• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj božićnih drvaca

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
vidim ovi koki prodaju za božić imaju na jelkama neke markice kako doć do tih markica
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ovo sam srušio jučer, jer se posušilo skros, na nekima je još kora i iglice ali skroz suhe, a večina je bez kore i iglica i vide se tragovi od nekih crvića gdje nema kore. Zanima me jel to sušenje moguče spriječiti, još ima 2 kom koje su se počele sušit i te če vjerovatno sutra pasti sam me zanima jel če to spriječit širenje.

ove godine je bila velika suša, koja smrekama koje imaju plitko korijenje nikako ne odgovara. fizički su oslabile, i kao takve su bile pogodne za napad sekundarnog štetnika. tog štetnika si vidio, a to je potkornjak. ako imaš još koju koja se počela sušiti, a pri tlu je deblo još koliko toliko u redu, sruši i skini koru s panja, to bi moglo spriječiti daljnji razvoj potkornjaka mada nije sto posto sigurno. to funkcionira kod sječe zdravih stabala, kad je to jedna od mjera zaštite.


vidim ovi koki prodaju za božić imaju na jelkama neke markice kako doć do tih markica
u šumariji.
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
šta je potrebno da bi se dobile te markice i kolko se plaća
znači sad trenutno imam posađeno 125jelvica i kad narastu htio bi barem dio prodat
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
ove godine je bila velika suša, koja smrekama koje imaju plitko korijenje nikako ne odgovara. fizički su oslabile, i kao takve su bile pogodne za napad sekundarnog štetnika. tog štetnika si vidio, a to je potkornjak. ako imaš još koju koja se počela sušiti, a pri tlu je deblo još koliko toliko u redu, sruši i skini koru s panja, to bi moglo spriječiti daljnji razvoj potkornjaka mada nije sto posto sigurno. to funkcionira kod sječe zdravih stabala, kad je to jedna od mjera zaštite.
Danas sam posjekal još dvije koje na kojima su bile vidljive rupe od potkornjaka, ostale izgledaju normalno, drva su doma a do kraja tjedna budem granje spalil, sad ako se bude dalje sušilo bude sve porušano itako ih je več pola palo.
 

snjego10

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2012
Poruka
105
Decki koje je nabolje vrijeme za presaditi jele, smreke ? Imam ih u sumi pa bi presadio doma par komada i koje visine?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
šta je potrebno da bi se dobile te markice i kolko se plaća
znači sad trenutno imam posađeno 125jelvica i kad narastu htio bi barem dio prodat

Kada narastu odeš u šumariju i kažeš što trebaš i dobit ćeš markice. Mislim da koštaju dvije kune.

Decki koje je nabolje vrijeme za presaditi jele, smreke ? Imam ih u sumi pa bi presadio doma par komada i koje visine?

Najbolje vrijeme u jesen ili u proljeće. Ja one jednogodišnje i dvogodišnje presadim u plastične čaše i onda još koju godinu u školu za na teren.
Mlađe sadnice će se bolje primiti. Veće, ako misliš na takve, oko pola metra hoće i one samo je manji postotak primitka. Sada ti se ne isplati jer je tlo smrznuto.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ja imam nešto raznih "božićnih drvaca".
Mislim da je ukupno 5 vrsta. Od 50 do 500 komada od svake.
No kod mene je neki veliki zajeb...
Ja vidim par problema:
1. Nije sađeno na jesen
2. Orano u 3 mjesecu a malo nakon toga posađeno.
3. Nije rađena analiza zemlje
Imam navodnjavanje kpk i sve su pod folijom.
Ono što je zanimljivo: kad su posađene, odmah se navodnjavalo....
Jedno 15 dana su "šutile" a onda su krenule...barem većina...
Nakon toga u roku od cca mjesec-dva..jednostavo stale...
Navodnjavano stalo,dodavano nešto i gnojiva u vodu.
Ovaj kod kojeg je to posađeno sumnja na "diverziju", jer valjda je to normalno da netko s kim si zavađen staviti ti par kg soli u bačvu za navodnjavanje.
To čak i ima logike jer više su nastradale one koje su dobivale više vode (cijevi na navodnjavanje su duge 50 m i normalno da na početku dobije više vode).
Kako god, zgadile mi se te biljke.
Najrađe bih uzeo od nekog veliki malčer i sve to potamanio.
SAdnice sam kupio u Abiesu. Mislim da tamo kupuje 99% ovih šti uzgajaju božićna drvca.

Postoji jjoš neka obveza biti upisan u neki upisnik proizvođača božićnih drvaca, a to treba rješavati sa Hrvatskim šumama.
Detalje ne znam,jer su mi se drvca zgadila tako da nisam išao raspitivati se oko toga.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja imam nešto raznih "božićnih drvaca".
Mislim da je ukupno 5 vrsta. Od 50 do 500 komada od svake.
Imam navodnjavanje kpk i sve su pod folijom.
Ono što je zanimljivo: kad su posađene, odmah se navodnjavalo....
Jedno 15 dana su "šutile" a onda su krenule...barem većina...
Nakon toga u roku od cca mjesec-dva..jednostavo stale...
Navodnjavano stalo,dodavano nešto i gnojiva u vodu.
Ovaj kod kojeg je to posađeno sumnja na "diverziju", jer valjda je to normalno da netko s kim si zavađen staviti ti par kg soli u bačvu za navodnjavanje.
To čak i ima logike jer više su nastradale one koje su dobivale više vode (cijevi na navodnjavanje su duge 50 m i normalno da na početku dobije više vode).
Kako god, zgadile mi se te biljke.
Najrađe bih uzeo od nekog veliki malčer i sve to potamanio.
SAdnice sam kupio u Abiesu. Mislim da tamo kupuje 99% ovih šti uzgajaju božićna drvca.
Postoji jjoš neka obveza biti upisan u neki upisnik proizvođača božićnih drvaca, a to treba rješavati sa Hrvatskim šumama.
Detalje ne znam,jer su mi se drvca zgadila tako da nisam išao raspitivati se oko toga.

iako mnogi kažu da voluharice ne napadaju četinjače, ako nemaju ništa drugo glođu i korijen četinjača. Susjed ima posađeno, pa me zvao da vidim zašto se suše. primio sam jednu i nisam vjerovao kojom lakoćom sam izvadio biljku od metra visine. Korijen oglodan do kraja. Voluharice. Postavio je par zamki.
A što se tiče navodnjavanja i folije, ne znam. Ja sam njemu savjetovao da prvih par godina kosi i malo isfreza po redovima. ako je konstantno zalijevano, možda je korijen istrunuo zbog previše vlage. Jesi li vadio te osušene biljke?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
iako mnogi kažu da voluharice ne napadaju četinjače, ako nemaju ništa drugo glođu i korijen četinjača. Susjed ima posađeno, pa me zvao da vidim zašto se suše. primio sam jednu i nisam vjerovao kojom lakoćom sam izvadio biljku od metra visine. Korijen oglodan do kraja. Voluharice. Postavio je par zamki.
A što se tiče navodnjavanja i folije, ne znam. Ja sam njemu savjetovao da prvih par godina kosi i malo isfreza po redovima. ako je konstantno zalijevano, možda je korijen istrunuo zbog previše vlage. Jesi li vadio te osušene biljke?

Nije zaljevano toliko da se natapalo.
Doduše,to ne radim ja osobno jer meni je djetnost nešto sasvim drugo.
Čovjeek koji je to zaljevao kuži se u poljoprivredu, godinama se bave povrćem,imaju voćnjak itd.
Nisam vadio te osušene.

To sam išao probati da vidim kako bi bilo,ali mnoge stvari nisu u startu napravljene kao treba.
SAda da opet radim bilo bi:
1. Analiza zemljišta
2. Priprema zemljišta po ljeti uz dodavanje gnojiva ili što već treba
3. Jesenska sadnja obavezno.
4. Navodanjavanje bi opet išao i opet bi ih stavio pod (neku) foliju.
SAda je crna folija, možda ona previše diže temperaturu....razislio bih o nekom drugoj....

Jbg, prošao vlak...
 
Z

zeljo2

Guest
i meni se to desilo sa sadnicama iz abiesa u proljetnoj sadni ijos jednom prijatelju pomom misljenju sadnice su dugo stojale pa se pocele susiti jer ja sma ja jednu zemlju sadio njegove i od jednog decka iz g.polja u istom danu kupio i sutra dan posadio. pozdrav svima inace sam iz osijeka i imam cca 5000t kom
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
i meni se to desilo sa sadnicama iz abiesa u proljetnoj sadni ijos jednom prijatelju pomom misljenju sadnice su dugo stojale pa se pocele susiti jer ja sma ja jednu zemlju sadio njegove i od jednog decka iz g.polja u istom danu kupio i sutra dan posadio. pozdrav svima inace sam iz osijeka i imam cca 5000t kom

Ja sam to htio jednostavno probati s nekim ljudima, doduše ja nemam vremena baviti se time a i daleko mi je.
Šta je stvarni razlog,ne znam. Ali zbog ovoga što kažeš nekako mi je ipak lakše.
Zanimljivo je da su najblje prošle one silver koje su kako kažu dosta osjetljive.
Preporšno sam to napravio. Be obzira što je to bio pokus,trebalo je drugačije.
Svima govorim da bez analize zemlje ništa,da je jesenska sadjna zakon itd...a onda napravim bez veze. Nisam išao tamo od proljetos, nemam pojma ni u kakvom su stanju,vjerovatno ništa od njih.
Osim toga, mislim da je zadnjih godina hipereskpanzija tih drvaca.
Kad sam išao u Abies po njih, tamo je bilo najmanje 50 ljudi koji su došli po sadnice.

Imaš 5000 ili 50000 komada ?i koje imaš ?
 
Z

zeljo2

Guest
5000 kom smreka, jele nesto malo sve mi se susi,balzami cca 150 ,ostalo srebreni najvise zasto mislis da su osjetljive meni se pokazuju najbolje
 

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
imam posađenih oko 1500 komada, već su stare 2-3 godine.

kako se mogu riješit trave koja raste ispod krošnje smreke budući da ne mogu s kosilicom?
jel ima kakav špric?

hvala
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
imam posađenih oko 1500 komada, već su stare 2-3 godine.

kako se mogu riješit trave koja raste ispod krošnje smreke budući da ne mogu s kosilicom?
jel ima kakav špric?

hvala

Rucnom kosom. Sad vise spricat nemozes.
 

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
hvala, u petak sam probao s kosom i dobro ide.neznam kak se toga nisam sam sjetio...
 

zambata

Novi član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
23
pozdrav.
Stavio sam na pola hektara djetelinu i onda ju planiram zaorati na jesen, te staviti oko 1000 sadnica dvije do tri vrste. Da li mozda netko ima iskustva sa uvozom sadnica iz Mađarske? Čuo sam da je tamo kvalitetna roba.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
pozdrav.
Stavio sam na pola hektara djetelinu i onda ju planiram zaorati na jesen, te staviti oko 1000 sadnica dvije do tri vrste. Da li mozda netko ima iskustva sa uvozom sadnica iz Mađarske? Čuo sam da je tamo kvalitetna roba.

Do sad je s uvozom bila takva pizdarija da je bilo komplicirano u pm , trebas bit firma , s zaposlenim agronomom, i neznam koji sve ne jos uvjeti. A ovom nasem dobaljacu je kao slag na tortu fitoinspektor drzo kombi ne granici od 6 ujutro do 6 navecer.... iz ciste zajebancije...

Ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju postupak bi trebao biti koda kupujes u Zagrebu ili Varazdinu, kupis , natovaris i vozis.

Za Madjarske sadnice nisma cuo, za Austrijske znam da su odlicne.
 
Z

zeljo2

Guest
dali bi neko isao po sadnice madjarska ,austrija zanima me to,gdje mogu vidjti cijene sadnica kod njih ako kupim u abiesu to isto je uvoz ali puno skuplje sam odem i vratim se na brzinu ne da putuje danima i biram kada mi odgovara sadnja
 

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
U slučaju da je smreka izrasla na 160-170cm s dosta rijetkim granama, da li se vrh može skratit da bi se malo grane popunile?
 

Najnoviji postovi

Na vrh