomakom lijevo-desno več za ukrutu ruku hidraulike gore-dolje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je a ovi lančići s unutarnje strane?
Jel bi možda taj sistem bio bolji za ljevo,desno ili zakaj su ih opče metali?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Mislim da je to samo da poluge ne zapinju za kotač kad nije ništa prikopčano na njih
 

Najnoviji postovi

Na vrh