• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

univerzal 445 dt

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Bok. Ako ima netko da moze pomoci. Jel mozda netko zna zasto bi na traktoru zujala hidrulika, cijevi ko da vibriraju. To kad upalim traktor (univerzal 445)? Onda mu dam par puta gas i nakon nekog vremena prestane. Filter sam promijenil jer je stario bio prljav. Hidrulika normalno sve dize i radi... jedino jos da promijenim ulje. Hvala Vam svima na pomoci.
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Bok svima. Kupio sam Univerzal 445DT 88' godište. Koliko znam taj traktor nema klasičan servo volan, već hidraulični volan? Jel to znači da je hidraulična pumpa koja se nalazi na motoru sa desne strane (nasuprotna strana hidro cilindra za volan) spojena sa hidraulikom traktora? Ako da, gdje se može prekontrolirati razina hidro ulja?
Pitam ove stvari zato što mi hidro volan uopće ne radi, a i kap po kap curi ulje kod prednjeg hvatišta unutarnjeg dijela tj. poluge hidro cilindra, dakle ne na semeringu nego baš na hvatištu (kugli). Pretpostavljam da je ta unutarnja poluga hidro cilindra šuplja?
Hvala unaprijed.

P.S. nisam uspio naći nikakav manual gdje bih sve to mogao provjeriti, pa ako ima netko za šeranje....
Tnx.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Ulje ide iz getribe tako da na šipki kod ručne kočnice kontroliraš razinu ulja.
Ostatak napisanog gdje kapa ulje nisam baš skužio
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
aha, znači isto ulje je i u getribi i hidraulici i za volan....to se ulje kontrolira na šipki kod ručne kočnice...OK...

A ulje curi na dijelu di pokazujem na slici. Dakle ne curi na semeringu unutarnje poluge već na ovom spoju....
 

Prilozi

  • IMG_20220603_231935.jpg
    IMG_20220603_231935.jpg
    21.7 KB · Pregleda: 37
  • IMG_20220603_232221.jpg
    IMG_20220603_232221.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 36
  • 1654291375587.jpg
    1654291375587.jpg
    28.9 KB · Pregleda: 35
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Krivo sam te savjetovao po pitanju ulja, već sam na pola spavao kad sam pisao😁.
Ulje za volan je posebno, trebao bi negdje u predjelu motora imati posudu za ulje.
Inače je isto ulje za hidrauliku i getribu i kontrolira se kako je napisano.
Ovo za curenje mi baš nije jasno jer tu ulja ne bi trebalo biti, jedino ako se slijeva po klipu cilindra pa onda tu kaplje.
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Ok, znači ulje getribe i ulje za hidrauliku su jedno te isto, to su spojene posude, ulje je npr. INA hidraol 46,ulijeva se na čep pored ručice mjenjača, a kontrolira se na šipki pored ručne kočnice.

Što se tiče hidraulike volana, ona je zasebna i pumpa za volan se nalazi sa desne strane motora (kako se vidi na slici) i taj sustav ima zaseban spremnik ulja?
Koje se ulje za hidrauliku volana koristi? Isto Hidraol 46 ili?

Što se tiče curenja ni meni nije jasno, jer se ne slijeva po klipu cilindra pa mi nije jasno...osim ako klip cilindra nije šuplji pa iznutra curi i dolazi do tog spoja 🤔
 

Prilozi

  • Uljna pumpa volana.jpg
    Uljna pumpa volana.jpg
    21.7 KB · Pregleda: 13
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
124
Posuda za ulje se nalazi kod kilera.
Cilindar je najvjerojatnije za reparaciju.
IMG_20220603_231935.jpg
Meni je na zetoru otisao mehanizam i gumice koji se nalaze ispod zastitne gume
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
U getribu (hidrauliku) se većinom stavljalo obično motorno ulje 15-40, može i transhidraol.
Prednja pumpa do hladnjaka je za hidrauliku, stražnja do alnasera za volan.
Za volan može hidraol 46
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Posuda za ulje se nalazi kod kilera.
Cilindar je najvjerojatnije za reparaciju.
View attachment 50361
Meni je na zetoru otisao mehanizam i gumice koji se nalaze ispod zastitne gume
Aha, dakle bilo bi dobro reparirati cijeli cilindar? Jel bi to mogao sam, odnosno ima li tih gumica kupiti u trgovinama traktorskih dijelova ili je bolje cilindar skinuti i poslati u servis Univerzala u Sesvete?

I ako možeš reći, koje ulje se koristiti za hidro volan na 445DT? Može li isto Hidraol 46, kao i za mjenjač odnosno hidrauliku ili ide neko posebno?
 

Prilozi

  • jedno crijevo cilindra volana ide u filter.jpg
    jedno crijevo cilindra volana ide u filter.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 18
  • i iz filtera ide u ovu pumpu.jpg
    i iz filtera ide u ovu pumpu.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 17
  • drugo crijevo iz cilindra ide direktno u onu pumpu .jpg
    drugo crijevo iz cilindra ide direktno u onu pumpu .jpg
    29.4 KB · Pregleda: 17
  • evo ovdje dolazi drugo crijevo iz cilindra.jpg
    evo ovdje dolazi drugo crijevo iz cilindra.jpg
    25.2 KB · Pregleda: 17
  • dakle ovo je pumpa hidro volana.jpg
    dakle ovo je pumpa hidro volana.jpg
    28.9 KB · Pregleda: 16
  • i u tom sistemu jedino na filteru vidim čep za ulijevanje.jpg
    i u tom sistemu jedino na filteru vidim čep za ulijevanje.jpg
    18.6 KB · Pregleda: 19
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Pumpa je ta na koju pokazuješ a onda je i to posuda za ulje. Vidi kuda ide ova deblja cijev šta je ispod pumpe, ako ide do te posude onda je to to.
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
124
Aha, dakle bilo bi dobro reparirati cijeli cilindar? Jel bi to mogao sam, odnosno ima li tih gumica kupiti u trgovinama traktorskih dijelova ili je bolje cilindar skinuti i poslati u servis Univerzala u Sesvete?

I ako možeš reći, koje ulje se koristiti za hidro volan na 445DT? Može li isto Hidraol 46, kao i za mjenjač odnosno hidrauliku ili ide neko posebno?
Ja sam ga posalu u Zelinu. Sumljam da ćete to moći doma sami reparirati(samo moje mišljenje).
Obično ATF ulje ja koristim.
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Pumpa je ta na koju pokazuješ a onda je i to posuda za ulje. Vidi kuda ide ova deblja cijev šta je ispod pumpe, ako ide do te posude onda je to to.
Da, ta cijev ide na filter ulja i onda u cilindar hidro volana.
Ja sam ga posalu u Zelinu. Sumljam da ćete to moći doma sami reparirati(samo moje mišljenje).
Obično ATF ulje ja koristim.
Aha, ok. A kako se zove taj servis u Zelini, da pitam dal bi oni to mogli riješiti? Tnx.
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
124
Hidropneumatika
 

Prilozi

  • Screenshot_20220604_074359_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220604_074359_com.android.chrome.jpg
    20.1 KB · Pregleda: 11

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Zahvaljujem 👍🍻
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Nema tu filtera, to je posuda za ulje, da li ima uopće u njoj ulja?
 

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Ima jos uvijek ulja u njoj, a pretpostavio sam da je filter kad na ovom desnom šarafu piše FILTRO 🤷

A to ulje od volana curi na dijelu, kako vidiš na slici, koji mi nije jasan, jer se ulje na slijeva po klipu cilindra 🤷
 

Prilozi

  • pokazujem kapljicu ulja.jpg
    pokazujem kapljicu ulja.jpg
    29.4 KB · Pregleda: 19
  • pokazujem  kapljicu ulja.jpg
    pokazujem kapljicu ulja.jpg
    29.6 KB · Pregleda: 19
Posljednje uređivanje od moderatora:

dlabas

Novi član
Tu od
3 Lip 2022
Poruka
10
Izgleda da je najbolje da cijeli taj sistem skinem i sve dobro provjerim, očistim i napunim novim uljem.
Znaš možda koliko ulja ide u sistem hidro volana, a koliko u sistem getribe/hidraulike?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Za volan ne znam.
Hidrauliku ako normalno radi ne bi dirao, provjeri samo jel ima ulja i vozi, eventualno pogledati filter koji se nalazi u ovom zadebljanom djelu ispod alnasera.
On je većinom žičani i njega se samo opere.
 

Najnoviji postovi

Na vrh