• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Onda sam pomiješal...no, koliko se sjećam, pumpe serva su otraga.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Velim ti da je to sve zbrda, zdola.
Evo jedan pumpa serva napred.

 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,217
Procurio mi ovaj ventil nakon 7 godina odkak je stavljena nova Meffin boš pumpa na U445. Onaj ispod pumpe, po njemu klizi poluga gašenja.
Ima neka caka s zamjenom, moram na kaj pazit ili staro van, novo unutra?
 

Prilozi

  • 20220620_190925.jpg
    20220620_190925.jpg
    50.1 KB · Pregleda: 23

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Staro van, novo unutra.
S tim da ti na ovom ventilu fale orinzi.
Ups, ne fale, vidim ih u drugoj vrečici.

Starog pospremi jer se da samo na onom pipcu koji izlazi iz ventila da zamjeniti gumica ili po potrebi i pipac ako je pojeđen.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,217
Znači nema nikakvog fedra, kuglice il podloške koje bi mogla pasti van?
Je, kupil sam sve novo v traktor univerzalu.. Al nekak brzo je to počelo puštati naftu, stara je procurila tek nakon 40 let 🤣
Bi se isplatilo to reparirat pa pospremit za nedaj bože? Ili bolje da stoji tak, pa se onda zreparira ak zatreba? 🤔
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Hmmmm, čini mi se da ima kuglica, sjecam se da sam nekaj na mast lepil, samo kad je to bilo.....
Bum pogledal sutra u katalogu, ako zaboravim sjeti me
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ima kuglica, ali ne na dijelu kojeg ti mjenjaš.
Ja sam lepil zato jer sam samo pipac vadil van da promjenim onu malu gumicu.

Znači, nebi smjelo biti nikakvih problema kod zamjene samo malo namasti oringe prije montaže.

 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,217
Odlično. Puno zahvaljujem. Sad bi me još zanimalo koja je točno uloga tog ventila?
Jer to mi je i na U530 procurilo, pa je jedan lokalni mehaničar stavio samo čep.
Traktor nije imal snage i jedva je sam sebe vukel na leru, čak i u reduktoru
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Kad gurneš polugu za gašenje prema napred to bi mu trebal biti kao čok.
Otvoriš protok goriva prema korektoru kuta paljenja pa krilna pumpa kroz njega nabija tlak i zakreče bregasti prsten u ranije paljenje.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,217
Zamijenio sam ventil, morao sam otvoriti lajtung na prvom cilindru, nije mogel upaliti od prve..
Koja gumica se tu točno mjenja?
I je dobar redoslijed na sliki, naravno ovaj mali feder i kuglica su mi pali van, pa sad nisam siguran kaj ide prvo 🤦
 

Prilozi

  • 20220623_105136.jpg
    20220623_105136.jpg
    83.9 KB · Pregleda: 24
  • 20220623_105401.jpg
    20220623_105401.jpg
    88.3 KB · Pregleda: 24

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ovo označeno bi trebala biti gumica?
Redosljed na slici bi trebal biti pravilno sastavljen ventil.
Davno je bilo kad sam to mjenjal pa sam malo pozabil.

 

