• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj božićnih drvaca

pegula

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
8
Nosio sam cijelu biljku na Šumarski fakultet, ali nisu otkrili o čemu se radi. Možda sam naletio na krivu osobu, nezainteresiranu. Bez obzira na sve, pokušat ću ovo proljeće prskati insekticidom, pa javim rezultate eksperimenta.
Znaš li možda gdje se može kupiti kvalitetna sadnica Normand jele i po kojoj cijeni??
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nosio sam cijelu biljku na Šumarski fakultet, ali nisu otkrili o čemu se radi. Možda sam naletio na krivu osobu, nezainteresiranu. Bez obzira na sve, pokušat ću ovo proljeće prskati insekticidom, pa javim rezultate eksperimenta.
Znaš li možda gdje se može kupiti kvalitetna sadnica Normand jele i po kojoj cijeni??

Baš me zanima na kog si naletio, no nije bitno. Ide njemu na dušu.
Na stranici 7 ove teme imaš link firme koja kod nas prodaje sadnice za uzgoj božićnih drvaca.
 

pegula

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
8
Znam za njega i uzimao sam kod njega sadnice. Nisam baš zadovoljan kvalitetom. Pokaže ti kvalitetne sadnice, a kad dođeš doma u buntu u sredini ima masu sitnih malih, da ne kažem škart. Ima li koji domaći proizvođač?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Probaj naći na njuškalu, znam da je bilo.
Ja sebi sam proizvodim sadnice iz sjemena. Od ovih malo egzotičnijih vrsta po 50 ak komada godišnje. Jedino sam pungensice posijao prošle godine oko 500 komada.

Upiši u google sadnice božićnih drvaca i traži i gledaj što se nudi. Ima ih.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
Odmah da ti kažem da glauca niče kao korov. Ja sam posijao prošle godine oko 500 sjemenki.
Do sada sam ih prepikirao oko 300 komada. Imam još oko 100. Dio su mi mački upropastili jer im je bilo lijepo i mekano obavljat nuždu u teglama.

Dakle, sjeme močiš 24 sata. Nakon toga ocijediš vodu i lagano prosušiš sjeme, ali ne do kraja tako da ostane vlažno.Stavljaš u one vrećice što možeš otvarati i zatvarati ili u običnu plastičnu prozirnu i staviš u frižider u one dolje pretince. Provjeravaš je li dovoljno vlažno jer se ne smiju osušiti. Ako se osuše ništa od sijanja. U frižideru ostaju 4 - 6 (8) tjedana. Ja sam ih sijao kad sam vidio da je nekoliko sjemenki proklijalo. Eto, to je to. Nikakva pretjerana mudrost.

Sjemenke su u frižideru tek 3 tjedna i već na trećini sjemenki je vidljiva klica (kao mala bijela crtica). Da li da ostavim u frižideru još 2 tjedna ili da ih odmah posadim (bojim se da će mi klice pucat ako čekam još 2 tjedna).
Na koju dubinu da ih posadim?Da li može zemlja za cvijeće?
Na kojoj temperaturi da ih takve posađene ostavim?

Možda su malo glupa pitanja, ali prvi puta sadim iz sjemena pa bi htio napraviti kak treba

Hvala unaprijed
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Sjemenke su u frižideru tek 3 tjedna i već na trećini sjemenki je vidljiva klica (kao mala bijela crtica). Da li da ostavim u frižideru još 2 tjedna ili da ih odmah posadim (bojim se da će mi klice pucat ako čekam još 2 tjedna).
Na koju dubinu da ih posadim?Da li može zemlja za cvijeće?
Na kojoj temperaturi da ih takve posađene ostavim?

Možda su malo glupa pitanja, ali prvi puta sadim iz sjemena pa bi htio napraviti kak treba

Hvala unaprijed

Ja sam moje stavio u frižider jučer. Ove što trebaju kraće.
Dobro si sjeme nabavio pa je brzo proklijalo.
Trebao bi dodati još nešto u zemlju za cvijeće. JA sam sijao u plastične dugačke tegle (žardinjere) i ta zemlja za cvijeće se dosta stisne i zna biti nepropusna za zalijevanje. Dobro bi bilo dodati vrtne zemlje i još malo perlita da razrahli zemlju.
Kad staviš dovoljno zemlje u teglu, poravnaš i sjeme ravnomjerno posiješ. Ne treba neka posebna dubina. Pola centimetra dovoljno. Ja sam moje sjeme samo lagano pokrio mješavinom zemlje i perlita. Ne treba pretjerivati. Zaliješ toliko da bude vlažno. Najbolje s onom ručnom špricom s mlaznicom na kojoj reguliraš mlaz. Špricaš kao kiša, ne mlaz jer će ti se sjeme razletiti.
Bilo bi dobro kad bi nakon sijanja pošpricao i nekim fungicidom. Jer se može javiti polijeganje ponika. Dobar je kaptan. Ja koristim Ridomil gold. To je u biti za plamenjaču, ali se pokazao odličnim. Nije bilo polijeganja. I tako pošpricaš svaka dva tjedna. Najbolje bi bilo netom prije sijanja s tim pošpricati zemlju. Nisam se držao koncentracije u uputama nego sam uzeo onu žlicu za kavu i kafića i na vrh te žlice i decilitar vode i s tim natopio tlo i s ostatkom lagano poškropio nakon sijanja.
Drži ih negdje gdje nije pretoplo, niti prehladno. Jer vidiš sada da kliju na četiri stupnja u frižideru. Najbolje im pašu hladnije proljetne temperature za klijanje.
Eto. valjda sam sve napisao.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
imao sam nezgodu sa borovima tj. neko mi posjeko 400kom i ujesen sam zasadio nove srebrnu smreku medutim sad gledam na svakoj mi pocrvenio vrh ,dali to znaci da ce se osusit ili jos ima sanse da se oporavi? i jos jedno pitanjce dali smijem sa rucnom spricom ili ti lednom pospricat travu izmedu redova?....hvala svima
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
E sad, jel crvene vrhovi ili iglice? Možda im manjka magnezija. Slika bi dobro došla. Možda je i previše vode?
A što se tiče špricanja. Ako si na vrijeme nabavio dovoljne količine herbicida, zašto ne bi smio. Nitko ti ne brani. Samo pazi da usmjeriš na travu, ne na deblo ili iglice i to je to.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
odlicno odoh poslikat par slikica pa stavljam i da radi se o iglicama ali samo na novo zasadenim smrekama
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ogulin

Novi član
Tu od
4 Tra 2014
Poruka
4
Domaći proizvođač sadnica je rasadnik Oštarije (Hrvatske šume). Imaju običnu smreku, srebrnu, pančićku, jelu .....itd.
 

ogulin

Novi član
Tu od
4 Tra 2014
Poruka
4
attachment.php

attachment.php


info mob. 0992271229
 

Prilozi

  • IMG_0042.jpg
    IMG_0042.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 950
  • IMG_0039.jpg
    IMG_0039.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 766

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Mogol si poslikat i ostale sorte, za ovu sezonu je gotova sadnja ali za ubuduce....
 

Sess

Novi član
Tu od
26 Ožu 2014
Poruka
8
Pozdrav!
Imam livadu od 1300 m2, idealno kiselo tlo. Koliko bi otprilike stalo borova na tu površinu?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ako ti je parcela široka 25 metara i dugačka 52 metra ja bih ovako.
Sa svake strane minus jedan i pol metar i imaš 22x49 na razmak 1 metar jednu od druge. 22x49=1078 sadnica. Ti možeš saditi i na manji razmak i na veći.
Računaj si prema veličini parcele i koliko želiš ostaviti mjesta sa svake strane.
 

pegula

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
8
Jesi siguran da u Oštarijama ima srebrne smreke? Znam da imaju običnu, ali za srebrnu nisam siguran
 

Ciki

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
38
Pozdrav,

evo registrirao sam se na forum jer se bavim uzgojem božićnih drvaca, nemam puno cca 4000 kom smreka, jela i omorike.

Uglavnom dosada sam nabavljao sadnice od prethodno spomenute firme. Ovu jesen bi otišao u Njemačku po sadnice, da vidim da li su sadnice kvalitetnije od ovih koje kupujem u hr. Uglavnom idem autom s prikolicom i imam mjesta za još oko 3000 kom, uzimati ću jele nordijske 2+2, 15-30cm, Amboulari Tlugi. Ako netko želi/treba možemo se dogovoriti - cijena će biti manja ako uzmemo više komada, a i cijena prijevoza manja. Koliko mi se sad čini cijena će biti nešto niža nego kod nas (s uračunatim prijevozom).

Inače, iz Varaždina sam pa ako je netko zainteresiran može mi se javiti porukom.

Pozdrav svima i sretno s uzgojem :(y):
 

Najnoviji postovi

Na vrh