• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus C-335 MALI

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
evo večeras smo sastavili i hidrauliku , radi uredno , bar tako mislim jer neznam ni kako treba da radi :lol:

nisam mogao istjerati traktor da kačam neki priključak ali 3 klipana na polugama diže lagano , ne popušta kada je ugašen , regulacije položaja i osjetljivosti rade

čak nisam uspio izmjeriti pritisak jer mi manometar nije bio tu :oops:

uglavnom sistem hidraulike i nije tako loš , malo je težak za rad jer sve moraš uraditi u rukama i znati šta radiš

ostala mi je nedoumica za onaj sigurnosni ventil na kocki , za šta je on ? za cijeli sistem ili za poluge ili za izvod kipe ?

problem je bio u pumpi , zamijenio sam gumice i semering , takodje onu gumicu na spoju pumpe sa usisnim dijelom i za sada je dobro
pumpa i nije u nekom fantastičnom stanju (ima malo lufta) ali lako je povukla ulje prvi put , znači služit će , bar bi trebala :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
ostala mi je nedoumica za onaj sigurnosni ventil na kocki , za šta je on ? za cijeli sistem ili za poluge ili za izvod kipe ?

problem je bio u pumpi , zamijenio sam gumice i semering , takodje onu gumicu na spoju pumpe sa usisnim dijelom i za sada je dobro
pumpa i nije u nekom fantastičnom stanju (ima malo lufta) ali lako je povukla ulje prvi put , znači služit će , bar bi trebala :lol:
Taj sigurnosni bi trebal biti za cijeli sistem (pošto ga na pumpi nema), a za poluge je onaj na cilindru.

Na tim pumpama obično odlaze samo O-rinzi i semering, a sama pumpa je za otpis tek kad se toliko podere da uništi igličaste.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
onaj na cilindru mislim da je samo ''šok ventil'' , znači ako posle podizanja na polugama se stvori prevelika ''kontra sila'' onda će on da odradi i rastereti pritisak u samoj stublini

onaj na razvodniku sam podesio od oka , mada ne opravdavam taj postupak ali eto :oops:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
onaj na cilindru mislim da je samo ''šok ventil'' , znači ako posle podizanja na polugama se stvori prevelika ''kontra sila'' onda će on da odradi i rastereti pritisak u samoj stublini

onaj na razvodniku sam podesio od oka , mada ne opravdavam taj postupak ali eto :oops:
Taj na cilindru služi da se nebi mogel podiči preveliki teret i to je upravo to o čemu ti pričaš.

Onaj na razvodniku bi trebal biti (čini mi se) poštelan na 175 bara, ali moral bi pogledati u dokumentaciju da bi mogel sa sigurnošču tvrditi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
evo ja sada provjerio , piše cca 100bara :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
evo ja sada provjerio , piše cca 100bara :scratch
Samo 100 :scratch
Meni to izgleda malo jer iz iskustva znam da je sve kaj je ispod 100 obično 0 bodova.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
10 kp/cm2 , toliko piše , to je otprilike 100tinjak bara

i meni se čini malo ali , uvijek ima ono ali
klip hidraulike je prilično velikog unutrašnjeg prečnika i hoda , vrlo moguće da mu i ne treba veliki pritisak :blackeye
sad mi žao što ga nisam izmjerio
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
10 kp/cm2 , toliko piše , to je otprilike 100tinjak bara

i meni se čini malo ali , uvijek ima ono ali
klip hidraulike je prilično velikog unutrašnjeg prečnika i hoda , vrlo moguće da mu i ne treba veliki pritisak :blackeye
sad mi žao što ga nisam izmjerio
Sad čitam u uputstvu i piše da ventil preopterečenja cilindra treba da bude podešen na 145 kg/cm2 (to je onaj na cilindru) Podatak za onaj na razvodniku tu nisam našel, ali mogu potražiti u drugom katalogu.

Prečnik klipa hidraulike je 70 mm, a hod 150 mm.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pazi majku mu , u katalogu stvarno piše 10
s'tim što bih rekao da je bila još jedna nula pošto se radi o skeniranom priručniku koji je prilično star
ja sam shvatio kao 100 , e sad , ko to koga ? nemam pojma :rolleyess:

vrlo moguće , ako je onaj preopteretni 145 ovaj na kocki mora biti manje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
vrlo moguće , ako je onaj preopteretni 145 ovaj na kocki mora biti manje
Ne nego više, jer kaj bi inače aktiviralo ovoga na cilindru.
Savo danas nešto ne funkcioniraš ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
čekaj malo , ne razumijemo se :scratch

ako je sigurnosni ventil na razvodniku (kocki) podešen na 100 bara vjerujući informaciji kojom za sada raspolažemo , onaj na cilindru i nema potrebe da se uopšte aktivira

znači , idemo na praktično
ako ja dignem neki priključak koji težak toliko da mi treba svih 100 bara pritiska u cilindru , to je nekih 700kg vjerujući knjizi koju imam
i recimo usled transporta i neravnog puta pri cimanju pritisak u cilindru će da varira , ako on premaši 145 bara (vjerujući tvom podatku iz knjige) taj ventil će da se otvori , ispusti dio ili svo ulje iz cilindra i ništa neće strašno da se desi osim što će priključak da se malo spusti , ako uzmemo u obzir sistem kontrole pumpa će čim bude imala mogućnost (kada se pritisak normalizuje na ispod 100 bara) podići priključak na prvobitnu visinu

e sad ti meni reci kako to ti zamišljaš ?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
čekaj malo , ne razumijemo se :scratch

ako je sigurnosni ventil na razvodniku (kocki) podešen na 100 bara vjerujući informaciji kojom za sada raspolažemo , onaj na cilindru i nema potrebe da se uopšte aktivira

znači , idemo na praktično
ako ja dignem neki priključak koji težak toliko da mi treba svih 100 bara pritiska u cilindru , to je nekih 700kg vjerujući knjizi koju imam
i recimo usled transporta i neravnog puta pri cimanju pritisak u cilindru će da varira , ako on premaši 145 bara (vjerujući tvom podatku iz knjige) taj ventil će da se otvori , ispusti dio ili svo ulje iz cilindra i ništa neće strašno da se desi osim što će priključak da se malo spusti , ako uzmemo u obzir sistem kontrole pumpa će čim bude imala mogućnost (kada se pritisak normalizuje na ispod 100 bara) podići priključak na prvobitnu visinu

e sad ti meni reci kako to ti zamišljaš ?

savo tako sa i ja svatio iz riječi muhanicara...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
čekaj malo , ne razumijemo se :scratch

ako je sigurnosni ventil na razvodniku (kocki) podešen na 100 bara vjerujući informaciji kojom za sada raspolažemo , onaj na cilindru i nema potrebe da se uopšte aktivira

znači , idemo na praktično
ako ja dignem neki priključak koji težak toliko da mi treba svih 100 bara pritiska u cilindru , to je nekih 700kg vjerujući knjizi koju imam
i recimo usled transporta i neravnog puta pri cimanju pritisak u cilindru će da varira , ako on premaši 145 bara (vjerujući tvom podatku iz knjige) taj ventil će da se otvori , ispusti dio ili svo ulje iz cilindra i ništa neće strašno da se desi osim što će priključak da se malo spusti , ako uzmemo u obzir sistem kontrole pumpa će čim bude imala mogućnost (kada se pritisak normalizuje na ispod 100 bara) podići priključak na prvobitnu visinu

e sad ti meni reci kako to ti zamišljaš ?
U pravu si Savo, tak bi to trebalo raditi.
Za maloga nemogu sa sigurnošču reči da je onak kak sam napisal, ali na velikom je tak, e a zašto, neznam. Taj ventil je ionak večinom gore bezveze jer skoro svakom (ako je pumpa dobra) idu kod preopterečenja prvi kotači u zrak ;)
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
U pravu si Savo, tak bi to trebalo raditi.
Za maloga nemogu sa sigurnošču reči da je onak kak sam napisal, ali na velikom je tak, e a zašto, neznam. Taj ventil je ionak večinom gore bezveze jer skoro svakom (ako je pumpa dobra) idu kod preopterečenja prvi kotači u zrak ;)

Kotači u zraku su normalna stvar kod ursusa, ne odustaje prije...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Kotači u zraku su normalna stvar kod ursusa, ne odustaje prije...
a niti onda.....meni se još nikad nije desilo da mi je hidraulik popustio teret......tanjurače su stajale u zrake 8-9 dana i niti centa nije popustio...dok na drugim traktorima to nije česza pojava.......ono što digne to i drži bez obzira...i da prednji kraj u zraku nije niko čudo:supz:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Pitanje za znalce, neki dan sam išao na malo dužu vožnju sa traktorom cca110 km, teret minimalan sve ravnica čeza sa 4 svinje po 160 kg, ulio 20 lit nafte eurodizel skoro sve mi je posiso. Traktor im a 30-tak sati nakon generalke motora stavljeno sve novo, majstor mi je rekao da su dizne ok, pumpu za gorivo nisam dirao, kad dodam gas pojavi se tamni dim kratko potom ne dimi vidljivo. Pitanje u vezi potrošnje goriva dali je to ok, dali trebam nositi pumpu i dizne na servis i ako treba koliko to po prilici košta?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Jajo, to je OK.
Mi smo sa Štoreom potrošili 19 litri nafte kad smo vozili praznu/punu prikolicu crijepa nekih 110km (u oba smjera), po Zagorju (brg-dol).
Same je potrošil 20 litri na 160 km ravnice (prazan, stalno puni gas).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jojo , a kaj si ti mislio da bude potrošio na stotoku kao golf dvojika turbo dizel? :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,326
Jajo, to je OK.
Mi smo sa Štoreom potrošili 19 litri nafte kad smo vozili praznu/punu prikolicu crijepa nekih 110km (u oba smjera), po Zagorju (brg-dol).
Same je potrošil 20 litri na 160 km ravnice (prazan, stalno puni gas).
:mrgreen::mrgreen: :rolfer::rolfer: ;);););)
 

Najnoviji postovi

Na vrh