Jožek.445

Novi član
Tu od
21 Srp 2022
Poruka
16
Pozdrav,novi sam na forumu a i u poljoprivredi.Kupio sam univerzal 445 1975 za 1000e:hahah:.Cijena je smješna ali nije ni stanje bajno.Traktor je stajao preko 10 godina u nekoj poluzatvorenoj šupi,gume trule,limarija bljeda,motor je ok naravno treba ga predihtat,sredit dizne i pumpu,zamjenit ulja filtere...Moj plan je sljedeći...Da ga cijelog obnovim u šaraf.Prvo me zanima gdje ima dobrih dijelova(zagrebačka županija-grad zagreb),kolko ulja ide u motor,mjenjać i hidraulike,bočne reduktore i kučište volana...Dalje gdje ima dobar bošista na navedenom području i gdje najbolje odnjet glavu motora na obradu...Idemo dalje😰.Neki mi preporučuju stavit zadnje gume 13.6-28 a trenutno su gore 12.4-28.Dal je to dobro i jel bu traktor gubio snage ili nesto.Šta se tiće farbanja također ću radit tako da me zanimaju ral boja za šasiju i limariju...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Za djelove..Universal Sesvete, bliže Markovom polju..imaju i svoj servis te če ti sve obajsniti..Bosch pumpa,Zelina..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Pozdrav,novi sam na forumu a i u poljoprivredi.Kupio sam univerzal 445 1975 za 1000e:hahah:.Cijena je smješna ali nije ni stanje bajno.Traktor je stajao preko 10 godina u nekoj poluzatvorenoj šupi,gume trule,limarija bljeda,motor je ok naravno treba ga predihtat,sredit dizne i pumpu,zamjenit ulja filtere...Moj plan je sljedeći...Da ga cijelog obnovim u šaraf.Prvo me zanima gdje ima dobrih dijelova(zagrebačka županija-grad zagreb),kolko ulja ide u motor,mjenjać i hidraulike,bočne reduktore i kučište volana...Dalje gdje ima dobar bošista na navedenom području i gdje najbolje odnjet glavu motora na obradu...Idemo dalje😰.Neki mi preporučuju stavit zadnje gume 13.6-28 a trenutno su gore 12.4-28.Dal je to dobro i jel bu traktor gubio snage ili nesto.Šta se tiće farbanja također ću radit tako da me zanimaju ral boja za šasiju i limariju...
Motorno ulje 15w-40 možeš stavit i u mjenjač, ide cca 15- tak lit. ako se ne varam, to je ujedno ulje i za hidrauliku. U bočne reduktore i volan hipenol, cca 2 lit po reduktoru.
Gume ja ne bih dirao, 12.4 je ok dimenzija za njega, mi imamo već godinama 11.2 i nema problema.
 

Jožek.445

Novi član
Tu od
21 Srp 2022
Poruka
16
Hvala za ulja,ljudi stavljao u 14.9-28 i 13.6 i svakakve.Trenutno su gore barum 12.4-28 i jako su loše ispucale i trule od stajanja.Nabavio sam priručnik u sesvetama na sajmu i tamo piše 11-10.2-28.Najbolje ću stavit iza mitas 12.4-28 8pr a naprijed mitas 6.00-16 6pr.Koje su mu mane na šta moram pazit
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Mana mu je sporost na cesti, mada za vrijeme kad je napravljen....
Inače izdržljivi i kvalitetni strojevi, pogotovo modeli iz 70-tih i 80-tih godina.
Naš je 72-ga godina i prošao je sito i rešeto. Vozi i radi i dan danas.
Ne treba ga štedjeti na gasu, motor voli okretaje i tek negdje oko 2000 okr. ima punu snagu.
Sredi ga i uredi kak se spada i imat ćeš dugo vremena vrlo zahvalan traktor.
 

Jožek.445

Novi član
Tu od
21 Srp 2022
Poruka
16
To mi je plan sredit ga fino sve.Rastavio sam motor karike nisu potrosene ni oštećene,sve sam fino oprao očistio,došao je susjed(automehaničar)kaj mi je očistil cilindre s nečim slicnim radapcigeru.Sve sam vratio u hrpu i glava sutra ide na brušenje i ravnanje,bosch pumpa i dizne kod bošiste.Sutra popodne kad se vratim najvjerovstnije krećem sa zadnjim krajem.Trebo vi zamjenit pakne i semeringe unutra ću promjenit preventivno.Zati. ću dodat kiper ručicu i crijevo i fino one ventile na hidraulici očistit i predihtat onu ploču.Pumpu hidraulike sam dao jednom čovjeku blizu da je provjeri jek dobra na stroj.A onda čekamo glavu motora-pumpu-dizne da ga sklopim da vidim jel sve zadihtano da nigdje jišta necuri i onda kreće primprema za farbanje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Djelnik

Novi član
Tu od
22 Srp 2022
Poruka
5
Zdravo.Nedavno dam kupio univerzal 530 DTC 1998.Traktor jevu tvornićkom stanju 1200 sati.Kuoio sam ga od čovjeka iz susjednog sela.Znam traktor od kad je bio nov.Vuko je samo olt psk 4 i imt kultivator 4 reda,i tu i tamo malo djeteline u stočarskoj prikolici.Sad me zanima dal bi on mogo vuć olt posavac 12 cola,olt sava 24 diska i olt drljaću 4 krila.Plug i drljaće dobivam u kompletu za 3000 kuna od istog čovjeka.Pito sam njega on je reko da za traktor nikad plug ni tanjuraću nije kapčio.Da je 640 orao i tanjurao pa me zanima dal bi ovaj mogao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh