• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upotreba visoko vlažnog kukuruza u ishrani stoke

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Moji su godinama tako tjerali mus-max ciklo mlin i 35-taka i nikad nije bilo problema. Ali slažem se da to nije dobro. I mlin je radio tako dugo dok ga tetak nije par puta okrenuo na hiljadu okretaja kardana i mlin se razletio.. A imao je veći kapacitet od Sipa.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Ja bi gazio u silos negdje oko 50t, cistog brasna. Neki savjeti kakav silos napraviti? Betonski? Jel mora biti natkriven? Kolika bi trebala biti vlaga zrna?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ujak sprema svake godine cca 60 t zrna, optimalna vlaga je 28 do 32%, ima 4 betonska silosa cca 2 m puta 6 metara, 3 su sirine 120"cm, jedan 160, ovisi kolko je zivine, taj otvara, i to mu taman da se redovno trosi i nema kvarenja, gazi se nogama i to se nagazi super, jedva motikom kopas
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Ja u punom kapacitetu trosim za bikove oko 300 kg dnevno brasna
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Tako i negdje ujak troši, možda malo manje, ovisi koliko je bikova u tovu i u kojem su stadiju. Pogledaj dolje video pa ćeš vidjeti kako izgledaju silosi. Ujakov susjed ima vani veliki silos u koji gazi 100t sa traktorom, a ima malo više bikova i svinja, ali opet se dosta toga pokvari, vani je na kiši i snijegu, i to je cca 5 m širine sa 2 metra visine, to moraš brzo trošiti da ti se ne kvari.

Video:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=_gYKhgb87qQ[/YT]
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
ZJ kardan mi je bio predugacak to sam uzeo novi kardan za cijepac a nisam ga bio skratio nek sam ga kasnije skratio na mijeru za cijepac obicno je imt pod mlinom i zakopcan je jer imam kardan koji pase na njega kad je zakopcan al imt je bio zakopcan za drugu prikolicu a ovaj je bio slobodan pa sam s njim mljeo zato je to tak!!
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Pitanje! Koliko bi mi otprilike u grubo stalo tona siliranog brasna u silos od 18 m3?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Računaj otprilike 18*0,7tona=.......
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Je za zrno. A koliko bi stalo nagazenog brasna?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
malo se samljelo i ove godine 25 bacvi napunjeno jos malo ostalo sta se svaki dan samelje i hrani!!


 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Kaj melješ cijeli bat, a ne samo zrno?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Puno previše je posla da bi rulio pa mljeo :(.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Zato postoji kombajn
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Kombajn treba platit 600 kuna/ral. Ja uskoro rulim cca 12 tona klipa za sušaru.. Već smo 3 tone izrulili i tanko razvukli na beton, ne perušamo dodatno samo bacamo u ruljač.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Ako je kombajn 600 pošto onda ide beračom jednorednim?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Isto.. 600 kuna je žetva kombajnom kao i berba kukuruza u zrnu i u klipu jednorednim/dvorednim beračom.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

De doći ću ja kod tebe brati, meni dosta 500kn.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Brzo bi odustao.. Male parcele, naplata upitna, zaboravi. A iz godinu u godinu berača na svakom ćošku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh