• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upotreba visoko vlažnog kukuruza u ishrani stoke

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Dominik kaže:
Bogec, u kojim omjerima ti ide ječam i zob sa takvim kukuruzom kako ga ti spremaš? Tj. dali ima i tu neka caka?? Dali mješaš i gotove smjese sa tim i na koji način???

uh baka sad spava , ona je dipl.ing. za gice, ja mislim da stavlja 2:1 ječam i zob :kukuruz, budi bez brige sa tim kukuruzom veliki tovljači stavljaju velike količine i svinje su ok
naime baka stavlja više ječma i zobi zbog kvalitete špeka i mesnatosti, sutra ču ti točno napisat šta sve stavlja i koju količinu za npr prasce , krmače...
imam ja i u kukuruzani suhih kukuruza , al je baka rekla da to više neče jer joj je ovo vlažno mljeveno puno bolje, a bogme je i meni danguba ruljit :roll:
sutra češ sve znat kad pitam baku tehnologa, da ti nepričam napamet omjere
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

bogec kaže:
ZJ kaže:
Potpuno netočan odgovor. Pri svakom mljevenju šrot se grije. Snaga dovedena elektromotorom ili preko kardana se pretvori u rad (mljevenje), odnosno u toplinu (Zakon o očuvanju energije!)
Pitanje je samo koliko? Čekičari više griju od mlina s valjcima ili kamena, tj. pri mljevenju se razvija veća temperatura šrota jer je veće trenje čestica.
Jasno da će pri raznim sitima grijanje biti različito, ali i učinak meljave.

žao mi je ZJ al ne mogu se složit sa tobom, to što se bar kod mene osjeti topline je zanemarivo, bolje rečeno osjeti se samo ak bum čekao kod otvora s rukom da mi brašno u ruku ide.

Gle, ne mislim se nadmudrivati s tobom. Meljavom (na bilo koji način) zrno/šrot se grije, jer je dovedena nekakva energija/rad. Ono kaj možda nisam dovoljno naglasil a ti nisi shvatil bit, kamenom ili valjcima zagrijavanje je manje nego lomljenje čekićarom. Ne govori se o temperaturi šrota na izlazu iz mlina, već o temperaturi zrna pri lomljenju samom. Naravno da je šrot malo topel pri izlazu iz mlina, no pitanje je pri kolikoj se temperaturi to zrno lomi samo.

I nisam rekel da čekićar ne valja (uostalom i mi ga imamo i koristimo), već sam samo spomenul zakaj je nekaj drugo bolje u određenim uvjetima. I nikaj drugo! Dapače!
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Mislim da je rasprava počela oko toga da se zagrijavanjem gube neki bitni sastojci iz kukuruza odnosno vitamin C. Nemam toliko iskustva oko mlinova i toga i ne želim se upuštat u raspravu ali znam da se vitamin C pa vjerojatno i druge tvari koje se uništavaju zagrijavanjem, uništavaju na puno večim temperaturama od laganog zagrijavanja prilikom meljave. Vaši mlinovi ovaki il onaki, zagrijavali il ne ne mogu proizvest takve temperature.
 
P

paor

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

endosperm od suhog kukuruza je jako tvrd i teško probavljiv kravama (niste ga nikad vidjeli u balegi ?), znači trebalo bi ga što sitnije samljeti, ali onda se javljaju timpanije i ostali problemi što je i napisao Tine...u tom slučaju ima prednost valjanje zrna i to je valda jedina prednost takvih mlinova...druga je stvar jesu li takvi strojevi skupi, nepristupačni, spori u radu ili... šta ja znam, nisam ih nikad vidio...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

ZJ sve pet :D :D :D
inače za krave se preporučuju zubani i to meki baš zbog razgradnje , inače su možda oni malo kakti rekli lošiji od polutvrdunaca il tvrdih zubana, al su za krave primjereniji, zato kad meljete suhi kukuruz i još na malo krupnije sito krave onda kakaju djelove kukuruza.
kod vlažnog kukuruza to nije slučaj jer je ipak mekši kukuruz od onog što stoji pol godne u kukuruzani i bolja je meljava i veča energija i probavljivost.
svakim trenjem se dobije zagrijavanje bilo to čekičar valjak il kamen, al ak su posađeni loši kukuruzi i loša agrotehnika i postupci s manipulacijom zrna i brašna, sva naša meljava pada u vodu i tu ne pomaže nikva meljava jer sve drugo ne valja.
gubici tvari nisu veliki nigdje ak se čovjek pridržava nekih stvari oko mlina , sita i kapaciteta.
ima kod nas jedan mlin na vodenicu koja tera kamen koji melje zrno, je fino je to brašno al jedna vreča dok se namelje ja ostarim :scratch :mrgreen:
ulaganje u silomlin il da se plati iz usluge se isplati bilo da se melje u vreče il silos, kod nas sve više ljudi prelazi na tu tehnologiju.burgon bere klip po 500kn isto je i kombajniranje 500kn, i za jedan dan meljave se namiriš za cjelu godinu , tak da meni velika ruljača traktorska stoji i kupi prašinu :madmana:
 
B

Bobo

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Koliko znam, (a ne znam puno o ovome) da vitamini odumiru na temperaturama 40°C i visima...

Pogotovo vitamin C, tako kad cijedite limun u vruc caj, nemate nikakav efekat, osim gorcine, tako i ovo o srotu... Bilo vitamina ili ne, jedu ga sve u 16...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Bobo kaže:
jedu ga sve u 16...

BOBO el i ti spremaš vlažni kukuruz :?: :?:
malo sam se raspitao kod ljudi koji idu u zaradu, silomlin sa ciklonom uz vaš traktor je 500 kn dan, samljeo ti jednu il 10 prikolica, sam trebate kardan pripasat., naravno jaki.
ti silomlinovi su izdržljivi, jedino treba pripazit da ga se ne preopterečuje i malo obratit pažnju na ležajeve.
 
B

Bobo

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Prije smo i mi drzali svinje, no ne vidimo neku isplativost u teme... evo ljudi u selu koji se s tim jos uvijek bave ne mogu prodati nikome...

Hranili smo ih svime i svacime i jele su vlazni kukuruz kad nije bilo suhog. Nisam cuo da su se svinje bunile ;)
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

uh baka sad spava , ona je dipl.ing. za gice, ja mislim da stavlja 2:1 ječam i zob :kukuruz, budi bez brige sa tim kukuruzom veliki tovljači stavljaju velike količine i svinje su ok
naime baka stavlja više ječma i zobi zbog kvalitete špeka i mesnatosti, sutra ču ti točno napisat šta sve stavlja i koju količinu za npr prasce , krmače...
imam ja i u kukuruzani suhih kukuruza , al je baka rekla da to više neče jer joj je ovo vlažno mljeveno puno bolje, a bogme je i meni danguba ruljit
sutra češ sve znat kad pitam baku tehnologa, da ti nepričam napamet omjere

Bogec?!?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

uh ja sam zaboravio napisat, oprosti :cry:
ovako za jednu krmaču u dvije litre posudu kila kukuruz vlažni a kila ječam i zob , stočno daje posebno jer su umješani vitamini, soju i super ne koristi, hrani ih dvaput dnevo .
prasci naravno za jedno prase upol manje sve i tu dodaje malo supera cca 20 deka po prasetu.
kad je prelazila sa suhog na vlažni kukuruz 5 dana im je mješala suhi i vlažni i nakon toga samo vlažni.
gice sve ponjupaju i odma na spavanje, spavaju ko zaklane.
ps mi svinje hranimo za svoje potrebe eventualno prasce prodajemo ak imamo preveć.eto to mi baka tehnolog kaže, kaj još hočeš znati da ju pitam :?:
još jednom sorry :oops:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ma nema frke prijatelju. Samo sam te htio podsjetiti. Hvala na info. Definitivno ću ove godine isprobat tvoju tehnologiju. Čini mi se vrlo efikasnom.

Hvala!!!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo za uvod je bogec namljeo oko 8 tona zrna kukuruza u vreće, nismo više jer nas je oterala kiša sa polja tak da smo prekinuli kombajniranje :!:
vlaga je bila dan prije mjereno 24 %.

seljaček ti si mi reko da ako bi koristio vlažno zrno trebaš prerađivat hranilice, hmmmm :scratch ako namelješ tako vlažno zrno ili malo suhlje to se sipa ko i suho zrno, nema ljepljenja a ni kvarenja, nakon godinu dana kad otvoriš vreću mora bit sipko i fino mirišat :!:

ove je godine plan namljet u vreće oko 50 tona, premda neznam šta če mi tolko, al nek bude :D , dobro se vidi s ceste pa nek ljudi gledaju :D

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ja imam dva jutra sijano po ječmu. Dobro napreduje za moje čudo. Uletio sam u to onako ma idem probat. I odličan je. Njega mislim površiti i silirati. Kolko bude bude. Za probu prva godina. Bogec slijedit ću instrukcije sa početka teme.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
jesu to neke najlonske vreće? :scratch

da to su najlonske vreće, i super su :D , a najbolje mi je to što uvjek otvaram po potrebi vreće, a sve drugo je zetvoreno, dok silos kad se otvori mora se trošiti :!:

ove godine bude valjda preko 1000 vreća, i to če me koštati oko 1000kn, sasvim povoljno, s obzirom da bi trebalo bit oko 50 tona zrna

dominik, za tvoje svinje mala preporuka ostavi malo suhlje da bude zrno prije mljevenja, znači kod mjerenja nek bude oko 22% i 3% će dobiti na kombajnu i to je ok za svinje :D

marko, moj zekan je namljeo stotine tona zrna, cjele dane pod največim gasom, evo sad je dva dana kod susjeda, ima 11 prikolica velikih punih zrna.

a munja nek se još uči kak je to kod mene radit :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Eh, i ja se dao u matematiku. Bogec, rekao si da imaš 30 glra. Ako siliraš 50 tona to ispada po grlu dnevno 4,56621004566210045662100456621... kg vlažnog šrota :idea:
Kako sam pametan, sve mi pamet kroz uši izlazi :blackeye
Baš imam neku volju za zahebanciju. Usput, Boxer je počeo nicati
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Eh, i ja se dao u matematiku. Bogec, rekao si da imaš 30 glra. Ako siliraš 50 tona to ispada po grlu dnevno 4,56621004566210045662100456621... kg vlažnog šrota :idea:
Kako sam pametan, sve mi pamet kroz uši izlazi :blackeye
Baš imam neku volju za zahebanciju. Usput, Boxer je počeo nicati

ideš koje brojke, sva sreća da nema puno zareza pa bi se izgubio :!: od tih mojih 30 komada , večina ne dobije brašno jer su neproizvodni, tj junice i telci ženski, tako da ovo ostatak stada nemre pojest, a u mojoj hranidbi brašno je najmanji dio, a pogotovo kukuruz, tako da mi je ovo mucho previše :!: maximalno se dere voluminoza i tu se vidi učinak :D

jupi , eto sad čekamo da se pravo zazeleni boxer, i onda udri po umjetnom, tj kod tebe je več dobio duplu dozu hranjiva :D
ove godine sijem duplo za sjeme :!: i boxer i linos
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa, ok. Sijat ćemo pa nek se zeleni. Hrvatska je zelena zemlja :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo još smo malo mljeli i evo par slikica :D
ps isprobali smo mljet zrno koje kakti suho (na tavanu bi se pokvarilo bez sušenja) i metat u vreče, i super je ne kvari se, eto i taj segment je provjeren što je podosta bitno za svinjogojce i za peradare :D

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh