• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus C-335 MALI

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Možda jeste dobra ideja, ali ne znam koliko je to funkcionalno? Znaš da možeš poluge podići prema gore rukama? Tako da ne vidim neku svrhu toga, jedino štimanje nagiba, ali ne znam ni koliko bi to dobio...
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Pa ja planiram dobiti to da mi ralica ima pritisak prema dolje a ne samo slobodan pad ko do sada, tj da mi se ralica ne podiže sama ili bolje rečeno da nemogu rukama podiči poluge.
Imao sam ja zamisao da umjesto originalnog cilindra hidraulike od traktora ubacim dvoradni, samo neznam dal je to dobro za oranje onda.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Da između ruku hidraulike i poluga ubaciš cilindre ne bi to dobio, opet bi poluge išle prema gore.

Ne znam koliko je izvedivo to da se ubacuje novi cilindar? Jedino sa nekim opakim preradama...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nije mislio na pritiskanje nego na nagib ralice umijesto ručnog reduktora. Prijatelj ima to na zetoru 55ks i kaže da je to jako zgodno sa svakim priključkom, a on to ima samo na desnoj strani i bez blok ventila tako da ga maalo zeza propadanje.
Možda ti je jedna strana dovoljna?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Dignem hidrauliku od traktora skoz gore, znaci vise nemre ici gore a onda spuštam sa dvoradnim cilindrima prema dole.
Pa po meni nije neka opaka prerada za izbaciti originalni cilindar, sve izbaciš van ostaviš samo pumpu i unutra ubaciš odgovarajuči dvoradni cilindar spojiš na vanjski razvodnik i to je to, ali neznam da li je preveliki problem ako za oranje, tanjuranje, drljanje i ostale obrade to da nema slobodnog podizanje poluga.

@zoki ja bi cak na obje strane stavi cilindar normalno dovoljno dugacak da mi moze kad je traktorska hidraulika dignuta do kraja gore da ta dva cilindra ralicu spuste skroz dolje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Možeš izvesti to kako si rekao, ali onda ništa čudno ako polomiš kućište diferencijala, ili u malo boljem slučaju, poklopac hidraulika.

Mislim da bi oranje i ostali poslovi bili malo problematični ako ne bi napravio da ima plivajuči položaj.
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Trganje kučišta hidraulike bi riješio sa siguronosnim ventilom koji bi kod prevelikog pritiska popuštao pritisak i omogučio podizanje.
Kako taj plivajuči funkcionira?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Pa ti ako bi u hidrauliku ugradio dvoradni cilindar, teoretski, kada bi orao, ti bi pritisnio plug prema dolje, možda bi i krenio orati, onda kada dođeš prednjim kotačima u nekakav jarak, plug ti iskoči iz zemlje, ako dođeš zadnjim kotačima na jarak, kotaći ti ostaju u zraku, moraš podići plug, izađeš iz jarka, plug izađe iz zemlje.
Kažem TEORETSKI, zato što uvijek ima luftova na svakom koraku, kako na plugu, tako i na traktoru i to ne bi bilo toliko izraženo, ali govorim da shvatiš koja je mana takvog principa.

Morao bi imati nekakav položaj u koji staviš da je hidraulik "mrtav", da se npr. tanjurača vozi svojom težinom po zemlji i da ona i oluge prate teren.
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Znam da tu postoji problem.
Zato sam to zamislio točno ovako (dok ne nacrtam)...
Hidraulika od traktora ostaje kakva je, samo spoj između ruka hidraulike i poluga ubacim cilindre koji kada su uvučeni imaju istu dužinu kao sadašnji spoj ( izmjereno 50cm) to znaći da kada su ti cilindri uvučeni onda mogu koristiti tvorničku hidrauliku dizati pomoču traktorskog cilindra a oruđe bi se spuštalo slobodnim padom ( dvoradni cilindri se ne koriste).
Dvoradne cilindre bih koristio samo za oruđe kojima je poželjno da imaju pritisak prema dolje kao npr ralica.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Ali onda bi morao imati poluge u gornjem položaju, a onda cilindrima pritiskati prema dolje. Po meni loša ideja, ja to ne bi radio.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
da li mali ima neki čok za ova zimska vemena , gdje ?
Navodno ima na nekim pumpama, ja nisam nikad videl ali Željko tvrdi da ima.
Grijači ili brener budu definitivno olakšali u ove hladne dane mada ako je donekle zdrav i glava ispravna nebi smelo biti problema uz upotrebu dekompresora.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mislim da to nije pametno raditi jer njegova hidraulika nije tako zamišljena da gura ruke prema gore, možda bi se moglo dodati jedan cilindar izvana koji bi to radio ali to je sve škakljivo. Koristiti za nagib da ali za pritisak je bolje staviti uteg od 200-300 Kg na ralicu pa odmah dobiješ i bolji pritisak na kotače. Ili dodaj jedan veći zračni cilindar koji će to gurati dolje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Puknuti bu oko njega minsko polje postavil da mu ga nebi slučajno ko upalil, a ne da bi ga osposobljaval da zimi upali ko mina.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
To nasilno spuštanje što zamišljaš i nije neka bogzna prednost , pitanje je kako bi se panašale one gornje ruke kada bi dobile kontra silu , u šta bi one tada upirale.
A i nije neka sreća kada traktor sa samo zadnjom vučom još dodatno ''olakšaš''.
Ja bi se radije poigrao sa uglovima noža i teretom cijele daske za snijeg , to bi po meni igralo veću ulogu.
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Sad ste mi svaku nadu ubili.
meni toliko nebu trebalo za ralati snjeg, to i ovako ide relativno dobro
ja bi to više da mi je za ravnanje terena jer budem imao dosta ravnanja.
moram nasipavati put itd...

sad mi se desi da krenem razvlačiti zemlju ralica mi se podigne pa vrati se nazad pa opet naprijed nazad naprijed nazad.

probat ču sa nečime otežati samu ralicu da mi se tako lako ne diže (ralica) ali sam mislio da bi ovo bilo dobro riješenje za poravnavanje terena.

možda je najbolje od svega da to sve prebacim naprijed, napravim prednji hidraulik
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Dal si preračuno koliko $$ če ti otič da nabaviš sav material koji je potreban da bi to radilo?
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
pa sigurno bu to koštalo nekaj... ali vjerovatno manje nego da nekom plaćam da mi radi po satu taj posao kaj bi ja sam mogao ako si ovo složim.. mislim mogu i sad ali s ovim bi bilo kvalitetnije
250 kuna ti je sat rada sa kombinirkom.... 10 sati ti prođe ko od šale i pitanje da li bi za o vrijeme bilo gotovo.
da me to i košta 5000 kn ali po mojem proračunu uz nabavku nekih dijelova po realnim cijenama ( jer prek njuškala neki za rabljene stvari traže ko da su od zlata) 2500-3000 kn
stim da mi to ostaje za druge svari.
vidjet ćemo to je u projektu.... trebam vidjeti kaj se da jeftino a dobro nabaviti polovno
treba 3 dvoradna cilindra ili toplinga, razdjelnik za dvoradne cilindre sa 4 ručice ( jedna nek bu viška za svaki slučaj), cca 10m crijeva, malo vremena, koja rezn i brusna ploča, nekaj elektroda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh