• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Prije je bio orginalni rumunjski alternator sve je dobro pokazivao samo jedamput nije dosta filao i onda sam kupio novog rumunjskog i on nije dosta filao kontrolna lampica je svijetlila onda se stavio taj od golfa on super fila ali velim kaže više kazaljki i brojevi brže
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Al ak je od golfa alternator onda nema vanjsku regulaciju nego je sve na njemu. Nebi trebalo imat veze s polovima itd. već direktno daje van ispeglani napon.

szfqzn.jpg

2lcpbq1.jpg


Danas sve montirano, pali radi.
to je posel stari , sad bu dihal kak olimpijac:icon_super:
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Veli strojna dihta glava bolje nego u tvornici - 0 puštanja. Pali lijepo, hladni na iberlauf ne baca ništ. budem videl koji dan dok ga upregnem kak stvarno diše :icon_super:
@universal 643:
Da nije onda krivo spojeni, jer postojeća UTB instalacija i VW nije ista. Opisano je par stanica ranie kak treba točno biti spojeno.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Al ak je od golfa alternator onda nema vanjsku regulaciju nego je sve na njemu. Nebi trebalo imat veze s polovima itd. već direktno daje van ispeglani napon.
...
Za tahometre se koristi tzv. W izlaz, dakle jedna živa, izmjenična faza.
Njezina frekvencija je proporcionalna prijenosnom omjeru remenica i broju pari polova generatora.
Dakle, i uz istu remenicu, preseljenu sa staroga alternatora, moguće je odstupanje ak je broj pari polova različit na različitim alternatorima.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Nisam ga pre dugo držal upaljenog jer je alternator još dole pa ne vrti pumpu... Dim nisam videl uopće plavi, skoro pa nikakav dim, malo smeđkasti kad se stisne gas i to j to. Ide sad koji dan u pogon pa budu detalji...

Neznam kakav tahometar ima navedeni model UTB-a, moja pretpostavka je bila mehanički... očito kriva. Ako ga muči samo signal koji dobiva s alternatora za RPM i RH, a uredno puni pod normalnim naponom onda je to to.

Bosch, ako je to takav model ima 6 pari polova:
http://apps.bosch.com.au/AAExtranet_TechSearch/docs/repairinstruction/altR11-0.pdf

podaci za UTB 445 alternator:

Rated voltage..................................................12V
Cut in speed at 14V..........................................950 r.p.m.
Current output delivered to battery at 14V,
3000 r.p.m. and stabilized conditions ...............30A
Max. current......................................................36A
Max. continuous speed.................................... 8500 r.p.m.
Overspeed........................................................10000 r.p.m.
Induction coil resistance at 20 oc between both slip rings
..........................................................................4.7 ohm
Rotation.............................................................Counterclockwise
Engine/alternator...............................................speed ratio 1:1.82

Znači teoretski minimalni okretaji motora bi trebali biti, ako nema klizanja remena, 520 rpm. Kod max 2400 rpm motora alternator se vrti 4370 rpm.
Omjer brzine najmanje remenice koja bi išla na alternator, a da se ne prekorači max rpm alternatora, je 3,125. Znači da bi opseg (promjer) najmanje dopuštene remenice alternatora bio ~1.7 puta manji od originalne.


 
Posljednje uređivanje:

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Danas isprobani stroj. Upali nakon 2 kruga, 3 sekunde malo plavog dima i to je to poslije samo topli zrak i kratko smeđeg kod dodavanja gasa. Malo više nego prije baca na iberlauf al sve je to još ok. Diše kak spada i vrti se ko lud. :icon_super: Dajte mi samo objasnite kaj sve treba očistiti ako hidraulika sama od sebe ode skroz gore i ako onaj regulator odziva hidraulike ne funkcionira. :drink:
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Može koji video paljenja na hladno ? Nego nisi dao odgovor, ko ti je uređivao glavu i naravno koliko peneza je ovaj sport ?
 

jucaxxx

Novi član
Tu od
19 Lis 2015
Poruka
8
Opet problem sa mojim rumunom vec duze vreme sve slabije i slabije pali a od pre dva dana nikako na kljuc.Povucem ga bilo drugim traktorom ili autom upali na zub a na kluc nema sanse da sastavi .Anlaser vrti onako solidno ne najbolje ali ne i da ne upali u zadnje vreme u transpotu pod lerom ne reaguje odmah na komandu gasa dok na nekim malo visim obrtajima reaguje normalno.Popricao sa par lokalnih majstora i oni kazu kupi samo cetkice i prstaen za bosh pumpu zameni i proradice e sad ....Stvarno neznam sta da radim da menjam sam to ili celu pumpu kod majstora?Nekako nemam nesto poverenja u boshiste molio bi za neku sugestiju savet bilo sta .
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Pozdrav, imam traktor univerzal 350 dtc, i čuje mi se zujanje neko kad idem cestom brzo, nije bitno prazan ili pun, uvijek negdje nešto zuji, možda je u getribi... ?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Getriba, reduktori i sve ostalo kaj se okreće zuji. Provjeri jel ima ulja i ne brini previše oko zujanja.
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Aha ok, ne znam je li ovako u svakog univerzala, kada pustim šperu ona neće da iskoči, a kad namotam malo u lijevo ili desno onda sama iskoči, jel to znači da ne moram paziti na nju u oranju ili drugim poslovima, jer kad god namotam, osovina neće puknut jer špera sama iskače.... ??
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Podmaži malo sa uljem mehanizam i trebalo bi malo pripaziti da iskoči pa makar malo kočnicama pripomoći jednom pa drugom lagano

Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Normalno je da ponekad ne isključi i normalno je da se isključi dok skreneš lijevo-desno.
Nemaš tam kaj podmazivati, jer je sve u ulju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh