• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uvoz tj (Unos) poljo mehanizacije iz EU

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Zna li netko iz prve ruke koja je situacija s plaćanjem PDV-a kod uvoza traktora?
Znači- kupujem npr. ganc nov traktor u Sloveniji od ovlaštenog trgovca.
Ja nisam u sustavu PDV-a. Plaćam li njihov PDV,ili naš,ili ga ne plaćam uopće?
Kopam po netu,ali ima oprečnih odgovora,i svi većinom pišu o uvozu rabljenih strojeva...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,130
Ako nisi kod nas u sustavu pdv-a,onda plaćaš njihov pdv.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
Platiš u Sloveniji s njihovim DDV-om i to je to. Provjereno prije 3 godine. Kod nas platiš homologaciju (500 kn) i registraciju s osiguranjem (ovisi o snazi).
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
870
Kakva je situacija u vezi teretnih vozila i uvoza iz konkretno Slovenije. U pitanju je kombi teretni ili kamion do 7,5t. Da li je netko uvozio i koja su davanja ako nisi u sustavu PDVa ili ako jesi?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
870
Kakva je situacija u vezi teretnih vozila i uvoza iz konkretno Slovenije. U pitanju je kombi teretni ili kamion do 7,5t. Da li je netko uvozio i koja su davanja ako nisi u sustavu PDVa ili ako jesi?
Nema nitko da je uvozio teretna vozila...????
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
za rabljena treretna vozila plaćaš samo homologaciju i doprinos za zbrinjavanje otpada (željezo) prema kilaži vozila..Mi smo uvezli kombi u 3 mj..
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Imam pitanje tj. volio bi dobiti potvrdu samo.
Vozim ovaj tjedan u Sloveniju jedan priključak za traktor.
Priključak je samogradnja, koja doduše izgleda skroz fino i može i proći pod ozbiljniji stroj neke firme, da ima pločicu i da je majstor baš profi proizvođač. Međutim nije, profi je, al doma u fušu to napravi.
E sad, imamo osobu tj. tog proizvođača koji je stroj napravio, međutim nema firmu za proizvodnju da može izdati ikakve papire. Može vjerojatno napraviti kupoorodajni ugovor sa krajnjim kupcem Slovencem, koji je u Sloveniji i kojem ja vozim za usput taj priključak.
Dakle, obzirom da mi je usput, nema potrebe da Slovenac dolazi u Zagorje da potpise nekakav kupoprodajni.
Tu u svakom slučaju olakšava da smo i mi i Slovenija u EU i da nema neke granične cifre lad krene zezat carina. Na sve to koliko znam ni nema nekih davanja ni problema sa prijevozom priključaka jer nema nekih davanja na poljo mehanizaciju i vjerujem da nisu tu jako striktni. Međutim opet, znamo da već neko vrijeme Slovenci čuvaju taj Shengen i kontroliraju dosta, pa bi svakako volio imati ikakav papir.
Stroj je nominalne vrijednosti oko 1000€, međutim može proć i pod manje.
Drugo, imam ja tvrtku (čak imam i djelatnost između ostalih za proizvodju strojeva), što u cijeloj ovoj priči nije bitno, jer faktura neće biti knjižena. Niti kupcu u Sloveniji treba. Napravio bi ju samo za granicu ili policiju ako zaustavi.

Molim sada savjet, kaj je najbolje?

Faktura sa firme (bilo koje) na Slovenca?
U tom slučaju treba i EORI broj i još koješta.
Ili da ja sebi izdam kao račun sa tvrtke na sebe kao fizičku osobu i time imam dokaz da sam vlasnik stroja. Time mi ta faktura služi i kao dokaz o vlasništvu i kao otpremnica i sve. Jer se radi o privatnoj osobi. I kažem da vozim stroj kupcu u Sloveniju prodati to i njih u biti dalje ne zanima ništa.
Jer ako radim na Slovenca onda moram imati taj kompliciraniji račun (koji se tako i tako uništava), moram raditi i otpremnicu i sve se komplicira kad su u igri dve pravne osobe iz drugih zemalja.

Isprike da duljem postu, ali radije jednom napišem i dobro objasnim, nego da dodajem malo po malo.

Evo, molim savjet. Unaprijed hvala.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
Najčišće bi bilo da Slovenac dođe i potpiše kupoprodajni ugovor koji se ovjeri kod bilježnika.
Također nebi trebalo biti nikakvih problema ako, kao privatna osoba voziš svoju robu u Sloveniju.
Ne znam koje papire treba firma za otpremu stroja na neku izložbu u Sloveniji.
To je samo moje mišljenje.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Najčišće bi bilo da Slovenac dođe i potpiše kupoprodajni ugovor koji se ovjeri kod bilježnika.
Također nebi trebalo biti nikakvih problema ako, kao privatna osoba voziš svoju robu u Sloveniju.
Ne znam koje papire treba firma za otpremu stroja na neku izložbu u Sloveniji.
To je samo moje mišljenje.
To je najkomplicranije, mislim na neku izložbu ili kao demo. Jer se treba raditi privremeni uvoz i vaditi Ata Carnet. To je tek čudo od sranja i komplikacija...
U stvari, to sam jednom radio za Srbiju, doduše možda je unutar EU to jednostavnije, moralo bi biti. Al me znam.

U biti mi je drago da si svakako potvrdio moju najbolju opciju nakon one u kupoprodajnom sa Slovencem.
A to je Faktura sa nekim starijim datumom na moje ime i time imam i dokaz o vlasništvu i sve. Ne trebam nikalve otpremnice i to je to.

I da me pitaju kaj velim da vozim svoj stroj prodati k da cu napraviti kupoprodajni u Sloveniji sa kupcem. Što i mogu napraviti. Međutim kada ću ići natad prazan neće mi ni trebati ništa.

Hvala ti na postu. :)

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,359
Napravi se bedast i probaj ga prepeljati bez papira. Nema te tko kaj pitati pogotovo ak je stroj malo zamazan.
ATA karnet ti ne treba unutar EU.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Eh da. Zaboravio ipak jedan detalj.
Nije ni malo zaprljan, dapače, sjaji kak i treba novi sjati. :)
Zato sam i htio papire da sam baš na miru.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
726
Gledam polovni traktor u Poljskoj i u Francuskoj i isto takav u RH.
Kaze prodavac u RH, platio sam ga u Francuskoj x, platio porez, dovezao i moram nesto zaradit...zato je takva cijena.
A ja uzeo telefon i zovem carinu...ima li kalvih davanja vama.
Nema nista...eu je
Jel znate ima li placanja poreza...kaze nema!
Samo dovezite i ajdete na tehnicki.
Poreznu nisam zvao, zvao sam tehnicki...kaze pajdo isto tako, napravi s prodavacom ugovor i donesi dokumente...mi radimo homologaciju i registriramo.
Traktor je star 16 godina...mora bit amortiziran u svakom drustvu koje ga je posjedovalo vise od godine dana...
Koji onda porez placa ovaj svercer?
Koliko ja razumim, pajdo laze...cisto da kad gledas traktor za uvoz da krivo zbrojis krajnju cijenu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,482
Hoces reci da vani kupiti traktor je isto sto i kod nas, osim sto moras platiti homologaciju, koliko sam shvatio??
A da li postoji neko ogranicenje u godistu traktora??
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
726
PHP:
Neznam ja ivane...
jedino nisam zvao poreznu upravu...ali kad sam kupio bager ima 4 godine...nije bilo poreza na rabljene radne strojeve.
Po meni, porez moze postojat ako je vlasnik stroja pri kupnji zatrazio povlasticu (povrat istog) a nije prosao vremenski rok kroz koji se smatra da je stroj izamotriziran.
Drugo ne vidim koji bi to porez bio?!
Nekada je bila carina...u odredjenoj visini
Ne mogu oni sad ukinut carinu a stavit porez u toj visini...tj. mogu, kao za aute, ali rabljena mehanizacija se kod nas neoproziva (barem nije 2013e).

Znaci ako Francuz ne mora platit porez na traktor...mislim da ne moram ni ja!

sta se tice ogranicenja...koliko znam, porezna u RH prati nove aute i strojeve do 8 godina starosti...rigorozno, iza toga ne znam sta se tocno dogadja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
A da li postoji neko ogranicenje u godistu traktora??

Postoji ograničenje. Ako se dobro sjećam, vezano je na euro normu za ispušne plinove. Treba znati model i godinu proizvodnja, a najsigurnije je dobiti broj motora od traktora koji se kupuje i odnijeti ga u stanicu za tehnički pregled.
Ako se kupuje od fizičke osobe treba kupoprodajni ugovor, a od firme račun.
 

toth

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
146
Euro norma je samo za nove traktore. Za polovne nema. Pitao u stanici za tehnicki pregled prije mjesec dana. Mislili smo uzet novog rusa iz madarske ali smo odustali. Stari tip motora i ne moze se uvesti.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
Onda se nakaj promijenilo, ili su meni krivo rekli prije 4 godine kad sam se informiral. Tada su mi za neke traktore nabrojili poslije kojeg godišta se može homologirati, a prije tog godišta ne. Za različite marke (modele) su bila i različita godišta.
 

toth

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
146
Pa da. Na tehnickom rekli da taj zakon vrijedi od 1. Listopada.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
726
2013 je susjed uveo IHC 956 1982 godina proizvodnje...uvoz iz Austrije...homologiran bez problema
Mislim da problematicne homologacije radu u suradnji sa agronomskim fakultetom i da godista uglavnom nisu problem.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,569
A kako bi uvozili/unosili stare hanomag, porsche...i ostale didice.
Neki dan sam vidio tri mercedesa 190 iz Srbije na putu za zapad. Tako da sljaka i uvoz iz trecih zemalja u EU.
 

Najnoviji postovi

Na vrh